Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

11.04.2011  |  39× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

V úterý 12. dubna zahájí evropský komisař Oettinger zodpovědný za energetiku Týden udržitelné energie. Během tohoto tematického týdne se napříč Evropou uskuteční přes 600 akcí spojených s energetikou jako je energetická účinnost budov, výrobků, řešení obnovitelných zdrojů energie (biomasa, sluneční a větrná energie), technologie nenáročné na uhlík atp. Více informací o Týdnu udržitelné energie se dozvíte zde.

Evropská komise dnes zahájila veřejnou konzultaci, jejímž cílem je najít řešení na nejefektivnější řízení firem v EU. Komise se tak chce vyhnout další ekonomické krizi z roku 2008 a zmírnit její dopady. Konzultace se tak zabývá řadou otázek. Jedná se například o způsoby monitorování a prosazování stávajících vnitrostátních kodexů v oblasti správy a řízení podniků, možnosti zvýšení účasti akcionářů na vedení podniků nebo zlepšení různorodosti a činnosti správních rad. Konzultace se chce zaměřit na způsob fungování evropských společností. Zelenou knihu vázající se k této konzultaci naleznete zde. Konzultace je otevřená až do 22. července 2011. Více informací o této veřejné konzultaci, stejně jako kontaktní údaje, kam své náměty a připomínky zasílat, naleznete zde.    

V pondělí 28. března přijala Evropská komise novou strategii, která má zajistit zvýšení mobility Evropanů, zvýšení zaměstnanosti a učinit evropský dopravní systém konkurenceschopnější. Strategie nese název Doprava 2050. Ambiciózní program chce také Evropu učinit méně závislou na dovozu ropy a usiluje o snížení emisí CO2 o 60 procent v dopravě do roku 2050. Komise vytyčila tři hlavní cíle, jež by měly vést k transformaci současného dopravního systému. Těmi jsou zákaz vozidel s konvenčním palivem ve městech, 40 procentní využívání udržitelných nízkouhlíkových paliv v letecké dopravě a nejméně 40 procentní snížení emisí z lodní dopravy, 50 procentní přesun cest na střední vzdálenosti v meziměstské osobní a nákladní dopravě ze silniční dopravy na železniční a vodní dopravu. Více o nové dopravní strategii Evropské komise Doprava 2050 naleznete zde.

Návrh NAŘÍZENÍ(cs) Rady (Euratom), kterým se stanoví pravidla pro účast podniků, výzkumných středisek a vysokých škol na nepřímých akcích v rámci rámcového programu Evropského společenství pro atomovou energii a pro šíření výsledků výzkumu (2012 a 2013). K návrhu Rámcového programu Euratomu (2012 a 2013) od Komise (viz níže) je přiložen návrh pravidel pro účast. Tento návrh obsahuje nástroje pro provádění rámcového programu (2012 a 2013) a vychází ze zásad stanovených v sedmém rámcovém programu Euratomu (2007 a 2011).

Zpráva(cs) Komise Evropskému parlamentu a Radě podle článku 7 rozhodnutí 2006/500/ES (Smlouva o Energetickém společenství) shrnuje dosavadní výsledky a zároveň prognózy budoucího vývoje Energetického společenství, které tvoří 14 států EU na straně jedné a 9 dalších zemí (především z Balkánu doplněné o Ukrajinu a Moldavsko) na straně druhé. Přistoupením k Energetickému společenství se smluvní strany zavázaly k provádění příslušných předpisů EU týkajících se energetiky, životního prostředí a hospodářské soutěže. Komise konstatuje, že implementace evropského acquis neprobíhá zcela uspokojivě a je nutné vyvinout další úsilí pro vytvoření skutečně otevřených a integrovaných trhů s energií. 

Tento přehled byl vypracován Kanceláří Senátu, oddělením pro EU. Více informací o činnosti Senátu oblasti evropských záležitostí naleznete zde, přehledy dokumentů za jiná časová období zde. Jednotlivé týdenní reporty k nalezení zde.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist