Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Náročná cesta ekoznaček

02.03.2011  |  241× přečteno      vytisknout článek

Uplynulo téměř pět let od chvíle, kdy byl v České republice certifikován první ekologický hotel. V následujících letech jej několik dalších hotelů následovalo, ale také opouštělo. Ekologický boom se totiž v Česku, jak se zdá, konat nebude. Může za to pravděpodobně příliš rychlé a náročné zpřísnění podmínek pro udělení certifikace.

Co je to ekoznačka?

Zatouží-li český hotel s ekologickým provozem po certifikátu zaručujícím pomocí kritérií určitou úroveň šetrného přístupu k přírodě, má v podstatě pouze dvě možnosti, které se však postupem času sjednotily v možnost jednu. Na úrovni ekoznačky (environmentálního značení typu I dle normy ČSN ISO 14024) se jedná o českou značku Ekologicky šetrná služba a evropskou Eko-značku EU, známou také jako Ecolabel či zjednodušeně "ekokvětina". Ještě před rokem 2010 bylo možné zažádat o každou z těchto značek zvlášť, po zpřísnění sady kritérií ze strany Evropské unie v lednu loňského roku se v podstatě kritéria obou značek slila v jednu sadu. Splní-li tedy dnes hotel požadavky Evropské unie, plní také národní kritéria a má možnost zažádat o obě značky. Obě jsou mu však v případě následného porušení pravidel odebrány.

Kolik stojí certifikace?

Registrační poplatek za používání značky Ekologicky šetrná služba (mluvíme-li o provozech, tj. poskytovatelích služeb) je pro poskytovatele služeb 10 tisíc Kč s možností slevy 50 % pro mikropodniky, malé a střední podniky, stávající držitele ekoznačky a držitele certifikací EMAS, ISO 14001. Roční poplatek za používání je pak 5 tisíc Kč (se stejnou, 50% slevou). U Ekoznačky EU je registrační poplatek 9 tisíc Kč, výše ročního poplatku se pak vypočítává jako 0,15 % ročního obratu (minimálně 15 tisíc Kč, maximálně 750 tisíc Kč) opět s možností slev.

To je ovšem částka skutečně minimální ve srovnání s finančními investicemi, které je nutné v hotelu vynaložit při plnění jednotlivých kritérií. To byl jeden z nejčastěji uváděných důvodů vedení hotelů, které po zpřísnění kritérií od certifikace ustoupily. Z celkového počtu až 12 ekologicky certifikovaných ubytovacích zařízení v České republice ve vrcholné éře roku 2008 a 2009 po této úpravě, ať už z jakéhokoliv důvodu, zůstaly pouhé čtyři. Pražské hotely Adalbert, Adria, Plaza Alta a Chateau Mcely.

Zpřísněná pravidla

Na začátku loňského roku vstoupila v platnost aktualizovaná kritéria pro udělení Ekoznačky EU a souběžně i Ekologicky šetrné služby a stávající držitelé byli povinni doložit odpovědnému orgánu pro udělení obou těchto značek, české informační agentuře životního prostředí Cenia, že tento nový standard plní. "To však učinila pouze část z nich, zbývajícím proto byla licence pro používání ekoznačky odebrána," popisuje Pavel Hrubý ze společnosti Cenia. "Neznáme příčiny u všech případů, protože někteří držitelé prostě přestali komunikovat. U některých byla podle všeho rozhodujícím faktorem jejich ekonomická situace bez přímé souvislosti s aktualizací kritérií. U některých pak samozřejmě hrálo roli zpřísnění některých kritérií," dodává Pavel Hrubý.

Ze všech kritérií bylo podle něj zřejmě nejzásadnější zvýšení minimálního požadovaného podílu spotřebované elektrické energie z obnovitelných zdrojů z 22 % na 50 %. Další zpřísnění mezi povinnými kritérii se týkalo maximálního limitu pro obsah síry v uhlí a těžkých olejích k vytápění, přísnější jsou nyní také požadavky na účinnost kotlů a klimatizačních jednotek, zvýšen byl minimální podíl světelných zdrojů energetické třídy A, zpřísnění se týkalo také maximálního průtoku vody z kohoutků a sprch z 12 l/min na 9 l/min.

SLABĚ ZELENÁ BUDOUCNOST

Podle názoru společnosti Cenia bude i přes tyto těžkosti segment ekologicky šetrných hotelů v budoucnu růst. "Pokud jde o zájem o certifikaci Ekoznačkou EU nebo Ekologicky šetrnou službou, zájem o ně je v podstatě stále stejný. V porovnání s jinými evropskými státy si také jako Česká republika nevedeme špatně. Počty se sice nemůžeme rovnat s velmocemi, jako je Itálie nebo Francie, ale v porovnání např. s ostatními novými členskými zeměmi EU jsme na tom jednoznačně nejlépe," doplňuje Pavel Hrubý. Podle vyjádření kolegů zabývajících se stejnou tematikou z Lotyšska, Polska a Maďarska je v těchto zemích ze strany hotelů o Ekoznačku EU zájem velmi malý, a pokud se někdo rozhodne ji získat, neudrží si ji dlouho.

AUTOR: Klára Chromá
ZDROJ: HOTEL&SPA MANAGEMENT


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist