Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nebezpečný odpad v obývacích pokojích - i tím se zabývá konference v Ženevě

28.04.2011  |  119× přečteno      vytisknout článek

Nebezpečný odpad v obývacích pokojích - i tím se zabývá konference v Ženevě

Podložky pod koberce obsahují nebezpečné chemikálie, které ohrožují nervový systém dětí, působí neurotoxicky a reprotoxicky. Ukázala to studie IPEN - Mezinárodní sítě pro eliminaci perzistentních organických látek zveřejněná v těchto dnech při příležitosti 5. konference stran Stockholmské úmluvy v Ženevě. Arnika, která se jednání účastní jako pozorovatel za IPEN (1), koordinovala shromáždění vzorků podložek ze severoamerického a maďarského trhu a jejich akreditované otestování v Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Výsledky rozboru, který je první svého druhu na světě, jsou o to varovnější, že dokazují přítomnost výrobků obsahujících nebezpečné bromované zpomalovače hoření na evropském trhu. Studie konkrétně poukazuje na rizikovost využívání recyklátu polyuretanové pěny s obsahem toxických PBDEs pro výrobu podložek pod koberce.

Ve 23 z 26 analyzovaných vzorků polyuretanových pěnových podložek pod koberce, pocházejících z Kanady, USA a Maďarska, byly nalezeny polybromované bifenylethery (PBDE) (2) používané jako zpomalovače hoření. Polovina podložek překročila prahový limit Evropské unie pro pentaBDE, stanovující hraniční koncentraci, při které se odpad stává nebezpečným. 12 z 26 podložek by se stalo nebezpečným odpadem také díky vysoké koncentraci oktaBDE.

"Studie upozorňuje na nezanedbatelnou cestu, kterou se mohou zdraví nebezpečné látky dostat do našich domovů a vytvořit prostředí skládky nebezpečných odpadů přímo v našich obývacích pokojích. Takovou cestou je použití materiálu obsahujícího persistentní organické látky pro výrobu podložek pod koberce anebo nábytku. Přestože Stockholmská úmluva nepřipouští recyklaci odpadu s POPs, pro bromované difenylétery byla před dvěma roky udělena výjimka. Jak ukázala studie, které jsme pomohli na svět, byla to chyba a doufáme, že ji tento týden delegáti konference v Ženevě napraví," upozornil RNDr. Jindřich Petrlík, spolupředseda Pracovní skupiny IPENu pro dioxiny, PCB a odpady.

Podložky pod koberce, které jsou vyrobeny z recyklované polyuretanové pěny, lze koupit i na českém trhu. Výsledky laboratorních analýz pro ně zatím nejsou dostupné. Arnika však podá v souvislosti s výsledky zmíněné studie podnět České inspekci životního prostředí.

Studii vydává IPEN v úzké spolupráci s ekologickým sdružením Arnika, které hostí sekretariát Pracovní skupiny IPENu pro dioxiny. Závěry studie jsou zveřejněny při příležitosti zasedání stran Stockholmské úmluvy v Ženevě, které se v těchto dnech účastní IPEN spolu s Arnikou účastní a jejíž signatáři se zavázali eliminovat perzistentní organické polutanty, mezi něž PBDE patří. Vedle České republiky úmluvu přijalo dalších 169 zemí. "IPEN se spolu s Arnikou pokouší zasadit o zastavení udělování výjimek umožňujících recyklaci materiálů obsahujících perzistentní organické polutanty," uvádí RNDr. Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika.

Poznámky a další informace:
(1) Arnika hostí koordinační centrum (sekretariát) Pracovní skupiny mezinárodní sítě IPEN pro dioxiny, PCB a odpady. Z této pozice také koordinovala práci na analýze podložek pod koberce anebo v předchozích letech celosvětový monitoring slepičích vajec na přítomnost vysoce nebezpečných perzistentních organických látek. Více informací o mezinárodní spolupráci viz arnika.org
(2) Více informací o polybromovaných difenyléterech (PBDE) najdete na arnika.org
O Stockholmské úmluvě více zde: arnika.org

Kompletní studii k obsahu PBDE v podložkách pod koberce je možné si stáhnout na adrese arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist