Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Geologie okolí Příbora

Geologie okolí Příbora

Město Příbor a jeho okolí se z hlediska geomorfologického nachází v soustavě Vnějších Západních Karpat, celku Podbeskydské pahorkatiny, podcelku mírně členité Příborské pahorkatiny s nadmořskými výškami 265 - 350 metrů (T. Czudek 1972).

Podle typologického členění se zájmové území nachází ve členité pahorkatině v oblasti flyšových struktur Západních Karpat, v oblasti tektonicky porušené intenzivními tangenciálními a vertikálními pohyby. V území jsou morfologicky výrazné vyvýšeniny, tvořené odolnějšími horninami slezské jednotky, často s vyvřelinami těšínitové asociace. Významnou morfologickou strukturou v mapovém území je údolí řeky Lubiny, které dosahuje šířky 400-850 metrů. Vlastní území kolem Lubiny je tvořeno rozsáhlými čtvrtohorními akumulačními plošinami říčního původu.

Celkově lze charakterizovat reliéf v okolí Příbora jako členitou pahorkatinu s relativním převýšením až 90 metrů, s erozně - denudačním povrchem. V pleistocénu bylo území zasaženo severským zaledněním, což se projevilo erozí a sedimentací ledovcových sedimentů. V holocénu byl reliéf území dotvořen erozní a sedimentační činností vodotečí. Morfologickou dispozici historického centra Příbora tvoří ukloněná plošina, omezená prudším svahem hlavního údolí řeky Lubiny.

Z geologického hlediska oblast náleží do vnějších pásem Karpatské soustavy, tvořených souvrstvími střídajících se pískovců a břidlic křídového a tercierního stáří /flyš/.

a) Předkvartérní podloží
Nadloží místní části Vnějších západních Karpat je tvořeno svrchním karbonem, jehož mocnost je v okolí Příbora cca 400 m, níže následuje spodní karbon. Karbon je překryt autochtonním neogénem a podslezskou jednotkou beskydských příkrovů, z nichž nejsvrchnější část v přímém podloží kvartéru (čtvrtohory) je tvořena frýdeckými vrstvami (převážně jílovcové souvrství, z části vápnité).

b)Kvartérní pokryvné útvary
Kvartérní pokryv je tvořen pestrým komplexem sedimentů z období kontinentálního zalednění a doby poledové. Jedná se o souvkové hlíny (tilly), písky, štěrky a jíly z komplexu ledovcových sedimentů a nadloží sprašové hlíny würmského stáří. V údolí Lubiny a jejích přítoků se nacházejí fluviální štěrky, náplavové hlíny. Na svazích se pak vyskytují sedimenty zastoupené převážně hlínami s úlomky, hlinitokamenitými sutěmi a zvětralých hornin ležících na místě svého vzniku (jílovce, pískovce). Vrstevní sled je na většině území zakončen humózní hlínou - ornicí, v zastavěných oblastech pak lokálními navážkami.

Výskyt ojedinělých geologických vrstev.
V severovýchodní části území, v katastrálním území Klokočov u Příbora, je mapován ojedinělý výskyt zkřemenělých korálových vrstev. Tyto vrstvy jsou pozůstatkem moře, jenž zde zasahovalo v období druhohor.

Nerostné suroviny
Na řešeném území se nacházejí ložiska nerostných surovin - černého uhlí a zemního plynu.

Pedologie
V zájmovém území se nacházejí převážně hnědozemě, ilimerizované půdy podzolové, v údolí Lubiny pak nivní půdy.

ZDROJ:http://beskydy-valassko.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist