Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Snižování energetické náročnosti výtahů

10.04.2012  |  45× přečteno      vytisknout článek

Snižování energetické náročnosti výtahů

Největší ekologický dopad výtahu má jeho používání. Proto je redukce ekologického dopadu transportních vybavení nejefektivnější ve stadiu návrhu a výběru optimálního řešení pro každou aplikaci. Řešení, jako je systém kontroly cílové stanice, kde cestující zadá svůj cíl ještě před nástupem do výtahu, přinášejí citelné úspory energie zvýšením přepravní kapacity a snížením počtu cest.

Efektivním výzkumem a vývojem svých produktů se společnost KONE neustále snaží zlepšovat ekologickou úroveň svých řešení.
Carbon Footprint
Carbon footprint, neboli uhlíková stopa, je celkové množství oxidu uhličitého (CO2) a ostatních skleníkových plynů, vyprodukované během celé životnosti produktu nebo služby, měřené v jednotkách oxidu uhličitého. Společnost KONE analyzovala uhlíkové stopy vybraných produktů pomocí posouzení celého jejich životního cyklu. Vzorek zahrnoval více než 80 procent nových výtahů KONE v Evropě. Dalším cílem je stejným způsobem analyzovat nejdůležitější produkty pro americký a asijský trh.
Množství oxidu uhličitého, vyprodukované výtahem, závisí na jeho velikosti a míře jeho využití. Během 25 let životnosti standardního výtahu v pětipatrové rezidenční budově je například vyprodukováno téměř šestkrát méně oxidu uhličitého než za stejnou dobu vyprodukuje výtah v šestnáctipatrové kancelářské budově.
Zaměření na ekologickou efektivitu
Uhlíková stopa může být snížena i malou redukcí spotřeby energie výtahu. Řešení KONE mají velmi malou spotřebu energie díky široké škále vlastností, které kombinují úsporu energie s úsporou prostoru.
KONE EcoDisc(R), lehký a úsporný výtahový pohon, odstartoval nový trend v oboru
Snižování spotřeby energie
Výtah spotřebovává energii i když se nepohybuje. Energii potřebují světla v kabině, ovládací zařízení, ventilátory, pohony a kontrolní systémy. Takto spotřebovaná energie může v závislosti na konstrukci a používání výtahu představovat i 25 - 80 procent celkové energie, potřebné na jeho provoz. U méně často používaných výtahů, například v malých rezidenčních budovách, může být redukcí spotřeby energie v klidu ušetřena podstatná část nákladů.
Společnost KONE vyvinula několik řešení pro snížení spotřeby energie v klidu:
  • Po zastavení výtahu se automaticky vypínají světla a ventilátory v kabině. Zapínají se až při dalším přivolání.
  • Použití světelných diod snižuje energii spotřebovanou na osvětlení kabiny až o 80 procent a životnost diod je až 10 krát vyšší než životnost halogenových reflektorů.
  • Po několika minutách od zastavení výtahu se signalizační zařízení automaticky přepne do klidového režimu. To snižuje spotřebu signalizačního systému až o 80 procent.
  • Po příjezdu výtahu na podlaží zapne systém osvětlení chodeb světla pouze na tomto podlaží, čímž se snižuje celková spotřeba energie budovy.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist