Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tip na výlet: Pravěká osada Dubicko

Tip na výlet: Pravěká osada Dubicko

Nedaleko meandrů horního toku řeky Moravy, na jejím levém břehu, leží Dubicko. Název vsi je odvozen od doubí, dubiny, dubového lesa. Místo bylo osídlené již v pravěku, dnes je vyhledávaným malebným koutem Horního Pomoraví.

nullObec Dubicko leží na trase ze Zábřehu do Úsova, v Úsovské vrchovině, která směrem na západ pře chází od údolní nivy řeky Moravy. Právě řeka umožnila v blízkosti Dubicka, u necelé tři kilometry vzdálené zemědělské usedlosti Háj, vystavět technický div - říční elektrárnu.

Kulík, pisík, bobři - navštivte je na kole

Pět kilometrů jižně od Dubicka se nachází chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví. V plochých štěrkových náplavech tu hnízdí kulík říční a pisík obecný, strmé břehy jsou domovem ledňáčků a nory si tu hloubí bobři, oblast je rovněž biotopem vzácných druhů korýšů. Chráněná oblast je přístupná po cyklostezce číslo 6026, na jejíž trase leží i Dubicko. V sousedství CHKO se nachází Mohelnice, starobylé město, které je dnes důležitým dopravním uzlem, neboť se zde napojuje silniční trasa z Hradce Králové na rychlostní silnici do Olomouce a silnici vedoucí směrem na Jeseník a dále do Polska. Jihovýchodně, 13 kilometrů od Dubicka, leží Uničov a opačným, severozápadním směrem je 10 kilometrů vzdálený Zábřeh. Zmíněná města jsou z Dubicka dostupná také po cyklostezkách. Obec udržuje řadu historických památek, mezi které patří farní kostel Povýšení sv. Kříže, v jehož věži je jeden z nejstarších zvonů na Zábřežsku - pochází z roku 1476. V dubické márnici je dosud zachováno gotické jádro z 2. poloviny 13. století. V obci stojí kamenný kříž s korpusem Krista, byl vytvořen roku 1774, a místní ochraňují také smírčí kříž z 16. století.

Víme, jak na odpadky

Před dvěma roky se v Dubicku rozhodli zařadit se mezi skupinu měst a obcí, které své odpadové hospodářství modernizují vytvářením vlastních sběrných dvorů, v nichž efektivně třídí odpady. V Dubicku postavili s přispěním Operačního programu Životní prostředí sběrný dvůr s dotřiďováním plastů. Vedle papíru, skla a plastů mohou lidé do sběrného dvora nosit i objemný odpad a nebezpečné složky odpadu komunálního. Na ploše 3 krát 30 metrů je zajištěn i zpětný odběr elektrických a elektro nic kých zařízení a štěpkování dřeva. Díky malé třídicí lince, kterou obsluhují nezaměstnaní, je možné ve sběrném dvoře plasty i třídit. Až do té doby totiž v obci s více než tisícovkou obyvatel žádné centrální sběrné místo nebylo. Pouze úložiště nebezpečného odpadu a sběr starého papíru ve škole. Nový sběrný dvůr proto občané Dubicka přivítali. Mohou odevzdávat více druhů třiditelných komunálních odpadů, než tomu bylo dříve. A ulevilo se samozřejmě i skládce, začali na ní vozit daleko menší množství směsného komunálního odpadu.

Víte, že...

Archeologické průzkumy potvrzují, že území obce Dubicko bylo intenzivně osídleno již v pravěku, ve starší i mladší době kamenné. V období kultury lužické se jižně od obce nalézala osada s pohřebištěm. V písemných pramenech se Dubicko uvádí poprvé roku 1253, kdy zdejší tvrz a území získané od moravského markraběte držel vladyka Beneda z Dubicka, vrchní lovčí pozdějšího krále Přemysla Otakara II.

Více najdete na...

Dubicko
Litovelské Pomoraví
Uničov

Autor: Michal Bečvář


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist