Pátek, 29. března 2024

Slováci chtějí bránit střetu s medvědy lepším zajištěním odpadků

Slováci chtějí bránit střetu s medvědy lepším zajištěním odpadků

Slováci chtějí zabránit medvědům v přístupu k nádobám s odpadky ve Vysokých a Nízkých Tatrách, aby tak omezili případy střetu šelmy s obyvateli a návštěvníky podhůří. Odstřel chráněných šelem, které scházejí do obydlených oblastí, nepokládá ministerstvo životní prostředí bez prosazení preventivních opatření za správný postup.

"Není řešením žádat ministerstvo o povolení k odstřelu desítek medvědů, a přitom nemít zajištěny kontejnery. Musíme předcházet rizikovým situacím a jít cestou prevence. Proto jsem podepsal udělení dotace pro vznik kontejnerových míst v problematických lokalitách," řekl dnes slovenský ministr životního prostředí László Sólymos.

Stát poskytne samosprávě dotaci 1,5 milionu eur (40,5 milionu Kč) na zmiňovaná opatření včetně budování boxů na nádoby s komunálním odpadem tak, aby kontejnery již nebyly přístupné divoké zvěři. Právě medvědi si v minulosti podle odborníků zvykli scházet za lehko dostupnou potravou ve volně postavených nádobách s odpadky.

O odstřel dvou desítek medvědů žádala samospráva ve Vysokých Tatrách, která dostane hlavní část ze zmiňované dotace. Letos v dubnu město Vysoké Tatry v podhůří stejnojmenného nejvyššího pohoří Slovenska vyhlásilo mimořádnou situaci právě kvůli zvýšenému výskytu těchto šelem v tamních osadách. Mezi ně patří i centra cestovního ruchu Štrbské Pleso nebo Tatranská Lomnica.

"Tento rok byla situace dramatická i ve městě Vysoké Tatry. Medvědi ztratili plachost a chodili také přes den. Bylo nutné uskutečnit jeden odstřel," poznamenal ředitel správy Tatranského národního parku Pavol Majko. Dodal, že zajištění nádob s odpadky využívají také severské státy Evropy, Kanada či Spojené státy.

Se zvýšeným výskytem medvědů se samospráva v Tatrách potýká už delší dobu. Pracovníci správy národního parku dosud využívali na plašení medvědů také elektrické ohradníky, jejichž využití u obydlí je ovšem komplikované. Tato zařízení se osvědčila spíše u vysokohorských chat nebo na ochranu včelích úlů.

Adrian Bobok

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů