Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Praze se bude konat Sympozium o nezákonné přepravě nebezpečných chemických látek

03.11.2006  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

V Praze se bude konat Sympozium o nezákonné přepravě nebezpečných chemických látek

Ve dnech 6. – 8. listopadu 2006 se v Praze–Průhonicích koná Sympozium o nezákonné mezinárodní přepravě nebezpečných chemických látek [1]. Za finanční podpory Spolkové republiky Německo jej organizuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci s  divizí pro chemické látky Programu OSN pro životní prostředí.

Hlavní náplní sympozia bude výměna informací o rozsahu nezákonné přepravy a diskuse o důvodech, proč dosud vytvořené mezinárodní nástroje selhávají. Očekává se také příprava doporučení, jak zlepšit činnost na globální, regionální i národní úrovni, aby byla nezákonná přeprava efektivně potlačena a minimalizovány dopady na zdraví lidí a životní prostředí [2]. 

Sympozia se zúčastní zástupci vlád (ministerstev životního prostředí, celních správ, inspekcí životního prostředí), mezinárodních organizací, experti ze všech regionálních skupin OSN a zástupci průmyslu i nevládních organizací. Za Českou republiku to budou  zástupci MŽP, ČIŽP, GŘ cel a ekologické organizace Arnika [3].

Závěry Sympozia představí Česká republika na 24. zasedání Řídící rady UNEP, které se uskuteční v únoru 2007 v Nairobi.

Další informace:

Basilejská smlouva a další smlouvy: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPEAFGV351N

Dovoz a vývoz nebezpečných chemických látek: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPJSF588X1T

Důležité odkazy v oblasti ochrany ozónové vrstvy: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPJAF8XM5AJ

Green Customs Iniciative: http://www.greencustoms.org

Poznámky:

[1] Nezákonná přeprava chemických látek je významným mezinárodním problémem, který má přímý vliv na životní prostředí a lidské zdraví, zejména v rozvojových zemích a zemích s transformující se ekonomikou. Ačkoliv se tomuto problému mezinárodní společenství věnuje mnoho let, výsledky dosavadních aktivit nejsou uspokojivé. Proto se stal boj proti nezákonné přepravě jedním z pěti cílů Strategického přístupu k mezinárodnímu nakládání s chemickými látkami (SAICM), který byl chválen Řídící radou UNEP v únoru 2006 v Dubaji.

[2] Problematikou nezákonné přepravy se zabývá Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu i Stockholmská úmluva o persistentních organických polutantech. Velmi aktivní je v této oblasti „Green Customs Iniciative“ (http://www.greencustoms.org/) – iniciativa UNEP.

[3] Česká republika na mezinárodní úrovni dlouhodobě podporuje snahy o omezení nezákonné přepravy chemických látek a užší spolupráci mezinárodních organizací a mnohostranných environmentálních smluv. 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist