Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nabídka podpory pro čištění odpadních vod a zásobování pitnou vodou

18.08.2009  |  132× přečteno      vytisknout článek

Nabídka podpory pro čištění odpadních vod a zásobování pitnou vodou

Ministerstvo životního prostředí České republiky (MŽP) a Státní fond životního prostředí České republiky (SFŽP) dnes vyhlásily již XII. kolo příjmu žádostí o podporu v rámci Operačního programu Životní prostředí. Výzva je určena pro projekty vedoucí ke snížení znečištění vod a zlepšení jakosti pitné vody. Žádosti o dotace na projekty bude možné podávat od 24. srpna 2009 do 15. října 2009.

Prostředky v této výzvě jsou určeny na výstavbu, rekonstrukci a intenzifikaci centrálních ČOV, včetně vhodného řešení kalového hospodářství. Podpořena bude také výstavba a dostavba veřejných stokových systémů. Žádosti pro podporu těchto projektů mohou podávat obce s více než 2000 ekvivalentními obyvateli*, které jsou zároveň uvedeny v seznamu aglomerací vydaném MŽP a MZe.

Dvanáctá výzva se týká také zlepšení jakosti pitné vody - podpořena bude výstavba, rekonstrukce a intenzifikace úpraven vody, zdrojů pitné vody a výstavba rozvodných sítí pitné vody v obcích nad 2 000 obyvatel.  Přijímány budou ale pouze projekty, které jsou součástí komplexního řešení zásobování pitnou vodou a odvádění a čištění odpadních vod v dané lokalitě.

Výsledky dvanácté výzvy budou známy po schválení řídícím orgánem OPŽP v únoru 2010.

V oblasti vodohospodářské infrastruktury je stále ještě možné podávat žádosti na tzv. velké projekty (projekt s náklady nad 25 mil. EUR) v rámci IX. výzvy, a to až do 19. prosince 2009.  Další výzva v oblasti vodohospodářské infrastruktury bude zveřejněna na podzim. Bude se týkat snížení znečištění z komunálních zdrojů v obcích pod 2000 ekvivalentních obyvatel a výstavby a dostavby (nikoli rekonstrukce) rozvodných sítí pitné vody a souvisejících objektů.

"V podzimní výzvě pro aglomerace do 2000 ekvivalentních obyvatel se očekává velký zájem žadatelů, bude stanovena maximální alokace na schválené projekty", uvedl Petr Valdman, náměstek ředitele SFŽP, "žádost o podporu proto musí být na realizaci projektu, který  řeší zneškodňování odpadních vod co nejefektivněji vzhledem k velikosti zdroje znečištění, a to jak co se týká realizačních nákladů, tak i následného provozu a tedy zajištění udržitelnosti projektu".

Do začátku srpna bylo v prioritní ose 1 Zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní schváleno 254 projektů s celkovou výší podpory 21 miliard korun, z toho 40 projektů s podporou téměř více než 2 mld. Kč je v etapě realizace stavby, 200 milionů korun je už na účtech příjemců. Většina projektů je v etapě finální projektové přípravy - zpracování dokumentace pro stavební řízení a následné vyřizování stavebního povolení, což je v případě liniových staveb záležitost časově náročná. Největší projekty se realizují v okresech Brno-venkov, Třebíč a Šumperk.

Pro další projekty v oblasti snížení znečištění vod a zlepšení jakosti pitné vody nabízí OPŽP ještě více než 29 miliard korun, tj. 58 % celkové alokace pro tyto oblasti podpory.

MŽP a SFŽP připravili pro investory a potencionální žadatele z OPŽP celou řadu odborných publikací, které jsou financovány z prostředků technické asistence - Prioritní osy 8 OPŽP. Pro menší obce je určena metodická příručka Zneškodňování odpadních vod v obcích do 2000 ekvivalentních obyvatel, pro větší zdroje znečištění byla zpracována metodická příručka Posouzení stokových systémů urbanizovaných povodí. Obě jsou k dispozici v elektronické podobě na webových stránkách OPŽP.

* Ekvivalentní obyvatel (EO) - je definovaný produkcí látkového znečištění 60 g BSK5 (biochemická spotřeba kyslíku) za den


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist