Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Arnika pomohla již pěti nemocnicím omezit rizikové zdravotnické pomůcky z PVC. Nemocnice v Lounech je jednou z nich

12.06.2008  |  129× přečteno      vytisknout článek

Arnika pomohla již pěti nemocnicím omezit rizikové zdravotnické pomůcky z PVC. Nemocnice v Lounech je jednou z nich

LOUNY – Nemocnice sv. Alžběty v Lounech je první nemocnicí v Ústeckém kraji, která přesně před rokem zahájila s Arnikou spolupráci na náhradě PVC a ftalátů ve zdravotnických prostředcích (2). V průběhu jednoho roku se v této nemocnici podařilo nahradit veškeré injekční stříkačky z PVC a také anesteziologické masky z PVC za bezpečnější alternativy (3). „Po více jak roce intenzivní kampaně Nehrajme si s PVC jsme se rozhodli udělat bilanci dosažené náhrady zdravotnických prostředků z PVC či s ftaláty za zdravotně a ekologicky bezpečnější alternativy. Dnes jsme proto zveřejnili interaktivní seznam nemocnic v České republice, které již značně pokročily ve snaze, aby jejich pacienti nemuseli přicházet do styku s nebezpečným PVC (4),“ řekla k zveřejněné bilanci sdružení Arnika vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC Ing. Miroslava Jopková.

Projekt náhrady PVC v nemocnicích sdružení Arnika odstartovalo v roce 2002. Jeho cílem bylo informovat nemocnice o rizicích používání zdravotnických pomůcek z PVC (1) a pomoci jim s jejich náhradou. „Zaměřili jsme se nejdříve na kojenecká a novorozenecká oddělení a na oddělení nefrologická. Předčasně narozené děti a pacienti závislí na dialýze patří k nejrizikovějším skupinám. Ve zdravotnických pomůckách často používaný ftalát DEHP ohrožuje schopnost reprodukce, způsobuje vrozené vady a zvyšuje možnost úmrtí novorozence po porodu (5). Tato látka přitom může tvořit až 40 % obsahu zdravotnické pomůcky“ uvedla vedoucí kampaně „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková. Ten samý ftalát je zakázáno používat ve hračkách, v předmětech péče o děti a v obalech na potraviny.

Používání PVC ve zdravotnictví je podle Jopkové mnohdy zbytečné. „Ve většině případů lze na trhu najít bezpečnější alternativy (3). Důvodem, proč je PVC přesto v nemocnicích tolik rozšířeno, jsou nízké pořizovací náklady. Peníze by však neměly mít přednost před lidských zdravím. To, že to jde i bez PVC, dokládají příklady nemocniční praxe z České republiky i zahraničí (6).“

Nemocnice uvedené na mapce však nejsou jediné v ČR, které rizikové pomůcky z PVC přestaly používat. „Do mapky jsme vyznačily pouze ústavy, které s námi na tomto projektu spolupracovaly. Existují i další nemocnice, kde se této problematice věnují. Například bezftalátové dialyzační sety používají v hemodialyzačním středisku INNEF v Brně,  na dětské dialýze ve FN nemocnici v Ostravě nebo na hemodialyzačním středisku v jilemnické nemocnici,“ doplnila Jopková.

Projekt Arniky, v jehož rámci spolupracovala především s nemocnicemi v Ústeckém a Jihočeském kraji je financovaný nadací NROS a končí v polovině června. „Všem, kteří nám s kampaní pomáhali, patří velký dík. Společně se nám podařilo snížit podíl nebezpečných látek v předmětech, které nás mají pomoci uzdravovat,“ zakončila vedoucí kampaně Miroslava Jopková.

 

Přílohy:

(1) PVC neboli polyvinylchlorid je umělá hmota, která našla své široké uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti. Celý životní cyklus PVC – od výroby až po jeho likvidaci je ale spojen s úniky toxických látek. Není tomu jinak ani v případě zdravotnických pomůcek z PVC. Zde může mít tento plast podobu různých vaků, hadiček. Velkým negativem je, že ve většině případů se PVC měkčí di(2-ethylhexyl) ftalátem, látkou, která působí toxicky především na reprodukční systém, poškozuje játra, ledviny, může souviset s nárůstem výskytu astmatu u dětí. Pro své negativní účinky byl tento ftalát omezen v hračkách a výrobcích pro děti, v kosmetice. Neexistuje však žádná norma, která by jej limitovala ve zdravotnických pomůckách. Přitom zdravotnická pomůcka může obsahovat 20 – 40 % hmotnosti této látky, která se z ní během používání postupně uvolňuje a snadno se pak dostává do lidského těla.

 

(2)  Mezi nemocnice, které ve spolupráci s Arnikou minimalizovaly používání rizikových pomůcek z PVC s ftaláty patří:

Fakutlní nemocnice Motol

Neonatologické oddělení v nemocnici v Českých Budějovicích

Postupná náhrada rizikových pomůcek probíhá v těchto ústavech:

Nemocnice sv. Alžběty v Lounech

Dětské oddělení v nemocnici v Havlíčkově Brodě

 

Dalším příkladem je také dialyzační oddělení v nemocnici Na Homolce v Praze, kde nahradili rizikové infuzní IV vaky a IV sety již v roce 2003. Bohužel poté, co převzal B. Braun Avitum celou dialyzační jednotku na konci roku 2007, byl tento progresivní krok v léčbě nemocných pacientů zrušen.

 

(3) Alternativy

Ohrožení zdraví, které vyplývá z používání PVC, lze omezit, a to nahrazením tohoto plastu za jiný, méně škodlivý a kvalitativně srovnatelný polymer.

Polymery (PE, PP, PS, latex) jsou plasty, které neobsahují chlór a takové množství přísad jako PVC. Jsou stejně dostupné a využitelné, tudíž jsou MOŽNOU ALTERNATIVOU K PVC. Produkty pro zdravotnictví neobsahující PVC (PVC-free, Non-PVC) eventuelně produkty z PVC neobsahující reprotoxický ftalát DEHP jsou zastoupeny na trhu i u nás - v České republice. Databáze možných alternativ ke zdravotnickým pomůckám z PVC je dostupná na adrese: pvc.arnika.org

(4) Mapu nemocnic, které ve spolupráci s Arnikou omezily používání rizikových zdravotnických pomůcek najdete zde: http://pvc.arnika.org/nemocnice_bez_pvc.shtml

 

(5) DEHP Di(2-ethylhexal) ftalát (DEHP) se používá jako změkčovadlo v PVC výrobcích (např. zdravotnické pomůcky- hadičky, vaky apod.; podlahové krytiny, tapety,  pláštěnky, apod.). DEHP je podle směrnice EU 67/548/EHS o klasifikaci a označování nebezpečných látek klasifikováno jako látka jedovatá z hlediska reprodukce. Může způsobit vrozené vady, kardiovaskulární problémy, negativně ovlivnit činnost štítné žlázy.

 

(6) Několik příkladů praxí bez PVC ze zahraničí:

Dánsko - Ústřední nemocnice v Grenaa vyřadila a nahradila 95% svých pomůcek z PVC.

Rakousko - Vídeňská asociace nemocnic, která provozuje 18 nemocnic, sanatorií a středisek péče o seniory, směřuje k postupnému vyřazení PVC. Přijali politiku, jejímž cílem je odstranit PVC z obalů, stavebních materiálů a zdravotnických pomůcek.

USA - Kaiser Permanente je největší neziskový poskytovatel zdravotniké péče ve Spojených státech. Omezování rizikových pomůcek z PVC se věnuje od roku 2001.

     V roce 2005, pak další poskytovatel zdravotní péče v USA – Catholic Healthcare West - uzavřel kontrakt s německým výrobcem B Braun na nákup bez-PVC infusních setů pro 40 amerických nemocnic v hodnotě 70 milionů dolarů.

Slovensko – v roce 2007 začali s postupnou náhradou pomůcek z PVC také na novorozeneckém oddělení v soukromé nemocnici v Košicích-Šaci

 

(7) Koalice za náhradu PVC

Koalice za náhradu PVC je neformálním sdružením firem, společností, občanských sdružení i obcí a úřadů, které spojuje snaha omezit používání PVC v praxi ve všech oblastech, kde to je možné, respektive kde existuje ekologicky přijatelnější alternativa. Koalici vznikla z popudu sdružení Arnika 17. dubna 2008. Více o Koalice se dozvíte na adrese: pvc.arnika.org.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist