Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Celorepubliková kontrolní akce zaměřená na kontrolu autovrakovišť

17.07.2012  |  39× přečteno      vytisknout článek

Celorepubliková kontrolní akce zaměřená na kontrolu autovrakovišť

ČIŽP dozoruje tato zařízení každoročně v rozsahu stanoveném ročním plánem její kontrolní činnosti. Cílem této časově omezené akce bylo zmapovat aktuální situaci v oblasti sběru a zpracování autovraků. Z hlediska dodržování platného práva a jeho vymahatelnosti je totiž situace dlouhodobě problémová - kromě jiného i s ohledem na neúměrně vysoký počet těchto zařízení v ČR ve srovnání s okolními státy. Kontroly byly zaměřeny jak na plnění povinností stanovených zákonem o odpadech, tak na povinnosti související s ochranou vod.

V rámci kontrolní akce bylo provedeno celkem 62 kontrol. Na základě zjištěných porušení právních předpisů bude velmi pravděpodobně ve 14 případech zahájeno správní řízení o uložení pokuty. 15 dalších případů je v současné době stále v šetření a pravděpodobnost, že i v těchto případech bude zahájeno správní řízení o uložení sankce, je reálná. U kontrol v oblasti ochrany vod byl počet zjištěných porušení výrazně nižší, správní řízení bude zahájeno ve 2 případech.

Mezi nejčastěji zjišťovaná či významnější porušení zákona patří nezabezpečení odpadů vzniklých z demontáže autovraků před nežádoucím únikem nebezpečných látek (ropných látek), překročení povolené kapacity zařízení, provoz zařízení v rozporu se schváleným provozním řádem (nedostatečné označení provozovny, přebírání a skladování autovraků na místech jiných, než určuje provozní řád), netřídění některých odpadů vznikajících při demontáži autovraků nebo provozování zařízení na jiných než schválených pozemcích. Zjištěny byly i poměrně časté chyby ve vedených evidencích či nepodávání ročního hlášení o produkci a nakládání s odpady.

"Pozitivní informací je, že u žádného kontrolovaného zařízení nebylo zjištěno, že by kompletní autovraky přebíralo jinak než bezplatně - tedy že by provozovatel vyžadoval po osobě, předávající do zařízení autovrak, nějaký manipulační, či jiný poplatek. Situace se tak oproti minulým letům zlepšila," říká Petr Havelka z ředitelství ČIŽP. V předchozích letech za tyto delikty inspekce uložila sérii pokut, proti kterým podali někteří provozovatelé dokonce žaloby u soudu. Soud však potvrdil oprávněnost uložených pokut a správnost postupu ČIŽP.

Za zásadní problém v této oblasti lze označit samotné množství povolených či provozovaných autovrakovišť. Počet provozoven na území ČR je obrovský; kontroly, které opravdu pravidelně ze všech kompetentních orgánů státní správy provádí pouze inspekce, evidentně nestačí. Kapacity ČIŽP jsou ale značně omezené. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU má ČR na svém území řádově násobky počtu sběren a autovrakovišť. Pro představu: počet povolených autovrakovišť v ČR je cca 580 a stále roste; oproti tomu na území sousedního Slovenska si dlouhodobě vystačí s cca 35 povolenými autovrakovišti, která dokáží kvalitně zajistit potřebnou službu na území celého státu. Počet povolených zařízení tohoto druhu ve srovnání s kapacitami dozorových orgánů pak logicky souvisí s rizikovostí jejich provozu ve vztahu k plnění zákonných požadavků. O některá z těchto zařízení se zajímá i Policie ČR, a to s ohledem na jejich možné zapojení do systému organizovaných krádeží vozidel, jejich následného rozebírání a prodeje na náhradní díly.

Nemalé množství autovraků, zpracovávaných v nelegálních autovrakovištích, tvoří autovraky vozidel, která byla v minulosti nakoupena v zahraničí za účelem jejich následného prodeje v ČR. Jsou-li takové vozy v autobazarech neprodejné, prodejci je sami rozeberou a zpeněží. Další velký objem "nelegálně" demontovaných autovraků tvoří  tzv. "nevybrané" autovraky - nákladní vozidla, autobusy, traktory atd. Nemalé objemy provozních kapalin z těchto druhů vozidel mohou při neodborném nakládání ohrozit životní prostředí, zejména podzemní a povrchové vody. Demontáž takových vozidel často provádějí přímo jejich vlastníci v k tomu neručených zařízeních.

Problematika sběru a zpracování autovraků je v rámci odvětví odpadového hospodářství poměrně významná. ČIŽP se jí proto snaží věnovat odpovídající díl svých dozorových kapacit. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že autovrakoviště jsou pouze jednou z rizikových oblastí odpadového hospodářství, a snahou i úkolem ČIŽP je zajistit dozor pokud možno ve všech rizikových problematikách (např. sběrny odpadů, nakládání se zdravotnickými odpady, skládkování odpadů, nakládání s nebezpečnými odpady, stavební odpady, nelegální skládky, apod.).

Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist