Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mostecké ekocentrum zahajuje na Den Země poradenství k programu Zelená úsporám

21.04.2010  |  31× přečteno      vytisknout článek

Mostecké ekocentrum zahajuje na Den Země poradenství k programu Zelená úsporám

Ekologické centrum Most oslaví letos kulaté narozeniny. Informace o životním prostředí poskytuje již 10 let. Za dobu svého působení zodpovědělo přibližně 9 tisíc dotazů, zpracovalo stovky analýz a studií a realizovalo celou řadu vlastních environmentálně vzdělávacích projektů. Centrum, které se jako jediné v republice zaměřuje na monitoring imisní situace a nestandardních událostí v průmyslových podnicích, zodpovídá také dotazy související s ekospotřebitelstvím. Na letošní Den Země zahajuje poskytování bezplatného poradenství k programu "Zelená úsporám". 

Nejčastěji se veřejnost obrací na ekoporadce mosteckého ekocentra s dotazy na aktuální kvalitu ovzduší. Informace o imisní situaci a rovněž zprávy o nestandardních událostech navíc ekocentrum publikuje také prostřednictvím svých internetových stránek. Volající se rovněž zajímají o proble­matiku odpadů, kácení stromů a nepořádek na veřejných prostranstvích. Zvýšený zájem o tuto problematiku byl zaznamenán zejména poté, co ekocentrum spustilo projekt "Most - čisté město", který je zaměřen na problematiku komunální ochrany životního prostředí a jehož výstupem byla také populárně osvětová publikace pro žáky základních škol. "Těší nás, že vzrůstá počet dotazů, ze kterých je znát,  že se lidé začínají více zajímat o dopad své činnosti na životní prostředí a lidské zdraví. Nechybí tak dotazy typu - jak ekologicky zneškodnit starou eternitovou střechu nebo jak ekologicky vytápět rodinný dům." sdělila Soňa Hykyšová, vedoucí mosteckého ekocentra, které rozšířilo svoji činnost v roce 2006 také do Kralup nad Vltavou.

Ekocentrum funguje od roku 2010 jako poradenské centrum spolupracující s programem "Zelená úsporám". Ekoporadci jsou připraveni poskytovat potenciálním žadatelům bezplatné a nezávislé poradenství zaměřené na různé typy podpory v rámci zmíněného programu. Poradenství probíhá jak po telefonu, tak je možné zasílat dotazy e-mailem nebo konzultovat svůj záměr osobní návštěvou v ekocentru. V průběhu roku navíc ekocentrum chystá několik seminářů pro žadatele. První ze seminářů bude zahájen v květnu. Žadatelé mají možnost obrátit se kromě mosteckého ekocentra také na další poradenská centra, jejichž seznam naleznou na internetových stránkách www.zelenausporam.cz. "Oproti poradenství a vyřizování žádostí o dotace, které nabízí např. stavební firmy, poskytují poradenská centra, včetně mosteckého ekocentra, nezávislé poradenství, které není vázané k nákupu služby u konkrétního dodavatele. Seznámí žadatele krok za krokem s postupem podání žádosti, alternativami úspor, s možnými úskalími a na závěr doporučí energetické auditory či dodavatele v regionu, ze kterých si žadatel sám vybere." dodala Hykyšová. Mostecké ekocentrum zahajuje poradenství k programu "Zelená úsporám" symbolicky na Den Země. Veřejnost z Mostecka, Chomutovska, Teplicka a Lounska má však možnost obracet se na ekocentrum se svými dotazy k tomuto programu až do června příštího roku.

Program Zelená úsporám je zaměřen na podporu instalací zdrojů na vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie, ale také investic do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách. Podporováno je kvalitní zateplování rodinných domů a bytových domů, náhrada neekologického vytápění za nízkoemisní zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalace těchto zdrojů do nízkoenergetických staveb a také výstavba v pasivním energetickém standardu.

 

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří

Budovatelů 2830, 434 37  Most

Tel.: 476 208 706, fax: 476 703 992

E-mail: ecmost@vuhu.cz ; www.ecmost.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist