Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Novela zákona o ochraně ovzduší

21.02.2011  |  315× přečteno      vytisknout článek

Novela zákona o ochraně ovzduší

Vláda ve středu projednala novelu zákona o ochraně ovzduší, která zavádí kritéria certifikace udržitelnosti biopaliv. Nová pravidla by měla vstoupit v platnost již v červenci letošního roku. Společnosti, které se zabývají exportem biopaliv a biomasy určené k jejich výrobě, jsou však již nyní nuceny doložit certifikát dokládající splnění kritérií udržitelnosti. Společnost TÜV SÜD Czech nabízí certifikaci dle mezinárodního standardu ISCC a je připravena rozšířit svoji nabídku také o certifikaci dle národní legislativy.

Diskuse nad možnými riziky souvisejícími s využíváním biopaliv přispěla k nastavení určitých mantinelů pro produkci biomasy k těmto účelům. V zemích EU jsou tyto mantinely, ve formě kritérií udržitelnosti, zmíněny ve Směrnici 2009/28/ES, o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. Členské státy jsou přitom povinny zavést systém certifikace udržitelnosti biopaliv a biokapalin do své legislativy. Nejdále je v tomto směru sousední Německo, kde se využívají dva systémy certifikace udržitelnosti biopaliv: ISCC (International Sustainable and Carbon Certification) a REDcert. V ČR budou kritéria udržitelnosti součástí novelizace zákona o ochraně ovzduší a navazujícího prováděcího předpisu. Nová pravidla by měla vstoupit v platnost v červenci 2011.

"Hlavním kritériem udržitelnosti je minimálně 35% redukce emisí CO2 oproti tradičním fosilním palivům, samozřejmě v rámci celého životního cyklu. Do roku 2013 by se toto číslo mělo navýšit na 45 % a do roku 2017 na 50 %," uvedla Soňa Hykyšová ze společnosti TÜV SÜD Czech nabízející již od konce loňského roku certifikaci udržitelnosti biopaliv dle mezinárodního standardu ISCC pod akreditací německého holdingu. Biomasa navíc nesmí být pěstována na půdě s vysokou biodiverzitou, dále na půdách s velkou zásobou uhlíku, jako jsou například mokřady, rašeliniště a trvale zalesněné oblasti. Důležitý je také způsob pěstování biomasy, který by měl být v souladu s požadavky tzv. správné zemědělské praxe.

Snahou společnosti TÜV SÜD Czech je rozšíření své nabídky rovněž o certifikaci dle národního systému. Odborníci společnosti TÜV SÜD Czech se zajímají o problematiku udržitelnosti biopaliv a biomasy také prostřednictvím svého působení ve sdružení CZ BIOM - Českého sdružení pro biomasu. Trend v oblasti vývoje druhé generace biopaliv sledují pro změnu v rámci svého členství v České technologické platformě pro biopaliva.

Certifikace udržitelnosti biopaliv je nástrojem, který může významně přispět k tomu, aby využití biopaliv dosáhlo svého potenciálu, aniž by jejich pěstování bylo na úkor životního prostředí či produkce potravin. Právě snižování zátěže životního prostředí je společným jmenovatelem služeb nabízených obchodní oblastí Životní prostředí společnosti TÜV SÜD Czech.

Více na: www.tuv-sud.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist