Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na výlet Poohřím

Na výlet Poohřím

V Poohří ustala vulkanická činnost během čtvrohor, přesto je podzemí podél Ohře dodnes živé. Důkazem toho jsou nejen samotné Karlovy Vary, ale i všudypřítomné vývěry četných minerálních pramenů provázejících řeku od Františkových Lázní až po Doupovské hory.
Ve Františkových Lázních jsou prameny využívány mimo jiné k léčbě neplodnosti. Minerální prameny u Dolních Pochlovic pijí místní obyvatelé. Zajímavý název pramene Bublák mají divoké vývěry oxidu uhličitého v olšině podél říčky Plesné u Vackovce. Na mnohých místech to tu krásně bublá a pění, jak v mělkých jezírkách, tak hlubokých tůňkách. Důkazem a ukázkou toho je i Soos .

Minerální prameny zde pronikají skrz mocnou vrstvu křemeliny. Za sucha pokrývají rozpraskaný křemelitý štít krystaly glauberovy soli. Rezervace je mimořádně cenná i výskytem slanomilné vegetace. Také po zoologické stránce je zde dost zajímavého. V nepřístupných močálech hnízdí jeřáb popelavý, jehož jediným dalším pravidelným obývaným místem tohoto druhu v Čechách je rybniční soustava u České Lípy.

Okolí Sokolova výrazně změnila povrchová těžba hnědého uhlí. Na první pohled nevzhledná, odlidštěná krajina však nabízí svá tajemství půvaby, které jsou většinou veřejnosti neznámé. Při postupující těžbě se geologům odkrývají detaily pravěké krajiny. Vulkanickým popílekm zasypaný třetihorní prales po sobě zanechává zkamenělé pařezy, v jiných geologických vrstvách nalezneme celé prokřemenělé kmeny.. Na pravém břehu Ohře za elektrárnou Tisová , se rozkládá pozoruhodná krajina připomínající vyprahlé pustiny v Nevadě.

Mezi geologicky zajímavá místa Poohří patří okolí před Starým Sedlem. Řeka se tu postupně zařezávala do stoupajícího terénu a za nějakých 35 milionu let zde vymlela více než dvacet drobných jeskyní a výklenků. Největší z nich je 40m dlouhá jeskyně Cikánka.

Pod Loktem se řeka zařezává do žulového masivu Slavkovského lesa.Ve skalních stěnách jsou dodnes zachovány štoly prospektorů, hledajíc zde kdysi kovy. Východně od samoty Vildenava je vyhlídková vrcholová skála z níž je neskutečný výhled na protější srázy Kozích hor a na Ohři obtékající meandrem skalnaté svahy Kovářky.

Jedním z nejskvostnějších míst kterým Ohře protéká je Loket . J.W. Goethe o něm prohlásil:" Je to nádherně položené městečko, po krajinářské stránce skutečný skvost. Řeka tvořící zde mohutný loket, nás nenechá na pochybách co dalo městu název. Na skále vysoko nad řekou se pyšní starý románský hrad, pod nímž leží historické jádro města.

ZDROJ: J.Michálek: Ohře - řeka pozoruhodná,

http://www.krusnohorsky.cz/, upraveno, kráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist