Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropský týden mobility a Evropský den bez aut 2009

13.09.2009  |  zdroj: MŽP  |  129× přečteno      vytisknout článek

I letos se města a obce v ČR mohou zapojit do celoevropské akce "Evropský týden mobility" (16. -22. září) a "Evropský den bez aut" (22. září), která se v roce 2009 bude v Evropě konat už poosmé.

Evropský týden mobility se v roce 2009 stává jednou z klíčových osvětových kampaní v celosvětové kampani proti klimatickým změnám, Evropská komise chce kampaň tematicky směřovat ke schůzce v Kodani (30.11. - 12.12. 2009), kde se bude rozhodovat o budoucnosti mezinárodní smlouvy, která má nahradit dohodu z Kjóta. Vzhledem k tomuto propojení bude letošním tématem Evropského týdne mobility heslo " Naše město - naše klima!". Města mohou zlepšit kvalitu ovzduší; zajistit bezpečnou a spolehlivou hromadnou dopravu;omezit hluk v obytných částech měst; vybudovat zóny pro setkávání a pro život atd. Města by měla klást důraz především na trvalá opatření, zaměřená na ochranu klimatu.

Ministerstvo životního prostředí koordinuje ETM a EDBA v rámci České republiky ve spolupráci s Evropskou komisí. V rámci Evropského týdne mobility se ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu (cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem, výlety historickou tramvají, semináře, akce na dětském dopravním hřišti apod.). Dne 22. září (Evropský den bez aut) by měla být část města uzavřena automobilové dopravě (plocha dle výběru - ulice, náměstí, oblast před školou) a tento den se pořádají akce, zaměřené podle tématu Evropského týdne mobility.

Vedle kampaně zaměřené na jednotlivé dny se město zavazuje, že provede pozitivní změny, které poslouží rozvoji města dlouhodobě, např. zklidnění center a městských čtvrtí (obytné zóny, pěší zóny), omezení nákladní dopravy v centru, stavby pro bezpečnost občanů a hlavně dětí apod. Vše podle možností a velkosti města či obce.

K Evropskému týdnu mobility spojeném s Evropským dnem bez aut se mohou připojit všechna města. Podmínkou je, aby vedené města schválilo Chartu (dokument deklarativního charakteru, ve kterém jsou stanovena pravidla a rámec akce - verze pro rok 2009 bude zde vystavena koncem března 2009) a aby ustanovilo místního koordinátora/místní koordinátorku. Město by také mělo přijmout jedno či více tzv. trvalých opatření (tedy během roku uskutečnit jeden či více projektů na zklidnění dopravy ve městě, na přerozdělení dopravního prostoru či na zvýšení bezpečnosti chodců při pohybu ve městě) - rady k výběru těchto opatření přinese Příručka 2009 (bude zde vystavena koncem května 2009). Města mohou Evropský den bez aut také pouze podpořit několika akcemi v termínu 16. - 22. září (bez podpisu Charty). Doporučujeme i těmto městům informovat o svých akcích národní koordinátorku.

Program měst bude vystaven jak na těchto českých stránkách, tak na evropských stránkách: www.mobilityweek.eu , kde se místní koordinátoři mohou zaregistrovat sami v češtině.

Všem zástupcům měst, kteří o účast projeví zájem, koordinátorka poslala v březnu Chartu a nyní pošle i Příručku 2009 na požádání poštou. Při zapojení do kampaně je také možné získat plakáty a logo k potisku propagačních materiálů. V případě zájmu kontaktujte, prosím, národní koordinátorku EDBA a ETM Mgr. Evu Veverkovou (odbor vnějších vztahů MŽP, tel.: 267 122 139, eva.veverkova@mzp.cz). Národní koordinátorka uspořádá během roku tři setkání místních koordinátorů z městských úřadů a magistrátů.

Publikace Evropské komise, vydané MŽP:

Cyklistika pro města - aktualizované vydání 2006 (pdf, 2362 kB)

Děti na cestách. Bezpečně po městě - aktualizované vydání 2006 (pdf, 1955 kB)

Města pro lidi - (pdf, 2573 kB), přebal (pdf, 177 kB).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist