Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nová klasifikace nebezpečných látek a směsí

13.05.2009  |  420× přečteno      vytisknout článek

Jak postupovat v průběhu přechodného období a jak po jeho skončení?

Autor: RNDr. Jarmila Sládková

Zkrácená verze aktuální kapitoly z příručky Nebezpečné chemické látky a přípravky včetně prevence havárií odborného nakladatelství Verlag Dashöfer.

Dne 20. ledna 2009 vstoupilo v platnost nařízení GHS. Toto nařízení zavádí Globální harmonizovaný systém klasifikace, balení a označování nebezpečných látek a směsí (GHS) v návaznosti na nařízení (ES) č. 1907/2006 (REACH).

Nařízení GHS  stanoví pravidla pro klasifikaci látek a směsí jako nebezpečných a pravidla pro označování a balení nebezpečných látek a směsí. Cílem nařízení je zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí a současně zaručit volný pohyb látek a směsí na vnitřním trhu. Nařízení vychází ze stávajících právních předpisů v oblasti chemických látek a vytváří nový systém klasifikace a označování nebezpečných látek a směsí tím, že v EU zavádí mezinárodní kritéria dohodnutá Hospodářskou a sociální radou OSN (ECOSOC OSN) pro klasifikaci a označování nebezpečných látek a směsí systému GHS.

Nařízení GHS má zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí a volný pohyb látek a směsí prostřednictvím:harmonizace kritérií pro klasifikace látek a směsí a pravidel pro označování a balení nebezpečných látek a směsí.

Stávající systém EU a GHS jsou koncepčně obdobné. Oba systémy zahrnují klasifikaci, balení a informování o nebezpečnosti pomocí označení a bezpečnostních listů. Nařízení GHS nahrazuje směrnici Rady 67/548/EHS o klasifikaci, balení a označování nebezpečných látek a směrnici Evropského parlamentu a Rady 1999/45/ES o klasifikaci, balení a označování nebezpečných přípravků.

Do 1. prosince 2010 se chemické látky klasifikují, označují a balí podle směrnice 67/548/EHS. To znamená, že se látky do 1. prosince 2010 klasifikují, označují a balí v souladu se zákonem č. 356/2003 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Po 1. prosinci 2010 se látky klasifikuji, označují a balí výhradně podle nařízení GHS.

V období od 20. ledna 2009 do 1. prosince 2010 platí přechodné období pro klasifikaci, balení a označování látek. To znamená, že v tomto období je klasifikace, označování a balení látek podle nařízení GHS dobrovolné.

Od 10. prosince 2010 do 1. června 2015 se látky klasifikují jak podle směrnice 67/548/EHS, tak podle nařízení GHS, ale balí se a označují pouze podle nařízení GHS.

Po 1. červnu 2015 se klasifikace, označování a balení látek provádí výhradně v podle nařízení GHS. Do 1. června 2015 se směsi klasifikují, označují a balí podle směrnice 1999/45/ES. To znamená, že se směsi do 1. června 2015 klasifikují, označují a balí v souladu se zákonem č. 356/2003 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Po 1. červnu 2015 se směsi klasifikují, označují a balí výhradně podle nařízení GHS.

V období od 1. prosince 2010 do 1. června 2015 platí přechodné období po klasifikaci, označování a balení směsí. To znamená, že v tomto období je klasifikace, označování a balení směsí podle nařízení GHS dobrovolné.

Článek byl redakčně upraven a zkrácen. Více se o všech změnách dozvíte v publikaci Nebezpečné chemické látky a přípravky včetně prevence závažných havárií nakladatelství Verlag Dashöfer.

Aktuálně v příručce:

Vše o nových povinnostech spojených s REACH.

Nové bezpečnostní listy.

Novelizace zákona č. 356/2003 Sb., o chemických látkách.

Globální harmonizovaný systém klasifikace, balení a označování nebezpečných látek a směsí.

Více najdete zde.

Zdroj: PR článek Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r.o.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist