Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výzkumné centrum RECETOX slaví významný mezinárodní úspěch

05.06.2009  |  zdroj: Technik  |  141× přečteno      vytisknout článek

Výzkumné centrum RECETOX slaví významný mezinárodní úspěch

Výzkumné centrum RECETOX Masarykovy univerzity Brno bylo na 4. konferenci smluvních stran Stockholmské úmluvy v Ženevě na počátku května oficiálně jmenováno Regionálním POPs centrem pro státy střední a východní Evropy.

Jde o velký úspěch pro Českou republiku - centrum, které je společným pracovištěm Masarykovy univerzity Brno a Ministerstva životního prostředí ČR, se tak stává oficiálním zástupcem 28 států v otázkách persistentních organických polutantů (POPs), na něž je Stockholmská úmluva zaměřena. Bude působit jako vědecký a technický most mezi zeměmi východní a západní Evropy.

Koordinátorem POPs centra je RECETOX (Research Centre for Environmental Chemistry and Ecotoxicology), výzkumné centrum pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii MU Brno. Ředitel výzkumného centra RECETOX Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc., představil na konferenci významný příspěvek ČR k Stockholmské úmluvě, a to výstupy monitorovací sítě MONET, které shrnují výsledky monitoringu ovzduší ve střední a východní Evropě (CEEC), střední Asii, Africe a tichomořských ostrovech. Pro řadu zúčastněných států šlo vůbec o první informace o úrovních kontaminace atmosféry těmito látkami. RECETOX je iniciátorem vzniku tohoto ojedinělého monitorovacího systému, který je v současné době oficiálním nástrojem celosvětového monitoringu polutantů ve volném ovzduší.

POPs (persistentní organické polutanty) jsou chemické látky, které dlouhodobě přetrvávají v životním prostředí např. v sedimentech nebo půdách. Jsou velmi špatně rozpustné ve vodě a naopak dobře rozpustné v tucích, proto se silně kumulují i v živých organismech, především v jejich tukových tkáních. Výskytu a vlivu těchto látek na člověka se intenzivně věnuje od roku 1988 RECETOX, který je od roku 2007 samostatným ústavem Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zabývá se problematikou znečištění životního prostředí toxickými látkami, jejich výskytu a vlivu na životní prostředí a studiu jejich účinků na člověka i na ostatní živé organismy v ekosystému, a poskytuje základnu pro práci mezinárodních vědeckých odborníků s cílem vytvoření vědecko-výzkumné báze specializované na chemický a toxikologický výzkum látek, které jsou předmětem mezinárodních smluv a dohod.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist