Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Právo veřejnosti na informace o únicích toxických látek zatím u poslanců prohrává

02.03.2007  |  138× přečteno      vytisknout článek

Právo veřejnosti na informace o únicích toxických látek zatím u poslanců prohrává

PRAHA/ZLÍN – Poslanci v nejbližších týdnech rozhodnou o tom, zda pro veřejnost  sníží dostupnost informací o toxických látkách vypouštěných konkrétními průmyslovými podniky. Tu má omezit vládní návrh zákona o integrovaném registru znečišťování (IRZ), který byl již projednán ve výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Návrhy na zachování práva na informace předložené poslanci Liborem Ambrozkem, Přemyslem Rabasem a Věrou Jakubkovou neprošly ani ve Výboru pro životní prostředí ani v Hospodářském výboru.

„Informace o únicích a přenosech nebezpečných látek jsou informacemi o stavu životního prostředí podle Aarhuské úmluvy, které by měly být v co nejširší míře a co nejsnadněji přístupné veřejnosti. Současný IRZ tento požadavek naplňuje, zatímco vládní návrh zákona a postoj části poslanců je krokem zpět směrem ke stavu před rokem 1989, kdy se informace o životním prostředí záměrně zatajovaly,“ řekla koordinátorka Legislativního centra Zeleného kruhu Mgr. Alena Dodoková.

Část poslanců se v diskusi postavila na stranu průmyslové lobby a tvrdila, že registr v současné podobě představuje pro průmysl nadměrnou zátěž. Přitom je po dvou letech fungování IRZ jasné, že průmysl s jeho naplňováním nemá potíže. Mluvčí Spolchemie před časem na přímý dotaz televize Prima řekl, že budou i nadále sledovat obsah nebezpečných látek v odpadech, které sporný návrh zákona vypouští z povinného zveřejňování (1).

Ve Výboru pro životní prostředí PSP ČR k omezení práva veřejnosti na informace přispěli tím, že se hlasování zdrželi, hlavně poslanci ODS, část poslanců ČSSD, ale také například poslankyně KSČM Kateřina Konečná, která v době hlasování odešla z místnosti. Poslanci KDU-ČSL, Strany zelených a například poslanec Robin Böhnisch za ČSSD naopak práva veřejnosti hájili a odůvodňovali nutnost zachovat IRZ ve stávající podobě. Poslední jmenovaný také prosadil návrh na změnu v zákoně, která omezí zneužití obchodního tajemství k utajování informací o vypouštěných látkách.

Poslanec ODS a bývalý primátor Plzně Zdeněk Prosek naopak v hospodářském výboru prosadil další oslabení IRZ snížením ohlašovacích prahů pro rakovinotvorný formaldehyd a styren. Tyto látky vznikají hlavně v provozech zpracovávajících plasty, dřevo či při výrobě stavebních hmot. Hlášení o emisích styrenu také vládním návrhem zákona nejvíce utrpí. Z deseti největších znečišťovatelů touto látkou v ČR budou povinni nadále do IRZ poskytovat data pouze dva. „Nejvíce z nich je ze Zlínského kraje. I přesto zpravodaj zákona a bývalý primátor Zlína Tomáš Úlehla nepodpořil zachování současného rozsahu IRZ v pozměňovacím návrhu poslanců Ambrozka a Rabase,“ komentoval postoj zpravodaje zákona RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

„IRZ je jedinou veřejnosti a státní správě dostupnou databází, kde jsou k dispozici souhrnná data o obsahu nebezpečných látek v odpadech. Zákon navrhuje tato data z IRZ vypustit, přestože informace o obsahu nebezpečných látek v odpadech patří k těm nejdůležitějším. Obzvláště v době, kdy se objevují stále nové utajené a zapomenuté sklady nebezpečných chemikálií. S jejich vypuštěním proto zásadně nesouhlasíme a doufáme, že poslanci ve druhém čtení podpoří pozměňovací návrh zachovávající povinnost hlásit do IRZ obsah chemických látek v odpadech,“ doplnil Petrlík.

„Diskuse ve Výboru pro životní prostředí PSP ČR zcela opomenula fakt, že IRZ je veřejně přístupnou databází integrovaných informací o únicích a přenosech toxických látek z konkrétních provozů, která je zároveň snadno srozumitelná pro veřejnost. Aby plnila svůj účel, musí zahrnovat data od všech typů znečišťovatelů a ne jenom z vybraných odvětví, jak to prosadila průmyslová lobby do vládního návrhu zákona,“ dodala Alena Dodoková.

SPOLEČNÁ TISKOVÁ ZPRÁVA SDRUŽENÍ ARNIKA A ZELENÉHO KRUHU


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist