Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Valox ENH: Nové ekologické pryskyřice GE bez chlóru a brómu, se zpomalovači hoření

17.07.2007  |  zdroj: Technik  |  171× přečteno      vytisknout článek

Valox ENH: Nové ekologické pryskyřice GE bez chlóru a brómu, se zpomalovači hoření Společnost GE Plastics vyvinula novou skupinu termoplastických polyesterových pryskyřic Valox se zpomalovači hoření, které mají pomoci výrobcům a dodavatelům elektrických/elektronických zařízení (E/E) splnit předpisy omezující použití a likvidaci nebezpečných látek.

Směrnice EU o omezení používání některých nebezpečných látek (RoHS) omezuje používání polybrómovaných difenyléterů (PBDE), stejně jako dalších nebezpečných látek. Směrnice o odpadu z elektrických a elektronických zařízení (WEEE) vyžaduje po OEM výrobcích a dodavatelích, aby na konci životnosti zařízení odstranili umělé hmoty obsahující brómované zpomalovače hoření a odděleně je zpracovali. Existují také obecně rozšířené obavy z uvolňování žíravých, případně toxických plynů z brómovaných zpomalovačů hoření při požáru.

Vývojáři společnosti GE Plastics vytvořili v rámci iniciativy nazvané ecomagination nové materiály odpovídající těmto požadavkům. Jednou z těchto novinek je pryskyřice Valox ENH - šetrná k životnímu prostředí, splňující požadavky na bezhalogenové části. Je navíc vytvořena na bázi polybutylentereftalátu (PBT), čímž vykazuje lepší tvárnost a pevnost, než jiné environmentálně šetrné PBT materiály se zpomalovači hoření, a lepší elektrické vlastnosti než standardní PBT materiály se zpomalovači hoření. Pryskyřice Valox ENH nabízejí nejlepší zpomalování hoření ve své třídě bez použití brómovaných nebo chlorovaných aditiv a splňují požadavky těchto a jiných předpisů týkajících se ochrany životního prostředí.

"Vývoj této nové skupiny pryskyřic Valox je výsledkem našeho výrazného zaměření na materiály šetrné k životnímu prostředí, zvláště pak na materiály pro E/E průmysl. Pomáhá zákazníkům nejen splňovat současné předpisy týkající se brómovaných aditiv, navíc na základě očekávání budoucích omezení jsme vyloučili z produktů z pryskyřice Valox ENH i chlor," říká Estelle Cheret, produktová manažerka globálního programu pryskyřic Valox společnosti GE.

První produkt ze skupiny pryskyřic Valox ENH je ENH4550, druh s 25% obsahem skelných vláken. Kromě toho, že poskytuje zpomalení hoření a splňuje normu UL94 V0 při tloušťce 0,8 mm, mají pryskyřice Valox ENH4550 I vynikající mechanické vlastnosti. Zlepšená tažnost a pevnost znamenají menší počet zmetků během montáže a sníženou rozbitnost při používání.

Valox ENH má CTI (index odolnosti proti plazivým proudům) - chování při zkratu nebo přehřátí - 325 V ve srovnání s 200 V u standardních PBT plněných skelnými vlákny. Předčí standardní PBT rovněž v parametru GWIT (zápalná teplota rozžhaveného drátu), který měří vliv tepla ze špatně fungujícího elektrického zařízení a stanovuje, při jaké teplotě se materiál vznítí. Nové pryskyřice Valox ENH mají GWIT 775 °C při 3 mm oproti 700 °C u standardních druhů PBT plněných skelnými vlákny.

Nový materiál je vhodný pro aplikace, jako jsou např. elektrické konektory, relé, objímky žárovek a elektrické spotřebiče.

Jinou zajímavou možností je kombinace této nové technologie zpomalovačů hoření bez obsahu bromu a chloru s již nabízenou pryskyřicí Valox iQ firmy GE Plastics, což by vedlo k plně environmentálně šetrnému řešení pro zákazníky. Pryskyřice Valox iQ jsou totiž z 85 % vyrobeny z odpadních materiálů a při jejich výrobě se spotřebuje méně energie a produkuje se méně kysličníku uhličitého (CO2), než je tomu u tradičních pryskyřic.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist