Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Chceme být vidět - Fotografická soutěž pro školy

18.11.2010  |  71× přečteno      vytisknout článek

Chceme být vidět - Fotografická soutěž pro školy

Občanská sdružení Oživení, Pražské matky a Nadace Partnerství dnes vyhlásily fotografickou soutěž pro školy s názvem "Chceme být vidět"1). Soutěž je součástí týdenní kampaně za větší viditelnost a bezpečnost chodců a cyklistů v temných podzimních a zimních měsících. Zaměřuje se zejména na školní děti2) a propaguje používání reflexních prvků jako nezbytné a důležité součásti oblečení, zavazadel či kol, která mnohdy může chodci nebo cyklistovi zachránit život.

Soutěž "Chceme být vidět" je součástí celostátního programu Bezpečné cesty do školy, který bezpečnému, šetrnému a zdravému cestování do školy poskytuje metodickou a finanční podporu. Již téměř 50 škol v ČR tak díky němu uskutečnilo svůj projekt Bezpečných cest a zajistilo školákům bezpečnější a atraktivnější pěší či cyklistickou dopravní infrastrukturu v okolí škol3).

"V České republice ještě stále není samozřejmostí používat v každodenním životě reflexní prvky nebo doplňky jako běžnou součást oděvu. Chodec či cyklista přitom není bez reflexních prvků za šera téměř vidět, a je tak vystaven většímu riziku střetu s automobilem. Cílem naší kampaně je seznámit veřejnost s reflexními materiály a doplňky, jejich významem a používáním a ukázat, že i reflexní prvky mohou být takzvaně IN," vysvětluje Petra Lukešová ze sdružení Oživení.

V rámci soutěže "Chceme být vidět" mají děti za úkol vyfotografovat sebe, svého spolužáka, učitele či člena rodiny - jak pózuje nebo jde pěšky, jede na kole, bruslích či koloběžce - vybaveného originálním způsobem do tmy, tj. s použitím reflexních doplňků či prvků na oblečení. Nejoriginálnější 3 fotografie budou odměněny zajímavými cenami (1. - koloběžka, 2. - batoh, 3. - indukční blikačka). Malý dárek však získá každý účastník v podobě hezké reflexní visačky švédské firmy Glimmis, reflexních samolepek a pásek. Soutěžní fotografie budou průběžně zveřejňovány na stránkách www.bezpecnecestydoskoly.cz. Školy mají možnost přihlašovat se do soutěže do 26. 11. 2010, termín pro odevzdání soutěžních fotografií je 17. 12. 2010. Vyhlášení vítězů a předání cen proběhne v druhém lednovém týdnu roku 2011.

"Přívěsky Glimmis pocházejí ze Švédska, kde je s úplnou samozřejmostí nosí děti, dospělí i senioři. Zvyšují viditelnost chodce z 30 na 125 m, což je již dostatečná vzdálenost na to, aby řidič automobilu stačil správně zareagovat. Na českém trhu je kvalitních reflexních doplňků stále nedostatek a většina z nich je jak pro děti, tak pro dospělé neatraktivní. Proto jsme se rozhodli dovážet přívěsky Glimmis, které jsou vyrobeny z velmi kvalitních reflexních materiálů a navíc jsou k dostání v mnoha tvarech a barvách. Věříme, že tak můžeme přispět ke zvýšení bezpečnosti na našich komunikacích," tvrdí Barbora Konečná, zástupkyně firmy Bonobos, s.r.o. dovážející přívěsky do ČR.

"V České republice zemřelo v loňském roce 157 chodců a 72 cyklistů. V porovnání s nejvyspělejšími státy EU je to třikrát až pětkrát více4). Počet usmrcených osob v ČR je navíc ve skutečnosti vyšší, neboť naše statistiky udávají počty obětí, které zemřou do 24 hodin po nehodě (na rozdíl od evropských, které sledují a evidují tyto případy do 30 dnů po nehodě). Podle evropské databáze dopravních nehod CARE umírá nejvíce chodců právě v zimních měsících. Věříme proto, že tato kampaň je jedním ze střípků, které napomohou odvrátit nebezpečí, které číhá na ty nejzranitelnější z nás ve tmě," uzavírá Jarmila Johnová z o. s. Pražské matky.

Přílohy:

Vyhlášení soutěže: www.nadacepartnerstvi.cz//local/www-upload/napcz/files/2010/TZ_prilohy/doprava/Chceme_byt_videt/vyhlaseni_soutez.pdf

Ilustrační fotografie: www.nadacepartnerstvi.cz

Statistiky nehodovosti v ČR v roce 2009: www.nadacepartnerstvi.cz//local/www-upload/napcz/files/2010/TZ_prilohy/doprava/Chceme_byt_videt/statistiky-nehod-2009.pdf

Více informací o programech podpory Bezpečných cest do školy naleznete na www.nazelenou.cz a www.prazskematky.cz

Kontakty:
Petra Lukešová, tel.: 776 769 331, petra.lukesova@oziveni.cz, Oživení, o.s.
Jarmila Johnová, tel.: 721 761 474, jarmila.johnova@prazskematky.cz, Pražské matky, o.s.
Radek Patrný, tel.: 774 676 139, radek.patrny@nap.cz, Nadace Partnerství


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist