Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čističky pro Želivku

11.02.2011  |  79× přečteno      vytisknout článek

Vodní nádrž Švihov (Želivka) by potřebovala 12 miliard korun na výstavbu čističek na přítocích. Do nádrže, která zásobuje vodou jeden a půl milionu lidí, se totiž dostávají splašky, dusíky i pesticidy. Na čističky by mohla přispět Evropská unie. Pokud stát peníze nezíská, hrozí zdražení vody.

Pokud by se dál zhoršovala kvalita přitékající vody, zvýšily by se náklady na její úpravu a to by se promítlo do zdražení vody. Želivka zásobuje pitnou vodou 1,5 milionu obyvatel Prahy, středních Čech i Vysočiny.

Zhoršující se kvalitou vody, která přitéká do Želivky, se začali zabývat už i vrcholní čeští politici. Předseda Senátu Milan Štěch se sešel s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou. Jednání vyvolaly obce z regionu Želivky.

Podle nich jsou rybníky zanesené, tvoří se řasy a sinice. Vodu znečišťují obce a města, kterým chybí kanalizace a čistírny odpadních vod. Dusík a pesticidy se sem splavují z polí. Problémy s úpravou vody na pitnou jsou hlavně na jaře.

"V jarních měsících má úpravna vody problémy s úpravou surové vody. Není vyloučeno, že v budoucnosti může dojít k prohloubení problému," upozorňuje Oldřich Doležal, bývalý ředitel úpravny.Projekt co nejdříve

Minulý týden se sešel se starosty a pozval i senátora Jaromíra Strnada a předsedu Senátu Milana Štěcha, aby jim problém vysvětlil. Kritizoval také minulé vedení pražského magistrátu za laxní přístup k problému. Praha má devadesátiprocentní podíl ve společnosti Úpravna vody Želivka.

Přestože v roce 2008 podepsalo vedení Prahy, Středočeský kraj a kraj Vysočina memorandum, v němž se všichni zavázali, že budou podporovat projekty k zlepšení kvality vody, ze strany pražského magistrátu se od té doby nic nezměnilo.

"Je třeba, aby s námi magistrát komunikoval, určil zodpovědného představitele, který bude mít pravomoci, abychom konečně rozjeli tolik potřebný projekt, dokud je ještě šance získat peníze z unie," míní Doležal s tím, že na opatření je třeba osm až dvanáct miliard korun. Například na zatravňování, zalesňování, na poldry nebo na stavbu čističek v obcích.

"Co mě mrzí, je to, že vodárenská nádrž zásobuje tolik obyvatel, a přestože existuje evropský fond na ochranu jakosti vody, tak do povodí Želivky nepřišlo ani jedno euro. Je to dané určitým nevnímáním problému," poznamenal Oldřich Doležal.


Obce peníze nemají, ať platí stát

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se ve čtvrtek sešel s Milanem Štěchem. "Problém vnímáme, ale je řešitelný jen v okamžiku, kdy to začne řešit stát. Nelze to nechat na úrovni malých obcí," uvedl Svoboda. Další jednání budou mít v březnu. "Je to čerstvé, moje skupina odborníků je ve spojení s Povodím Vltavy i představiteli Čisté Želivky," dodal Svoboda.

U obcí je problém v tom, že nemají ve většině případů peníze na spoluúčast při dotacích. Evropská unie sice poskytne sedmdesát až osmdesát procent na náklady, ale zbytek musí doplatit příjemce.

VODNÍ NÁDRŽ ŠVIHOV

Stavba začala v roce 1965 a byla dokončena 1975, zkušební odběry vody začaly už roku 1972. Je nad soutokem Želivky se Sázavou. Rozloha je 1 602 hektarů, má celkem 300 milionů kubíků vody. Od roku 2004 je na ní v provozu malá vodní elektrárna. Zásobuje pitnou vodou přes 70 % obyvatel Prahy, podíl Prahy je 90 procent na celkovém odběru, 10 procent odebírají ostatní města a obce.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist