Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropská komise schválila první velký projekt nové kanalizace

06.10.2009  |  zdroj: Operační program Životní prostředí  |  245× přečteno      vytisknout článek

Evropská komise schválila první velký projekt nové kanalizace

Prvním z velkých projektů OPŽP, který Evropská komise schválila, je výstavba kanalizace a vodovodní řad na Ivančicku za více než 730 milionů korun. Na stamilionovém podniku pracovně nazvaném Zlepšení kvality vod v řekách Jihlava a Svratka nad nádrží Nové mlýny se podílí několik obcí.

Jde o jednu z nejdražších investic Ivančicka poslední doby. Přinese dostavbu a opravu vodovodní a kanalizační sítě v obcích Ivančice, Oslavany, Padochov (okres Brno - venkov). Vše má být hotovo do listopadu 2011.

Evropská unie poskytne na projekt dvaasedmdesát procent způsobilých výdajů, Státní fond životního prostředí ČR dalších pět a o zbytek se rozdělí samotné obce. Ivančice dají osmdesát a Oslavany šestašedesát milionů korun, zbylé výdaje si mezi sebe rozdělí další zúčastněné obce Padochov a Moravské a Nové Bránice.

S přispěním peněz z Evropské unie tak bude nově postavena splašková a jednotná kanalizace, rekonstruována část jednotné kanalizace ve městě Ivančice a Oslavany a rekonstruována a intenzifikována čistírna odpadních vod Ivančice. Na čistírnu budou dovedeny odpadní vody z měst a obcí Ivančice, Oslavany, Moravské Bránice a Nové Bránice. Intenzifikací čistírny Ivančice se zvýší kvalita vypouštěných vod do řeky Jihlavy. Projekt také počítá s obnovou vodovodní sítě měst Ivančice a Oslavany, včetně městské části Oslavany - Padochov.

Souhlasu Evropské komise podléhají takzvané velké projekty, u kterých celkové náklady přesahují částku pětadvacet milionů eur. "Schválení tohoto projektu jsme uvítali, neboť projekt je dobře připraven a je komplexním řešením zneškodňování odpadních vod a zásobování pitnou vodou ucelené lokality - měst Ivančic a Oslavan," řekla vedoucí odboru ochrany vod Státního fondu životního prostředí ČR Ivana Vráblíková.

Jan Kříž, ředitel odboru fondů EU na Ministerstvu životního prostředí k tomu uvedl: "Jedná se o první velký projekt ze všech operačních programů schválený Evropskou komisí, který bude realizován na území ČR. Kromě přínosu samotné investice z hlediska ochrany životního prostředí je schválení projektu mimořádně důležité i z pohledu kladného ověření některých systémových nastavení, která jsou uplatňována i pro projekty, které se schvalují na národní úrovni. OPŽP tak prošel bruselským testem s kladným výsledkem, což je výborná zpráva i pro další žadatele o dotace."

Projekt v číslech

Celkové náklady: 737,5 mil. Kč včetně DPH
Celkové uznatelné náklady: 523 mil. Kč
Příspěvek FS: 444,5 milionů Kč
Příspěvek SFŽP: 26 mil. Kč
Délka kanalizace: 17,5 km novostavba kanalizace
8,8 km rekonstrukce kanalizace
Počet rekonstruovaných ČOV 1 ČOV Ivančice
Počet ekvivalentních obyvatel 2064 nově připojených obyvatel
Žadatel: Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice

Podzimní výzva pro vodohospodářské projekty

Aglomerace s počtem ekvivalentních obyvatel do 2000 budou moci od listopadu do prosince podávat žádosti na projekty řešící snížení znečištění z komunálních zdrojů.
Dále bude výzva otevřena pro projekty výstavby a dostavby (nikoliv rekonstrukce) rozvodných sítí pitné vody a souvisejících objektů sloužících veřejné potřebě. Příjem žádostí bude ukončen v okamžiku, kdy výše požadované dotace dosáhne dvojnásobku vyhlášené alokace.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist