Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Úspěšná pilotní aplikace nanoželeza za účelem odstranění chlorovaných uhlovodíků z podzemních vod

29.03.2016  |  108× přečteno      vytisknout článek

sanaceNanočástice elementárního (nulamocného) železa (nZVI~ nano zero-valent iron) se v posledních letech staly významným sanačním materiálem, který stále více nachází uplatnění především při činnostech souvisejících s eliminací starých ekologických zátěží.

Výhodou tohoto materiálu je jeho reaktivita a schopnost účinně degradovatširokou škálu organických polutantů kontaminujících podzemní vody a zeminy. Jedná se navíc o materiál šetrný k životnímu prostředí, který reaguje samostatně a dlouhodobě bez nutnosti dalších zásahů či aplikací jiných chemických látek, které by mohly být nepříznivé proživotní prostředí.

Společnost GEOtest, a.s. poskytujícíkomplexní služby v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí, mezi něž se řadí i sanace starých ekologických zátěží, provedla pilotní aplikaci nanočástic železa za účelem efektivního snížení kontaminace vpodzemní vodě a okolním horninovém prostředí pod areálem průmyslového závodu v ČR. Dodavatelem nZVI byla společnost NANO IRON, s.r.o.

V areálu průmyslového závodu byla detekována stará ekologická zátěž v podobě kontaminace horninového prostředí a podzemních vod chlorovanými uhlovodíky, konkrétně chlorovanými etheny (ClE). Přípravky na bázi perchlorethenu (PCE) a trichlorethenu (TCE) byly v minulostihojně využívány jako účinná odmašťovadla. Zdroj kontaminace byl detekován v oblasti bývalého skladu chemikálií, kde byly skladovány právě odmašťovací přípravky a kde docházelo k častým únikůmPCE a TCEpravděpodobněv důsledku neopatrné manipulace s těmito přípravky.Docházelo tak k dlouhodobékontaminaci horninového prostředí a podzemních vod v této části areálu, odkud se pak kontaminace pozvolna šířila do dalších částí. Vzhledem k povaze nebezpečnosti ClE (toxicita či karcinogenita) je nezbytné tyto látky eliminovat nebo alespoň výrazně snižovat jejich koncentraci v podzemních vodách.

Aplikace

Za účelem efektivního snížení kontaminace bylyvybrány dva vrty (AV-1 a AV-2) nacházející se v ohnisku kontaminace, kde byly sledovány nejvyšší koncentrace chlorovaných ethenů. Do vrtu AV-1 bylo naaplikováno celkem 10 kgnZVI (produkt NANOFER STAR) ve formě vodné suspenze o přibližné koncentraci 2 g/l. Do druhého vrtu AV-2 bylo naaplikováno stejné množství nZVI(10kg NANOFER STAR)rovněž v podobě vodné suspenze, avšak navíc modifikované biosurfaktantem na bázi solí vyšších mastných kyselin. Koncentrace zasakované suspenze do vrtu AV-2 činila cca 2,5 g/l. Voda na ředění nZVI byla odebírána z vrtů v nekontaminované oblasti areálu. Suspenze byla v obou případechzasáknutapřímodo vybraných aplikačních vrtů (viz fotografie 1 a 2).

aplikace

Výsledky

Po aplikaci nZVI do podzemních vod došlo během prvních týdnů k výraznému poklesu výše-chlorovaných ethenů (tj. PCE a TCE), přičemž se snížily jejich koncentrace až o dva řády. V níže uvedených grafech je znázorněn vývoj celkové kontaminace ClE (tj. suma všech chlorovaných ethenů) v obou aplikačních vrtech. Z grafů je patrná situace před zahájením aplikačních prací a vývoj, který nastal po aplikaci.

výsledky

K pozvolnému vyčerpání redukční kapacity nZVI došlo ve vrtech zhruba po 8 měsících, což se projevilo opětovnýmpozvolným nárůstem koncentrací ClE v důsledku dotace kontaminujících látek z okolního horninového prostředí. V této fázi by mělo být přikročeno k dalším aplikačním kroků, kterými by se podařilo kontaminaci ještě více snížit. Avšak i bez dalších aplikačních kol se podařilo minimálně po dobu jednoho roku snížit kontaminaci v daných vrtech v průměru o cca 30 - 50 %.

Provedená pilotní aplikace dokazuje, že využití poměrně malé dávky nZVIpři snižování kontaminace chlorovanými etyleny, je velmi efektivní vzhledem k jeho účinnosti, snadné aplikaci a samostatnému průběhu reakce bez nutnosti dalších vnějších zásahů či přídavků dalších chemikálií. Vhodně zvolenými aplikačními vrty a opakovanými aplikacemi tak lze efektivně eliminovat nebo alespoň výrazně snížit kontaminaci podzemních vod a saturované zóny horninového prostředí. Významnou roli v případě využití nZVIpro sanační účely hrajetaké to, že se jedná o materiál šetrný k životnímu prostředí, protože jde o čisté elementární železo, jehož reakcí ve vodném prostředí vzniká směs a hydroxidů železa, které se v přírodě běžně vyskytují. 

Autor: Ing. Petr Lacina, Ph.D., GEOtest, a.s., Brno, email: lacina@geotest.cz, www.geotest.cz

NANO IRON, s.r.o., www.nanoiron.cz, info@nanoiron


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist