Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vše probíhá podle plánu

05.12.2008  |  zdroj: Logistika  |  127× přečteno      vytisknout článek

Ve dnech 15. až 19. září se v Ženevě uskutečnilo další Společné zasedání ADN/RID/ADR.

Přítomny byly delegace z 28 států a řady vládních i nevládních organizací.

Prvním bodem jednání byly interpretační otázky. Zde bylo společné zasedání požádáno Švýcarskem o výklad ustanovení odstavce 5.2.1.8.1 "Označení pro látky ohrožující životní prostředí", které bude platit od 1. 1. 2009 pro označování kusů. Protože tento dotaz Švýcarsko vzneslo i na experty OSN, bylo rozhodnuto počkat na vyjádření těchto expertů.

Jako druhý bod byly projednávány návrhy na změny ADR, RID a ADN, které nebyly projednány na předchozích zasedáních, když například na návrh Belgie bylo schváleno další zpřesnění pododdílu 1.1.3.1 d), ve věci výkladu činnosti zásahové jednotky:

d) Přepravy, které jsou prováděny za účelem nouzových opatření zásahovými jednotkami ustanovenými příslušnými orgány, nebo pod jejich dozorem, pokud jsou potřebné ve spojitosti s nouzovými opatřeními, obzvláště

- (pouze ADR) přepravy odtahovými vozidly, nehodovými nebo vozidly pro mimořádné události s nebezpečnými věcmi, nebo

- (pouze RID) přepravy, které jsou prováděny za účelem zneškodnění, likvidace postižených nehodou nebo mimořádnou událostí nebezpečných věcí a jejich přemístění na bezpečné místo.

Třetím bodem byly nové návrhy na změny ADR, RID a ADN, které byly předloženy v období od předchozího zasedání; například:

- Návrh Švýcarska, aby pro omezená množství (nová ustanovení, která platí od roku 2009), v oddíle 3.4.9 bylo škrtnuto ustanovení ... před přepravou, která v sobě nezahrnuje námořní přepravu. Po diskusi byl schválen text: Pokud je umístěno označení dle oddílu 3.4.13 (RID:) na voze nebo velkém kontejneru / (ADR:) na přepravní / dopravní jednotce nebo kontejneru / (ADN:) na dopravní jednotce, vozu nebo kontejneru, není nutná informace o celkové hmotnosti (brutto).

- Návrh Spojeného Království na zrušení specifických zkoušek podle UN čísel pro bezpečnostní poradce - změna pododdílu 1.8.3.13. Protože ani jedna z alternativ nebyla přijata, zůstává stávající rozsah zkoušek bezpečnostních poradců.

Jako obvykle byla problematika cisteren nejdříve předjednána na souběžném zasedání pracovní skupiny. V pracovní skupině byly projednávány a společným zasedáním schváleny např.:

- Návrh UIP na definici minimální tloušťky stěny nádoby ve vztahu k použitému materiálu. Pracovní skupinou byla vytvořena nová pozn. 2 k odstavci 6.8.2.1.18, kde se stanoví hodnoty pro ocel, která smí být použita jako konstrukční / stavební ocel:

Stavební / konstrukční ocel znamená v uvedeném případě oceli, které jsou v EN materiálových normách uvedeny jako stavební ocel a mají minimální mez průtažnosti mezi 360 N/mm2 a 470 N/mm2 a minimální prodloužení při přetržení dle odstavce 6.8.2.1.12.

- Návrh AEGPL na zpřesnění pojmu okamžitě se uzavírající vnitřní bezpečnostní zařízení dle odst. 6.8.3.2.3 byl pracovní skupinou řešen jen proto, že se týká cisternových kontejnerů a silničních cisternových vozidel ADR. Proto byl vypracován nový text odst. 6.8.3.2.3, zároveň byla zpracována nová přechodná ustanovení do ADR i RID pododdíl 1.6.3.36, když cisterny pro přepravu zkapalněných, nejedovatých a hořlavých plynů, které byly vyrobeny před 1. 7. 2011 a vybaveny zpětnými ventily místo vnitřních uzavíracích zařízení, které nesplňují podmínky odstavce 6.8.3.2.3, mohou být používány i nadále.

I problematika norem byla řešena na souběžném zasedání pracovní skupiny. Výsledkem práce je, že některé normy byly nahrazeny novelizovanými normami, např. EN 1439:2005 byla nahrazena EN 1439:2008, nebo ISO 11621:1997 byla nahrazena EN ISO 11621:2005 v pododdíle 4.1.6.14, či byla zrušena v tabulce oddílu 4.1.4.1 u pokynu pro balení P200 norma EN 14794:2005.

O výsledcích práce pracovních skupin v mezidobí mezi zasedáními informovali jejich předsedové. Jednalo se o:

- informaci SRN o pracovní skupině, která se zabývá prodloužením lhůty opětovné zkoušky u lahví na LPG, když konečné výsledky její práce by měly předloženy společnému zasedání v březnu 2009;

- informaci Nizozemí, která předložila výsledky pracovní skupiny BLEVE, když u horkého BLEVE se počítá s požárem, u chladného BLEVE se počítá s výbuchem; byla navržena opatření pro silnici (pod písmenem A) / železnici (pod písmenem C); některá opatření musí řešit pracovní skupina Technika cisteren a vozidel.

Předposlední bod zasedání se zaměřil na projednání jednacího řádu pro Společné zasedání ADN/ADR/RID, jehož návrh vypracoval sekretariát EHK OSN. Po diskusi byl jednací řád s drobnými úpravami schválen. Společné zasedání tak po více jak 30 letech existence bude poprvé pracovat podle schváleného jednacího řádu. Dále bylo ohlášeno přistoupení Tuniska k Dohodě ADR.

Příští společné zasedání se uskuteční v březnu 2009 v Bernu.

AUTOR: Stanislav Hájek
bezpečnostní poradce pro RID


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist