Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Díky třídění odpadů se ušetřilo tolik CO2, kolik vyprodukuje 10% aut v ČR za rok provozu

23.05.2011  |  330× přečteno      vytisknout článek

Tříděním a recyklací odpadů se podařilo v roce 2010 snížit produkci skleníkových plynů o 954 579 t CO2 ekv. a uspořit tolik energie, kolik v průměru spotřebuje za rok 260 tis. domácností, což lze přirovnat ke všem domácnostem jednoho kraje.

Vyplývá to z provedené LCA analýzy, která posuzuje všechny fáze životního cyklu odpadu a jeho vliv na životní prostředí. Studie jednoznačně potvrdila, že tříděním a recyklací odpadů prokazatelně dochází ke snížení zátěže životního prostředí. Systém EKO-KOM zajišťuje třídění, recyklaci a využití odpadů z obalů a tím ročně přispívá ke snížení produkce skleníkových plynů o 954 tis. tun CO2 ekv. To představuje přibližně 1 % celkové roční produkce skleníkových plynů v ČR vyjádřenou CO2 ekv.

V třídění odpadů jsme úspěšní, míra recyklace obalů v roce 2010 vzrostla na 73%!


Vloni vytřídil každý z nás v průměru 36,6 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů, což nás ve srovnání s Evropou řadí na přední příčky. Celková míra recyklace obalového odpadu systémem EKO-KOM se za loňský rok zvýšila na 73 procent. Zatímco v roce 2009 systém EKO-KOM zajistil využití a recyklaci pro 565.569 tun obalových odpadů, v minulém roce již pro 603.144 tun, tedy o více než 6% více. Systém EKO-KOM, tak za 20.591 svých klientů nejen splnil všechny zákonné požadavky, které jsou na ně kladeny, ale i pozitivně přispěl k ochraně životního prostředí v ČR. Stále narůstající množství vytříděného odpadu mimo jiné ukazuje, že systém třídění je dostatečně dostupný a pro občany srozumitelný a pohodlný. Třídění odpadů se tak v současnosti aktivně věnuje více než 2/3 obyvatel ČR.

Recyklace odpadů z obalů v systému EKO-KOM za rok 2010
ekokom
Zdroj: EKO-KOM

Co je to LCA studie?


LCA (Life Cycle Assesment) posuzuje životní cyklus odpadu včetně jeho využití. Metoda LCA má pevně danou strukturu a provádí se dle mezinárodních norem. LCA je systematický proces, kterým byly posouzeny dopady recyklace jednotlivých tříděných odpadů (papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů) na životní prostředí ve všech fázích jejich životního cyklu od odložení odpadů do kontejnerů až po jeho recyklaci a využití, tedy náhradu primární suroviny. Tuto studii si nezávislou konzultační firmou nechala zpracovat autorizovaná obalová společnost EKO-KOM,a.s. zajišťující zpětný odběr a využití odpadů z obalů v ČR.

O společnosti EKO-KOM


Tato nezisková akciová společnost již od roku 1999 efektivně provozuje celorepublikový systém, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na kvalitní evropské úrovni. Tento systém, založený na spolupráci průmyslových podniků, měst a obcí a společností nakládajících s odpady zajišťuje, aby odpady z použitých obalů byly spotřebitelem vytříděny, svezeny sběrovou technikou, upraveny a dotříděny a konečně využity jako náhrada primárních surovin.

Kontakt: Šárka Nováková, tisková mluvčí společnosti EKO-KOM, a.s.,
novakova@ekokom.cz, tel.: 602 186 205, www.ekokom.cz, www.jaktridit.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist