Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pesticidy - pomocníci i zabijáci

24.03.2010  |  446× přečteno      vytisknout článek

Pesticidy - pomocníci i zabijáci

Poprvé se Česká republika zapojuje do významné mezinárodní akce "Semaine pour les alternatives aux pesticides" (Týden bez pesticidů), jejíž 5. ročník má za cíl upozornit na téma pesticidů a jejich působení na lidské zdraví a životní prostředí. Pesticidy se totiž staly na nejrůznějších místech součástí našeho života. Zvyšují mnohde naše pohodlí, ale přinášejí i mnoho rizik, např. vzniku nádorových onemocnění, vrozených vývojových vad, poruch nervového systému, imunity nebo reprodukce. Občanské sdružení Ametyst ve spolupráci s občanským sdružení ENVIC připravilo v rámci Týdne bez pesticidů v Plzeňském kraji několik akcí pro veřejnost.

Především se jedná o dva poradenské dny s odborníkem - MUDr. Miroslavem Šutou (odborný poradce pro ekologická a zdravotní rizika a člen Rady pro chemickou bezpečnost). První z nich už proběhl v Plzni 22.3.2010. Druhý proběhne v Environmentálním informačním centru v Plasích ve středu 31.3.2010. Dále jsou připraveny dvě přednášky pro veřejnost s názvem Pesticidy-pomocníci i zabijáci. V Plzni se uskuteční ve čtvrtek 25.3.2010 od 18 hodin (Měšťanská beseda, divadélko JoNáš) a v Plasích 31.3.2010 od 17:30 hodin (Státní oblastní archiv v Plasích). Přednášet bude opět MUDr. Miroslav Šuta.

Pesticidy znečišťují životní prostředí
Jako pesticidy jsou označovány účinné látky a přípravky, které ovlivňují základní procesy v živých organismech, a proto jsou schopné ničit nebo regulovat "škodlivé" organismy. Nejčastěji se používají v zemědělství nebo k regulaci růstu rostlin mimo zemědělskou půdu. Mohou mít však závažné dopady na lidské zdraví i na životní prostředí. Unikají do vod! y, do vzduchu a do půdy, kde představují riziko pro necílové rostliny, volně žijící živočichy, půdní ekosystémy, kvalitu povrchových a podzemních vod i pro biologickou rozmanitost obecně.

Ohrožení lidského zdraví
Pesticidy ohrožují i lidské zdraví. Jednak přímo při jejich výrobě a užívání, jednak nepřímo -- například spotřebitelé je konzumují v potravinách a ve vodě, do kontaktu s nimi přicházejí obyvatelé v okolí míst aplikace atd.
"V roce 2007 bylo v Evropské unii nalezeno 349 různých pesticidů ve více než 45 % potravin prodávaných. V 5 % množství pesticidů překračovalo zákonné limity. Mezi 10 nejčastěji prokázanými pesticidy byly i látky toxické pro reprodukci, karcinogenní a mutagenní látky nebo látky narušující hormonální systémy", upozorňuje MUDr. Miroslav Šuta.

Zdravotní a ekologická rizika pesticidů jsou vyhodnocována během jejich povolování, Evropská komise ovšem přiznala, že dosud není k dispozici vědecká metoda, kterou by bylo možné uspokojivě pos! oudit účinky směsi chemikálií (tzv. koktejlový efekt), a proto! zatím n ení možné vyhodnotit celkový vliv všech používaných látek na lidské zdraví a na životní prostředí.

"Působení pesticidů na lidské zdraví přitom může mít značné účinky. U lidí, kteří jsou pesticidům vystaveni při jejich výrobě a aplikaci, může dojít k široké škále otrav, ale i kožních, nervových a dýchacích onemocnění", dodává MUDr. Šuta. Při dlouhodobém vystavení nízkým dávkám pesticidů zase hrozí např. rozmanité typy rakoviny, vrozené vývojové vady, narušení mužské i ženské plodnosti, alergie, narušení imunity atd.
Rizika vyplývající z nepřímého vystavení pesticidům v důsledku jejich rozprašování nebo neodbouraných zbytků v potravinách či vodě, pak můžou být zvlášť vysoká například mezi obyvateli zemědělských oblastí, u nemocných lidí nebo u dětí.

"Abychom mohli mít z chemických látek kolem nás co největší přinos a co nejmenší škody, musíme co nejlépe znát jejich vlastnosti a měli bychom se snažit jejich využití regulovat svým rozumem a vhodnými zákony", navrhuje! MUDr. Šuta.

Související odkazy:
www.ametyst21.cz - Ametyst, občanské sdružení
www.envic.cz - Síť environmentálních informačních center v Plzeňském kraji
www.envic-sdruzeni.cz - ENVIC, občanské sdružení
suta.blog.respekt.cz - Miroslav Šuta, blog
www.srs.cz - Státní rostlinolékařská správa
pan-europe.info - Pesticide Action Network Europe

Kontaktní osoba: Tomáš Popp
Telefon: 739 654 834
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist