Pátek, 29. března 2024

Europoslanci výraznou většinou podpořili prevenci a recyklaci odpadů i oběhové hospodářství

Europoslanci výraznou většinou podpořili prevenci a recyklaci odpadů i oběhové hospodářství

Evropský parlament včera odpoledne výraznou většinou schválil balíček pro oběhové hospodářství - změnu šesti směrnic týkajících se nakládání s odpady. Europoslanci dali jasnou zprávu pro změnu nakládání s odpady v Evropské unii.

Evropským parlamentem schválený text obsahuje cíle:
o zvýšit recyklaci komunálních odpadů do roku 2030 na minimálně 70 %, přičemž minimálně pět procentních bodů musí být dosaženo opakovaným použitím,
o recyklovat 80 % obalových odpadů do roku 2030,
o skládkovat jen 5 % komunálních odpadů v roce 2030,
o povinnost členských států umožnit domácnostem třídit hlavní druhy odpadů včetně bioodpadu, textilu a odpadních olejů,
o zvýšit použití ekonomických nástrojů, jako je skládkovací poplatek (v ČR velmi nízký) a poplatek za spalování odpadů (v ČR není zatím vůbec zaveden) nebo zálohové systémy (v ČR zaujímají rok od roku menší podíl - nejlépe fungují zálohované lahve na pivo).

Silný signál ke změnám zachytil i průmysl a první podniky již ohlašují přechod ke snáze recyklovatelným obalům a výrobkům. Zboží na jedno použití, nerecyklovatelné a nekvalitní má mít do budoucna na evropském trhu velmi těžkou pozici.

Nyní se čeká na pozici Rady Evropské unie, která se skládá z ministrů životního prostředí členských zemí. Českým zástupcem je ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Následovat bude hledání shody mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU.

Konečná verze balíčku by měla být příští vládě hlavním podkladem pro přípravu nového odpadového zákona. Vláda Bohuslava Sobotky již kvalitní zákon o odpadech neschválí a nesplní tak své programové prohlášení. Přepsat se budou muset také všechny čerstvé krajské i národní plány odpadového hospodářství, protože nepočítají s vysokou mírou recyklace. Hnutí DUHA při jejich tvorbě opakovaně varovalo, že hluboce zaostávají za evropským trendem.

Česká republika třídí a recykluje pouze 36 % komunálních odpadů [1], zatímco průměr v EU je 44 % [2] a úspěšné státy recyklují kolem 60 % [2]. Nyní diskutovaný plán Evropské komise navrhuje zvýšit recyklaci v EU na 60 % v roce 2025 a na 65 % do 2030 [3], přičemž europoslanci schválili cíl recyklovat v roce 2030 až 70%.

Zdroj: www.hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů