Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EHK OSN v Praze: Cyklistika a chůze jsou nedílnou součástí městské dopravy

05.10.2009  |  174× přečteno      vytisknout článek

EHK OSN v Praze: Cyklistika a chůze jsou nedílnou součástí městské dopravy

"Cyklistika a chůze jsou nedílnou součástí dopravy ve městech, stejně jako urbanistického plánování a politiky," shodli se minulý týden v Průhonicích u Prahy účastníci mezinárodní konference Panevropského programu pro dopravu, zdraví a životní prostředí (THE PEP), který funguje pod hlavičkou Evropské hospodářské komise OSN (EHK OSN) a Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Přispívá ke zvyšování kondice a zdraví obyvatel, snížení počtu dopravních nehod a zácep, hlukové zátěže i znečištění ovzduší, snižování skleníkových emisí a zvyšuje atraktivitu městských center," říká se v závěrečných "Akčních bodech", které účastníci konference schválili.

Jednání vyzvalo ministerstva dopravy, místního rozvoje, životního prostředí a zdravotnictví, aby proto v členských zemích EHK OSN cyklistickou i pěší dopravu všemožně podporovala a zahrnula jejich potřeby do svých plánů a strategií. "Cenné je, že jsme se v Průhonicích sešli i s kolegy náměstky ministrů pro místní rozvoj, dopravy a zdravotnictví. Podle toho, co na jednání zaznělo, panuje v této věci shoda i v rámci české vlády," říká náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.

Jak říká závěrečné prohlášení průhonické konference, infrastruktura pro cyklisty a chodce by měla splňovat několik základních vlastností, aby byla opravdu funkční: Musí být bezpečná, dostupná (například handicapovaným občanům, znamená to ale také propojení a návaznost jednotlivých typů veřejné dopravy, apod.), vhodně trasovaná, pohodlná a atraktivní.

Konkrétní zmínku si v závěrečném prohlášení vysloužily i půjčovny kol a také elektrokola, která zpřístupňují každodenní ekologicky šetrnou dopravu po městě dalším skupinám obyvatel - například seniorům či lidem, kteří potřebují jezdit do práce například v obleku.

Účastníci konference vyzdvihli také roli nevládních organizací, které jsou často iniciátory konkrétních zlepšení podmínek pro chodce a cyklisty ve městech. V Praze je to například sdružení Auto*Mat, na evropské úrovni například European Cyclists Federation, European Greenways Association nebo European Pedestrian Association.

Celé setkání bylo uhlíkově neutrální. Všech 90 účastníků oznámilo délku své cesty do Průhonic a zpět, včetně typu dopravy. Centrum dopravního výzkumu, v.v.i. pak spočítá emise CO2, které kvůli přepravě na konferenci vznikly a MŽP zajistí výsadbu adekvátního počtu stromů, které dokáží stejný objem emisí pohltit. Stromy budou vysazeny podél cyklostezek ve městech v ČR. První z nich byl ovšem zasazen už v rámci samotného setkání přímo v Průhonicích.

Podrobnější informace ke konferenci podá Jiří Bendl, odbor politiky životního prostředí MŽP, tel.: 267 122 381, e-mail: jiri.bendl@mzp.cz.

Kompletní text závěrečného prohlášení konference THE PEP si můžete stahnout na adrese www.mzp.cz

Přeji klidný zbytek dne a krásný víkend

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist