Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ECHA předložila výroční zprávu o výsledcích hodnocení prováděných v roce 2013, včetně doporučení vyplývajících z těchto hodnocení

31.03.2014  |  35× přečteno      vytisknout článek

ECHA předložila výroční zprávu o výsledcích hodnocení prováděných v roce 2013, včetně doporučení vyplývajících z těchto hodnocení

Šestá výroční zpráva ECHA o výsledcích hodnocení informuje o zkušenostech získaných z hodnocení technických dokumentací, hodnocení látek a poskytuje doporučení pro současné i budoucí registranty (publikováno 26.2.2014).

Výroční zpráva ECHA o výsledcích hodnocení informuje o aktivitách ECHA (Evropská agentura pro chemické látky) při hodnocení, včetně doporučení vyplývajících z těchto hodnocení. V roce 2013 byly aktivity v hodnocení registrační dokumentace zaměřeny na kontrolu souladu s požadavky nařízení REACH. Během roku bylo zakončeno 928 kontrol. Celkem ECHA zkontrolovala 1 130 registračních dokumentací. Tímto překročila úkol, zhodnotit 5% z celkového počtu registračních dokumentací, zaslaných v roce 2010. V 61 % případů kontrol zakončených ECHA v roce 2013, nevyhověla registrační dokumentace jednomu nebo více informačním požadavkům a proto ECHA zaslala registrantům návrhy rozhodnutí na doplnění údajů. U zbývajících 39 % nebylo potřeba podnikat další kroky. Z důvodu výběru registračních dokumentací s jasnými náznaky možného nesouladu není tento podíl spolehlivým ukazatelem o kvalitě údajů ve všech registračních dokumentacích. Většina informačních požadavků ECHA se vztahovala k identitě látky, fyzikálně-chemickým vlastnostem, studiím o subchronické toxicitě, studiím o prenatální vývojové toxicitě a hodnocení expozice.

Ve vazbě na návrhy testů se ECHA zaměřila při přípravě rozhodnutí na soubory registračních dokumentací vztahujících se k pojetí read-across a kategorií. Agentura uzavřela 157 šetření a přijala 111 rozhodnutí. V 71 případech ECHA akceptovala testy navržené registranty a v 37 případech modifikovala alespoň jeden z navrhovaných testů. ECHA vydala 3 rozhodnutí zamítající navrhované testy.

V roce 2013 ECHA uzavřela 222 pokračujících hodnocení, při kterých šetřila, zdali registranti ve stanoveném termínu poskytli informace požadované v ECHA vydaném rozhodnutí. Ve 43 případech byly požadavky vydaných rozhodnutí splněny, ale jsou ještě potřebné další údaje. U 22 kontrol souladu a 10 rozhodnutí o návrzích dalších testů ECHA rozhodla, že nebyly správně implementovány. Kompetentní úřady členských států byly vyzvány k zahájení procesu vymáhání splnění těchto rozhodnutí o hodnocení.

Po úspěšném zakončení prvních hodnocení látek, které bylo zahájeno 17 členskými státy v roce 2012, přijala ECHA se souhlasem Výboru členských států první rozhodnutí ohodnocení látek.

Výroční zpráva poskytuje specifická doporučení jak pro budoucí registranty (termín registrace v roce 2018), tak existující registranty, kteří musí aktualizovat své registrační dokumentace. Doporučení se týkají těchto okruhů:

  • zlepšení zprávy o chemické bezpečnosti tak, aby odrážela skutečná použití a rizika;
  • znalosti, jak reagovat na (návrh) rozhodnutí;
  • průběžná aktualizace registrační dokumentace;
  • zdůvodnění;
  • argumentace pro přijetí standardního testovacího režimu.

Výroční zpráva bude výhledově k dispozici ve 23 jazycích členských zemí, tj. včetně češtiny.

Další informace:

Podle článku 54 Nařízení REACH publikuje ECHA výroční zprávu o hodnocení každý rok k 28. 2.

Hodnocení podle REACH, zpráva o pokroku za rok 2013 - Evaluation under REACH Progress Report 2013

Zpráva o pokroku v hodnocení za rok 2013 - Fakta & čísla - Evaluation Progress Report 2013 - Facts & Figures

Hodnocení - webové stránky ECHA - Evaluation web pages


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist