Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Veřejnost o problémech vody v ČR neví

22.03.2016  |  157× přečteno      vytisknout článek

Za podpory Ministerstva životního prostředí se spouští nová komunikační platforma Voda základ života

Mezioborová konference na téma Voda a pracovní příležitosti, která minulý pátek proběhla v Praze, nastínila hlavní témata letošního roku: udržet vodu v krajině díky dotacím na mokřady, remízy, rašeliniště a další úpravy v krajině zejména na zemědělské půdě, začít zavádět a v masivním měřítku podporovat technologie na využívání šedé vody, na chytré a úsporné nakládání s vodou nejenom v obcích, ale také přímo v domácnostech, motivovat obce i občany k chytrému využívání vodních zdrojů a zajistit informovanost veřejnosti o problematice vody a její vzdělávání. Jako reakce na poslední dvě zmíněná témata, rezonující mezi odborníky i firmami, byl spuštěn a veřejnosti představen online portál www.vodazakladzivota.cz. Za jeho vznikem a konferencí stojí stejnojmenná nezisková organizace Voda základ života. Akci zaštítil ministr životního prostředí Richard Brabec a tajemník OSN v České republice Michal Broža.      

Množství a kvalita vody ovlivňují všechny sféry každodenního života, zaměstnanost nevyjímaje. Problematiku vody v komerčním i neziskovém sektoru u nás i ve světě akcentovala u příležitosti Světového dne vody desítka odborných mluvčích. Nejdůležitějšími tématy konferenčních příspěvků a panelových diskuzí byla nejen voda a pracovní místa, ale výrazně rezonovala i problematika informovanosti společnosti.

Zahraniční mluvčí byli zastoupeni velvyslancem Izraele Garym Korenem. Voda byla základem nového života v Izraeli. ,,75 % odpadních vod v Izraeli je využíváno v zemědělství. Od roku 1964 se spotřeba vody na obyvatele v Izraeli nezvýšila i přes narůstající populaci a její potřebu využívat vodu v zemědělství. Díky průlomovým technologickým inovacím v oblasti, jako jsou odsolování, kapková závlaha či zabezpečení zdrojů vody. Izrael nabízí své know-how státům po celém světě," říká Koren.

Ministr životního prostředí Richard Brabec se dotkl i problematiky informovanosti široké veřejnosti o tématu sucha a vody. ,,Celým dnešním dnem se prolíná nejenom problematika vody a sucha z toho odborného hlediska, ale především otázka informovanosti veřejnosti o tom, jakou má voda cenu, jak ji udržet v České republice, proč musíme realizovat určitá opatření, proč jsou nějaká zvolená řešení lepší než jiná atp.  Já jsem si vědom, že je potřeba vytvořit poptávku po tématech vody a problematice, která s ní souvisí, a to nejenom v době katastrof jako sucho nebo povodně, ale jako stálé téma, které přesáhne volební období jedné vlády. I proto jsme stáli u zrodu nového informačního portálu Voda základ života.cz, který pomůže tuto společenskou poptávku vytvořit," dodává ministr Brabec.  

Nová informační a edukativní platforma pro všechny, které tematika vody zajímá, tedy nejen pro úzce vyprofilované odborníky, vznikla na doméně www.vodazakladzivota.cz a sociálních sítích Facebook, Instagram a YouTube. Je jedno, z jakého úhlu se kdo z nás o vodu zajímá. Vždy najde odpovědi, jakými jsou analýzy, mapy, statistiky, aktuality, názory, nebo třeba výlety do přírody. Právě proto se projekt snaží pojmout téma pro co nejširší cílovou skupinu. Pro hydrology, meteorology, klimatology, biology a zoology, pro vodáky, turisty, plavce a nadšence do vodních sportů, bruslaře a hokejisty, lyžaře i skibobisty, pro odborníky i laiky. Zkrátka pro každého z nás.

Patronem projektu je Ministerstvo životního prostředí, odbornými garanty pak Výzkumný ústav vodohospodářský TGM, Český hydrometeorologický ústav a Povodí Vltavy, jejichž pracovníci se podílejí i na tvorbě obsahu portálu. Portál Voda základ života vznikl díky generálnímu partnerství společnosti HEINEKEN, která se již delší dobu zajímá o problematiku zásob vody nejen v Česku (stojí například za projektem Naše mokřady - www.nasemokrady.cz). 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist