Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Analýza potvrdila výskyt toxických a zakázaných ftalátů v dětských hračkách

28.03.2007  |  126× přečteno      vytisknout článek

Analýza potvrdila výskyt toxických a zakázaných ftalátů v dětských hračkách

PRAHA – V některých hračkách prodávaných na českém trhu byly zjištěny nadlimitní hodnoty toxických ftalátů, jejichž použití ve výrobcích pro děti je zakázané.  Potvrdily to chemické rozbory hraček a jejich obalů, které na žádost sdružení Arnika, Ekologického právního servisu (EPS) a Sdružení obrany spotřebitelů, provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. ve Zlíně (ITC). U třech z pěti testovaných výrobků bylo zjištěno vysoké množství  ftalátů neboli esterů kyseliny ftalové (1).

“Z pěti testovaných vzorků (2) byla zaznamenána přítomnost esterů kyseliny ftalové ve třech (vzorky č. 1, 3 a 5) případech a to v rozmezí od 26,12% do 43,54% hmotnosti výrobku. V jednom případě šlo o směs DEHP a DINP – látek prokazatelně reprotoxických, které je od ledna zakázáno používat v hračkách pro děti.  U dalších dvou výrobků byl zjištěn vysoký obsah vyšších esterů kyseliny ftalové, které se však nepodařilo blíže určit. U všech výrobků však existuje  potenciální riziko, že děti, které s nimi přijdou do kontaktu, budou vystaveny zvýšené expozici nebezpečných látek,“ vysvětlila výsledky testů Ing. Mirka Jopková ze sdružení Arnika.

Od ledna letošního roku začala platit vyhláška,  která nedovoluje prodej hraček a předmětů péče o děti s nadlimitním obsahem šesti nebezpečných ftalátů (3). Mezi ně patří i DEHP a DINP, které byly zjištěny u jedné z testovaných hraček. “V souvislosti s plánovaným zpřísněním legislativy týkající se hraček a předmětů pro děti, jsme nechali na konci loňského roku provést analýzu pěti  vzorků hraček z PVC a obalů na přítomnost esterů kyseliny ftalové. Jedna z testovaných hraček (vzorek č. 5 - nafukovací zvířátko zakoupené v Kotvě) obsahovala  30 % zakázaných ftalátů. Podle nové vyhlášky, která je v platnosti od 16. ledna, měla být  stažena z trhu. Přesvědčili jsme se ale o tom, že tato hračka je i nadále v prodeji,” uvedl Mgr. Filip Gregor z Ekologického právního servisu.

Přestože test provedený na zakázku nevládních organizací byl založen na namátkovém výběru několika málo hraček, přinesl znepokojivé výsledky. Občanská sdružení upozorňují, že výskyt zakázaných ftalátů v hračkách či v dětském zboží není ojedinělým problémem.

 “Během posledních tří měsíců upozornila Česká obchodní inspekce hned na několik případů (4) nevyhovujícího dětského zboží, v němž byly objeveny nebezpečné ftaláty. Zákonné normy nesplňovalo 6 výrobků určených pro děti,” sdělila Mgr. Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů.“Problém nebezpečných hraček je samozřejmě mnohem širší, jak ukázalo toto testování. Nicméně nebezpečí ftalátů je o to vyšší, že spotřebitel nedokáže vůbec odhadnout, zda v hračce pro dítě jsou či ne. Což je rozdíl například od hraček, které mají ostré hrany, případně drobné součástky a rodič ví, že by se dítě mohlo poranit či nějakou součástku spolknout. O to jsou zjištění více alarmující,” doplňuje Picková.

Sdružení Arnika informovalo inspekci o výsledcích testů. ”Podali jsme podnět na ČOI (5), aby zakázala prodej vadného výrobku a prošetřila ty, u kterých byl zjištěn vysoký obsah ftalátů,” řekla  Jopková.

Podle jejích slov zdravotní riziko pro dětský organismus kromě ftalátů představují i další látky zjištěné v testovaných hračkách: “Testy prokázaly přítomnost i jiných látek, jejichž používání je z legislativního hlediska sice povoleno, nicméně jsou či mohou být také zdraví škodlivé. Jedná se například o 4-nonylfenol, látku, která negativně ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí.  Přítomnost této látky byla zjištěna ve třech z pěti testovaných výrobků,“ upřesnila Jopková 

Jelikož spotřebitel sám nepozná zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se vyhnout dětským předmětům z PVC.  Tento plast je pro uživatele problematickým právě díky obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele.

Testování hraček bylo realizováno v rámci projektu „Posílení ochrany práv spotřebitelů vytvořením právních kapacit spotřebitelských organizací“, který je spolufinancován z programu Evropské unie Transition Facility spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti.

Přílohy:

(1) Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové představují skupinu asi 40 látek. V PVC se používají jako změkčovadla. Své uplatnění však našly také v kosmetice či jako insekticidy nebo adhesiva. Z důvodů negativních zdravotních důsledků, bylo používání těch nejrizikovějších omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice. Jedná se o těchto šest ftalátů:

di-isononyl ftalát (DINP), di-n-octyl ftalát (DNOP), di-iso-decyl ftalát (DIDP), butyl benzyl ftalát (BBP),  dibutyl ftalát (DBP),  di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP). 

(2) Přehled analyzovaných vzorků:

Na přítomnost esterů kyseliny ftalové a v některých případech 4-nonylfenolu bylo testováno celkem pět výrobků z PVC. Fotografie včetně popisu, informací o výrobci, zemi původu a místě nákupu jsou uvedeny ve zprávě dnes publikované na internetové adrese: bezjedu.arnika.org Níže najdete část z těchto informací včetně fotografie hračky, která obsahovala zakázané ftaláty. Testování provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. se sídlem ve Zlíně.

Vzorek č. 1: PVC obal na kostky. Zakoupeno v obchodním

                    domě Kotva v Praze. Dovozce ADC Blackfire

                    Entertainment, vyrobila firma GALT, Anglie.

 

Vzorek č. 2: Hračka Želvička. Zakoupeno v obchodním

                    domě Tesco na Národní Třídě v Praze. Do-

                    vozce Alltoys spol. s.r.o. Praha, vyrobeno v 

                    Číně.

 

Vzorek č. 3: Nafukovací balón – předmětem testování

                     byl uzávěr balónu. Zakoupeno v obchod-

                     ním domě  Kotva. Dovozce  Alltoys spol.

                     s.r.o. Praha, vyrobeno v Číně.

 

Vzorek č. 4: PVC obal  hračky „knížka“. Zakoupeno v 

                    obchodním  domě Tesco na Národní Třídě

                    v Praze. Výrobce Simba Toys GmbH, Ně-

                    mecko.

 

Vzorek č. 5: Nafukovací zvířátko. Zakoupeno v obchod-

                     ním domě  Kotva.  Dovozce   Alltoys  spol.

                     s.r.o. Praha, vyrobeno v Číně.

 

(3) Rostoucí obavy související s nebezpečím zvýšené expozice ftaláty vyústily až v přijetí direktivy Evropské unie 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží. Na novou direktivu v České republice reaguje vyhláška 284/2006, která vyjmenovává zakázané estery kyseliny ftalové (DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP a DNOP) v hračkách a předmětech pro děti. Vyhláška vešla v platnost 16. ledna 2007.

(4) Přebalovací pult není bezpečný. - Tisková zpráva ČOI ze dne 10. 1. 2007

 Kočárky nevyhověly požadavkům na bezpečnost (duplicitní popiska) – Tisková zpráva ČOI ze  dne 2. 2. 2007

(5) Podnět ČOI

Česká obchodní inspekce

Ústřední inspektorát

Štěpánská 15

Praha 2

Věc: Podnět k prošetření závadných hraček

Vážená paní, vážený pane,

v rámci chemické analýzy hraček a obalů, kterou na naši žádost provedl   Institut pro testování a certifikaci, a.s. ve Zlíně (ITC) byl u jednoho z testovaných vzorků zjištěn 30 % obsah směsi bis(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) a diisononyl ftalátu (DINP). Konkrétně se jedná o vzorek č 5. (viz přiložená studie). Jelikož tento výrobek nevyhovuje  směrnici EU 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží, na kterou reaguje česká vyhláška  284/2006, žádáme Vás tímto o vydání zákazu prodeje daného výrobku.

U dalších dvou vzorků (č. 1 a 3., viz přiloženou studii) byl ve dvou případech nalezen vyšší ester kyseliny ftalové o molekulové hmotnosti 418 g/mol. Konkrétní druh ftalátů nebylo možné  přesně identifikovat, jelikož nebyly k dispozici příslušné standardy pro konfirmaci. Proto žádáme o detailní prošetření těchto výrobků, zda i ony neobsahují zakázané ftaláty.

Za sdružení Arnika

RNDr. Jindřich Perlík

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist