Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sedmdesát tisíc nových dřevin za dálnici D8

29.10.2011  |  86× přečteno      vytisknout článek

Skončil dvouletý spor o množství vysazených dřevin

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa svým rozhodnutím ze dne 10. října. 2011 podpořil požadavek Obce Velemín a Dětí Země vysadit na území obce za likvidaci téměř 1,5 tisíc dřevin trasou dálnice D8-0805 Lovosice - Řehlovice téměř 30 tisíc nových a tím ukončil více než dvouletý spor. Podle Ředitelství silnic a dálnic ČR šlo o nepřiměřené množství a proto žádalo vysadit jen téměř 7,5 tisíc dřevin. Ministr tomuto požadavku nevyhověl, takže za likvidované dřeviny dálnicí se celkem vysadí asi 70 tisíc nových.

"S výsledkem jsme velmi spokojení, i když jsme na něho se starostou Velemína Jiřím Skalickým čekali více než dva roky, kdy nebylo jisté, zda potvrzující rozhodnutí Správy CHKO České středohoří z června 2009 o kácení a počtu náhradní výsadby zůstane pravomocné," pochvaluje si rozhodnutí Miroslav Patrik z Dětí Země.

Ty se spolu s občanskými sdruženími ČSOP Lovosice, Společnost ochránců životního prostředí z Litoměřic a s Ústeckou iniciativou proti kamionům na jednání dne 3. 5. 2007 shodly s dotčenými obcemi na tom, aby se za likvidované stromy a keře dálnicí D8-0805 vysadilo celkem pětinásobek nových dřevin jako kompenzace za způsobenou ekologickou újmu na území CHKO České středohoří (v příloze zápis z jednání).

"V mnoha případech nešlo u dílčích rozhodnutí o kácení dodržet přesně dohodnutý poměr nově vysázených dřevin, neboť ne každá obec disponuje potřebným prostorem, takže obec Velemín vzala na sebe největší podíl a má se na jejím území vysadit asi 40 tisíc nových dřevin," upřesňuje dále Patrik.

Investor však v předmětném dílčím řízení o kácení téměř 1,5 tisíc kusů dřevin nesouhlasil s výsadbou 30 tisíc dřevin a chtěl vysadit jen pětinásobek. To ale odporovalo dohodnutému celkovému množství nově sázených, protože v jiných dílčích řízeních bylo naopak uloženo vysadit nižší poměr nových dřevin než pětinásobek.

"Ministr Chalupa sice v rámci přezkumného řízení rozhodl, že se bude sázet původní množství nových dřevin, nicméně na jeho rozhodnutí jsme museli čekat až deset měsíců, takže jsme už chtěli proti Ministerstvu životního prostředí podat žalobu proti nečinnosti," vysvětluje dále Patrik.

Výstavba dálnice D8 přes České středohoří délky 16,4 km za asi 12 mld. Kč začala v listopadu 2007, přičemž se očekávalo, že bude dostavěna za tři roky. Avšak v červnu 2010 Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil územní rozhodnutí. Nyní chybí poslední důležité územní rozhodnutí a stavební povolení pro téměř devadesát stavebních objektů na trase délky cca 5,5 km v úseku od Radejčína do Řehlovic.

Struktura 70 tisíc vysazených dřevin za vykácené v trase dálnice D8-0805 z jednání obcí dne 29. 5. 2008:
Habrovany = 50 ks
Chotiměř = 1500 ks
Žim = 1500 ks
Řehlovice = 8000 ks
Vchynice = 9500 ks
Prackovice nad Labem = 9500 ks
Velemín = 40000 ks


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist