Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Šetrná turistika tématem královéhradecké konference

14.09.2009  |  134× přečteno      vytisknout článek

Šetrná turistika tématem královéhradecké konference

Na Univerzitě Hradec Králové se koncem minulého týdne konala konference a workshop s mezinárodní účastí "Dobrá praxe v udržitelnosti cestovního ruchu". Především masová turistika může mít na životní prostředí velmi negativní dopady. Řada příkladů dobré praxe z České republiky i ze zahraničí ale ukazuje, že cestovní ruch může mít také podobu k přírodě velmi šetrnou.

Na konferenci vystoupil také ředitel odboru péče o národní parky Ministerstva životního prostředí Vladimír Dolejský. Informoval účastníky o připravované strategii rozvoje národních parků v České republice. "Rekreace a turistika patří nepochybně mezi podstatné funkce, které chráněná území, včetně národních parků, mají," říká Vladimír Dolejský. "Naše národní parky rozhodně nemají problém s návštěvností, v některých konkrétních lokalitách spíše naopak. Proto je velmi důležité jednak nabídnout turistům zajímavé atraktivní aktivity například i v okrajových částech parků, ale také zohlednit jejich hlavní roli - kterou je ochrana unikátní přírody - při plánování turistické infrastruktury," zdůraznil ředitel Dolejský.

Turistické a rekreační využívání většiny národních parků má u nás velmi dlouhou tradici. Organizovaná turistika v českých zemích dokonce fakticky začala na území dnešního Krkonošského národního parku. Příjmy z turistického ruchu jsou zároveň velmi významnou součástí ekonomiky obcí na území a v okolí národních parků.

"Cestovní ruch a rekreační aktivity musí být v národních parcích regulovány tak, aby nepřekračovaly únosnost jejich území a nevedly k nevratnému poškozování přírody, kterou národní parky chrání," říká ředitel Dolejský.

Správy národních parků nejsou a nemohou být podle Vladimíra Dolejského čímsi na způsob turistických či cestovních kanceláří. "Nicméně spolupráce správ a turistických organizací a institucí, promyšlené usměrňování turistických a rekreačních aktivit k minimalizaci negativních dopadů na přírodu a podpora tzv. měkkých forem turismu jsou nezbytné," uzavírá Dolejský.

Na konferenci vystoupila se svým příspěvkem o udržitelných formách cestovního ruchu coby inovativní a zodpovědná cestě ke zvyšování konkurenceschopnosti také Martina Pásková z odboru politiky životního prostředí MŽP. Připomněla některé aktivity resortu, jako je například vznikající síť národních geoparků, příprava sítě návštěvnických center v národních parcích nebo systém značení poskytovatelů ekologicky šetrných služeb (například ubytování).

Lenka Šoltysová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) podrobně popsala přípravu vzniku výše "Domů přírody" - moderních návštěvnických středisek chráněných krajinných oblastí, kterých je v ČR čtyřiadvacet. "Dlouhodobě na území CHKO u nás chybí návštěvnická střediska, která by návštěvníky vítala a informovala o tom, co je na území CHKO cenné a co chráněná oblast vlastně chrání," říká Lenka Šoltysová. Program "Dům přírody" připravila AOPK v roce 2008.

Konference se konala pod záštitou děkana Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové Václava Janečka a ministra životního prostředí Ladislava Mika.

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist