Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nárůst dopravy po roce 1989 přinesl nový fenomén - boj s hlukem

14.10.2009  |  zdroj: ČTK  |  332× přečteno      vytisknout článek

Nárůst dopravy po roce 1989 přinesl nový fenomén - boj s hlukem

Dynamický rozvoj silniční dopravy po roce 1989 znamenal výrazné zvýšení hlukové zátěže lidí žijících v blízkosti hlavních tahů. Jestliže roku 1990 bylo podle odhadů expertů v ČR zasaženo nadměrným dopravním hlukem asi 1,8 milionu obyvatel, o patnáct let později to byl už každý pátý. Novým fenoménem se tak v posledních letech stal boj proti hluku, například výstavbou protihlukových stěn a změn povrchů cest. Efekt "ztišení" interiérů přinesl v poledních letech také nový typ oken.

Do omezování hluku a vibrací investoval stát v roce 1992 celkem 788 milionů korun, v roce 2007 už to bylo 1,2 miliardy korun.

Škodlivost nadměrného dopravního hluku pro lidské zdraví byla před rokem 2000 stanovena ve dne od úrovně 65 decibelů, v noci na 55 decibelů, od nového tisíciletí byly oba limity zpřísněny o pět decibelů. Na hluk z dopravy si nicméně stěžovalo čím dál víc obyvatel měst, po vstupu země do EU se mohli opřít o přísnější evropská pravidla. Kraje a hlavní město Praha musejí podle nových norem pořizovat a naplňovat akční plány snižování hluku. Obyvatelé okolí pražské severojižní magistrály se obrátili také na soud, který loni Praze přikázal, aby snížila hladinu hluku v bytech na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22:00.

Za tím, že lidé čím dál trpí hlukem, což s sebou nese zdravotní rizika, stojí změna životního stylu společnosti po roce 1989. Automobily se staly "nezbytností", čím dál víc rodičů například vozí potomky do škol auty, a to paradoxně proto, aby je chránili před dopravními riziky.

"Individualizaci dopravy zřetelně ovlivnil vývoj socioekonomických faktorů - růst individualizace způsobu života, rozvoj mimoměstských zón a trendy v nakupování a trávení volného času. Svou roli hrály i ekonomické faktory: Dynamicky se rozvíjel trh s novými i ojetými automobily, zdanění vozidel i pohonných hmot se relativně snížilo a konkurenční prostředí neumožnilo výraznější cenové nárůsty, které zůstávaly pod úrovní inflace," uvádí publikace Hospodářství a životní prostředí po roce 1989, kterou loni vydala Česká informační agentura životního prostředí.

V letech 1990 až 2007 se přepravní výkon osobní automobilové dopravy zvýšil o 80 procent. Počet osobních aut se za toto období téměř zdvojnásobil a dosáhl 4,28 milionu; do konce roku 2008 se podle Sdružení automobilového průmyslu zvedl už na 4,42 milionu aut.

Roste také podíl dopravy na produkci skleníkových plynů. Zatímco roku 1990 z ní v České republice pocházelo pět procent celkových emisí oxidu uhličitého, v roce 2006 to bylo 13 procent. Po Lucembursku a Irsku rostou emise skleníkových plynů z dopravy v Evropské unii nejrychleji právě v Česku. Roku 2007 produkovala doprava 41 procent celkových emisí oxidu uhelnatého a 34 procent tuhých znečišťujících látek.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist