Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČIŽP během letní sezóny prověří podmínky vodácké turistiky v CHKO Litovelské Pomoraví

16.07.2011  |  34× přečteno      vytisknout článek

ČIŽP během letní sezóny prověří podmínky vodácké turistiky v CHKO Litovelské Pomoraví

Inspektoři z  olomouckého oblastní inspektorátu ČIŽP se v letní sezóně 2011 zaměří na  kontroly dodržování ochranných podmínek CHKO Litovelské Pomoraví a Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy, a to především při vodácké turistice.

Řeka Morava je, v úseku mezi Litovlí a Olomoucí, součástí Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy, proto zde platí omezení pohybu.  Hlavním důvodem omezení je rušení hnízdících ptáků, např. ledňáčka říčního, kulíka říčního či pisíka obecného. Provozem lodí tak může dojít ke zničení jejich hnízd, která jsou umístěna na štěrkových náplavech.

ČIŽP ve spolupráci se Správou CHKO Litovelské Pomoraví, Policií ČR a stráží přírody přistoupí ke kontrolám návštěvnického režimu v rezervaci. S ohledem na výše uvedené informace je zakázáno splouvat hlavní tok řeky Moravy, v úseku od Litovle po Hynkov, od 1. 4. do 31. 7.  Hlavní tok Moravy je, v úseku od Hynkova po soutok s Benkovským potokem, zakázáno splouvat celoročně. Dodržování tohoto zákazu ověří inspekce při kontrolách. Za   jeho porušení hrozí podle zákona o ochraně přírody a krajiny pokuta až  do výše 100 000 Kč.

Pro zajištění vodácké turistiky je od letošního roku Správou CHKO Litovelské Pomoraví schváleno vyznačení vodácké trasy v úseku Mohelnice - Olomouc, které je v terénu zajištěno    umístěním informačních tabulí. Jejich prostřednictvím se vodáci dozví o tom, že vplouvají na území chráněné krajinné oblasti, případně národní přírodní rezervace, jak se zde mají chovat, kde mohou vystupovat a nastupovat, dovézt loď apod. Současně jsou upozorněni na nebezpečná místa (jezy a malé vodní elektrárny) a na úseky řeky se zvýšeným výskytem napadaného dřeva. Namísto hlavního toku Moravy je mezi Litovlí a Hynkovem pro období 1. 4.  - 31. 7. vyznačena vodácká trasa po Malé Vodě. Vodáci tak nepřijdou o možnost splouvání Moravy v Litovelském Pomoraví.

ČIŽP  bude v této souvislosti  také kontrolovat  dodržování zákazu vjezdů motorových vozidel v CHKO Litovelské Pomoraví, který  podle zákona o ochraně přírody a krajiny platí  na celém území mimo silnice a místní komunikace. Porušování zákazu vjezdu motorových vozidel je v CHKO Litovelské Pomoraví dlouhodobým a výrazným negativním jevem. Velmi četné až masové vjezdy motorových vozidel, zejména v letní sezóně,  působí rušivě v místech, která jsou určena pro pěší turistiku a cykloturistiku. Stranou nezůstává ani riziko znečištění vod v případě úniku provozních kapalin z vozidel.

V letech 2009 - 2010 provedla ČIŽP celkem  10 kontrolních akcí, při kterých uložila za porušení zákazu vjezdu motorových vozidel 17 pokut ve výši 32 500 Kč, přičemž pokuty uložené fyzickým osobám se pohybovaly mezi 1 000 - 6 000 Kč. Právnickým osobám  však hrozí pokuty řádově vyšší. Při kontrolách vjezdů motorových vozidel v letošním roce bude ČIŽP nadále spolupracovat se Správou CHKO Litovelské Pomoraví, stráží ochrany přírody a Policií ČR.

P9250014.jpg

Ivana Awwadová

mluvčí ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist