Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

REACH: Sice zmrzačený, ale konečně na světě

15.12.2006  |  146× přečteno      vytisknout článek

REACH: Sice zmrzačený, ale konečně na světě Evropský parlament dnešním hlasováním de facto uvedl do života novou chemickou politiku Evropské unie v podobě směrnice o Registraci, Evaluaci a Autorizaci Chemických látek (REACH). Směrnice sice představuje zlepšení stávajícího stavu, ale její konečná podoba obsahuje i celou řadu záměrně vytvořených "děr", které budou v budoucnu ztěžovat snahu zajistit ochranu zdraví lidí a životního prostředí před nebezpečnými chemickými látkami. K radosti výrobců nejnebezpečnějších chemikálií, ale k žalosti lékařů, spotřebitelů, odborářů a ekologických organizací.

REACH představuje pro Evropskou unii důležitý krok směrem k novému přístupu k regulaci chemických látek, protože výrobci a dovozci chemických látek budou muset doložit některé informace o vlastnostech chemikálií. REACH také nastavuje mechanismus náhrady těch perzistentních a bioakumulativních látek, za které jsou dostupné bezpečnější alternativy. Další pozitivem REACH je to, že umožní veřejnosti požadovat jisté informace o přítomnosti některých nebezpečných chemických látek ve výrobcích.

Zmrzačení REACH ze strany průmyslových lobbyistů se projevuje "mezerami", které např. umožní nadále ve výrobě a ve spotřebním zboží používat i chemické látky, které způsobují rakovinu, vrozené vývojové vady nebo které jsou reprotoxické. Další "dírou" v REACH propadnou desítky tisíc chemických látek dovážených a vyráběných v množství do 10 tun ročně. Asi pro 60% chemikálií spadajících do REACH tak i nadále nebudou dostupné podstatné informace o jejich (ne)bezpečnosti. REACH tedy bohužel ponechá na trhu i nadále mnoho chemických látek, jejichž vlastností nejsou známy.

Klíčovým požadavkem evropského sdružení lékařů, skupin pro ochranu životního prostředí a práv spotřebitelů, odborů i mnohých progresivních firem byla povinná náhrady nejnebezpečnějších chemických látek, za které je dostupná náhrada. Europoslanci však ustoupili tlaku lobujících chemických výrobců, a proto u řady nejnebezpečnějších chemikálií bude pro jejich další výrobu a užívání postačovat prohlášení jejich výrobců či dovozců, že jsou schopni rizika látek "adekvátně kontrolovat". A to i v případě, že je za látky dostupná bezpečnější náhrada. REACH dokonce postrádá záruku, že budou ve všech případech vzaty v potaz informace o bezpečných náhradách nejnebezpečnějších chemikálií od třetích stran (tedy kromě výrobce a orgánů EU).

Smutnou zkušeností je, že na mrzačení chemické politiky EU se aktivně podíleli někteří čeští europoslanci, české Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, ale hlavně Svaz chemického průmyslu (SCHP). Ten patřil společně s německým, britským a polským chemickým průmyslem k vůbec nejagresivnějším a nejbrutálnějším bojovníkům proti REACH.

Zatímco ropácký postoj MŽP ČR vedeného postupně ministry Ambrozkem a Kalašem bylo nepříjemným překvapením, ropácká politika Svazu chemického průmyslu nebyla překvapivá ani v nejmenším vzhledem k tomu, že v jeho čele stojí právě jeden z už oficiálně oceněných Ropaků roku - Pavel Švarc. Ten se do funkce prezidenta SCHP dostal, ačkoli je veřejnosti dobře znám zejména z doby svého působení ve funkci předsedy představenstva Spolany Neratovice během jejího zaplavení v srpnu 2002. Následně byl Pavel Švarc zvolen Ropákem roku 2002, a to mimo jiné za zodpovědnost při únicích toxických látek ze Spolany během povodní i mimo ně, za neposkytování informací souvisejících s kontaminací Spolany a jejího okolí veřejnosti, respektive za pozdní a neúplné informování o únicích chemických látek v průběhu opakovaných chlorových havárií a v době po zaplavení Spolany povodní atd.

Miroslav Šuta

autor je odborným konzultantem v oblasti ekologických a zdravotních rizik, členem Mezirezortní komise chemické bezpečnosti

Zdroj: Společná stránka STUŽ a Zeleného kruhu


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist