Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Česká technologická platforma pro udržitelnou chemii

06.04.2007  |  127× přečteno      vytisknout článek

Na základě iniciativy Evropské komise z r. 2004 vznikají na území Evropské unie tzv. Technologické platformy

jejichž cílem je naplnění cílů Lisabonské strategie při zachování podmínek udržitelného rozvoje a tedy - mimo jiné - i podpora výzkumných a inovačních aktivit v rámci Evropské unie.
Co jsou technologické platformy? Jedná se o sdružení průmyslových podniků, malých a středních podniků, výzkumných a finančních institucí, zástupců Evropské komise, orgánů veřejné správy, uživatelů a spotřebitelů, především však organizací podílejících se na výzkumu, vývoji a inovacích  v daném průmyslovém odvětví.
Cílem těchto technologických platforem je příprava vizí a strategických dokumentů rozvoje dané hospodářské oblasti a následné efektivní využívání prostředků ze 7. rámcového programu na podporu evropského výzkumného prostoru (tzv. ERA). Na léta 2007 – 2013 se pro 7. rámcový program předpokládá částka 73 mld. EUR.
Doposud vzniklo v Evropské unii 30 více než platforem, jednou z nich je Technologická platforma pro udržitelnou chemii – tzv. European Technology Platform for Sustainable Chemistry, jejímiž iniciátory jsou Cefic – Evropská federace chemického průmyslu a sdružení EuropaBio. Byly definovány tři hlavní směry rozvoje evropské chemie:

Industrial Biotechnology
Materials Technologies
Reaction & Process Design
 
Kromě výše zmíněných celoevropských technologických platforem existují také národní technologické platformy. V prosinci 2005 byla ustavena Česká národní technologická platforma pro udržitelnou chemii (ČTP SusChem). Úkolem ČTP SusChem je podpora aktivit a iniciativ organizací působících ve prospěch rozvoje chemie a chemického průmyslu v České republice a s tím spojených vědeckých, výzkumných, technologických a inovačních aktivit.

Základními cíli ČTP SusChem jsou:

a) Zvyšování konkurenceschopnosti českého chemického průmyslu v České republice.
b) Na základě iniciování a provádění vědecko-technických výzkumů a komerčního využití vědeckých řešení vytváření mostu mezi vědou, výzkumem a průmyslem v oblasti chemie.
c) Propagace inovačních aktivit a vědecko-technického rozvoje v chemickém průmyslu.
d) Zapojení České republiky do realizace hlavních činností Evropské technologické platformy pro udržitelnou chemii následujícími způsoby:

zpracování vize rozvoje sektoru
vypracování programu strategického výzkumu
iniciování a provádění vědecko-technických výzkumů
tvorba strategie pro rozvoj moderních chemických technologií
spolupráce při vytváření politiky a právních předpisů sloužících k povzbuzení inovačních aktivit

Přehled aktivit spojených s oblastmi výzkumu je obsahem dokumentů zpracovaných Evropskou technologickou platformou pro udržitelnou chemii (European Technology Platform for Sustainable Chemistry) „The vision for 2025 and beyond“ a „Strategic Research Agenda“. Dotýkají se oblastí průmyslové biotechnologie, technologie materiálů, nových typů reakcí a procesů a dále horizontálních záležitostí jako jsou společenské otázky v oblastech podpory veřejného dialogu o technologiích pro udržitelnou chemii, strategie vyhodnocení rizik a jejich řízení, spolupráce s ostatními technologickými platformami na společných problémech, podpory inovací, motivace a vzdělávání mladých nadaných osob, rozvoje dovedností potřebných pro chemický průmysl nebo změny „image“ chemického průmyslu.

ČTP SusChem byla založena 12 subjekty. V současné době má ČTP SusChem více než dvacet členů (seznam členů).

Prvním z úkolů zúčastněných je vytvoření Stanov ČTP SusChem a zvolení jeho orgánů. V počáteční fázi existence bude ČTP SusChem organizačně napojen na sekretariát Svazu chemického průmyslu České republiky, v budoucnosti získá ČTP SusChem právní subjektivitu. Další výzvou pro  ČTP SusChem bude příprava na využití prostředků 6. a 7. rámcového programu EU pro český chemický výzkum a podporu propojení s evropskými subjekty.

Česká technologická platforma pro udržitelnou chemii má otevřený charakter.

kontakt:
Martin Šilhan,
Svaz chemického průmyslu ČR
Dělnická 12, 170 04 Praha 7

Zdroj: http://www.schp.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist