Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Křížem krážem Jihlavskem

27.10.2012  |  38× přečteno      vytisknout článek

Křížem krážem Jihlavskem

Jihlavsko ležící ve středu republiky na rozhraní Moravy a Čech na jihu kraje Vysočina, patří mezi ekologicky nejčistší území u nás s charakteristickým reliéfem zvlněných kopců a střídajícími se lesíky, remízky, rybníky, venkovskými staveními a městečky. Na S hraničí s Havlíčkobrodskem, na SV hraničí se Žďárskem, na Z s Pelhřimovskem, na JV s Třebíčskem a na JZ s Jindřichohradeckem.
K 1.1.2008 měl region rozlohu 1199,32 km2, správně byl členěn do 123 obcí (měst je zde 5, městysů 5 a vsí 113), žilo zde přes 110400 obyvatel, což znamená 92 obyvatel na km2.
Region lze charakterizovat jako průmyslově-zemědělský s tradicí dřevozpracujícího, sklářského, strojnického, textilního a potravinářského průmyslu soustředěného ve větších městech. Významné je lesnictví, menší význam má rybníkářství, zemědělství se orientuje na chov skotu a prasat, produkci mléka, brambor, řepky a v menší míře obilí. Region je bohatý na těžební místa stavebního kamene (žuly) či štěrků.

HOROPIS ^

Region leží celý v provincii Česká vysočina a to v její části Česko-moravská subprovincie. Ta zde zasahuje svou dílčí oblastí Česko-moravská vrchovina, která se dělí na 4 celky :
- Křemešnická vrchovina na Z a SZ v podobě kopcovité krajiny s výškami kolem 550-760 m;
- Hornosázavská pahorkatina na S v podobě zvlněné krajiny u Polné s výškami kolem 450-650 m;
- Křižanovská vrchovina na většině území na V,J a JV jako zvlněná až kopcovitá krajina s výškami 550-750 m;
- Javořická vrchovina jako zalesněný hřbet kopců na J a JZ s výškami od 600-850m.

VODOPIS ^

Region leží na pomezí dvou hlavních evropských rozvodí (Dunaj-Labe) a to díky povodí Sázavy a Dyje. SV regionu u Polné patří do povodí Sázavy díky řece Šlapance, která teče do Sázavy, ta do Vltavy a dále do Labe, a odvádí vody k SZ. Zbytek území patří do povodí Dyje. Ústředním tokem středu regionu je řeka Jihlava, která nejdříve teče od JZ k SV k Jihlavě a pak se lomí na JV a přibírá od severu Maršovský potok či Kameničku, od jihu Třešťský potok, Jihlávku a Brtnici. V regionu pramení Moravská Dyje a teče od S k J na Telčsko a Dačicko. Na hranicích regionu teče na JV Želetavka a odvádí vody na JV, říčka Brtnice odvádí vody z V regionu na S a pak se stáčí na V do Jihlavy.
Na Řečici najdete vodní nádrž Nová Říše, na Maršovském potoce zase vodní nádrž Hubenov. Jinak je to typická krajina vysočiny - velké množství rybníků. Ty jsou hlavně u Polné, Jihlavy, Větrného Jeníkova, Zbilid, mezi Třeští a Telčí a v podhůří Jihlavských hor v okolí Mrákotína anebo i u Nové Říše či Batelova a na Brtnici.

PŘÍRODA ^

Podnebí se řadí v rámci České republiky k okresům s chladnějším charakterem s krátkým letním obdobím. Z celkové katastrální plochy regionu 1180 km2 připadá na lesy 31 % a na zemědělskou půdu 59 %. V současné době se V regionu nachází 30 maloplošných zvláště chráněných území, v nichž se můžeme setkat se vzácnými druhy rostlin především skalních a rašeliništních stanovišť, ojedinělými druhy živočichů a zajímavými geologickými útvary. Dvě z území , Velký Špičák u Třeště a Zhejral v Jihlavských vrších, jsou zařazeny do nejvyšší kategorie národní přírodní památka.
Známé jsou rybníky u Mrákotína a Lhotky spolu se zatopenými lomy na žulu nebo Míchova skála - vyčnívající skalisko v pásmu Jihlavských vrchů nedaleko Javořice, prameniště řeky Jihlávky v obci Jihlávka či pod vrchem Hřebenem (671 m.n.m.) jihovýchodně od středu přístupný a upravený pramen Moravské Dyje, vrch Špičák (734 m) je národní přírodní rezervace s balvany a rozsáhlým porostem přirozeného smíšeného lesa s dominancí buku, s vrcholovou knihou a chráněné území astronomického geodetického bodu. U obce Pavlov leží kostel sv.Víta a jeden z pramenů řeky Dyje. Necelých deset kilometrů jihozápadně od Jihlavy se nachází vrch a přírodní park Čeřínek (761 m), celoročně oblíbené výletní místo s šestikilometrovou trasou přírodovědné naučné stezky. V zimě jsou k dispozici udržované běžecké tratě a lyžařský svah (500 m) s kotvovým vlekem a umělým osvětlením. Nedaleko obce Stonařov dopadly zbytky jednoho z největších meteoritu u nás (22.5.1808).
Na území regionu najdete dvě naučné stezky : Hornická naučná stezka v Jihlavě a Čeřínek.

PAMÁTKY ^

V regionu najdete mnoho zajímavostí - v Nové Říši se nachází impozantní barokním premonstrátský klášter s kostelem sv. Petra a Pavla, s cenným mobiliářem, barokní knihovnou a freskami, s expozicí českých skladatelů a básníka O.Březiny. Od obcí Mrákotín a Lhotka pochází monumentální obelisk umístěný na nádvoří pražského hradu. V obci Vílanec najdete románsko-gotický kostel ze 13.st, poutním kostelem je zdaleka viditelný sv.Jan Nepomucký u Krahulčí (obec známa výrobou uzenin), vidět lze středověký vodní mlýn u obce Černíč, lidovou architekturu v okolí Dušejova (samoty), románskou rotundovou kapli ve Stonařově či barokní kostel v Mirošově s alejemi. Prohlédněte si románsko-gotický kostel a výrobnu uzenin v Kostelci, lidovou architekturu a památník husitských válek u obce Horní Dubenky. V Kamenici najdete tvrz, románsko-gotický kostel, empírové a secesní domy. V Batelově uvidíte zámeček a farní kostel sv.Petra a Pavla, synagogu či židovský hřbitov. U Plander stojí kaple sv.Jana a lipová alej. Ve Stonařově najdete románskou rotundovou kapli. Najdete zde jeden hrad - Roštejn se sedmibokou věží, s muzeem, expozicí kamenictví  či oborou. Zřícenin zde zůstalo málo - Štamberk u Lhotky, Janštejn u Nové vsi, Rokštejn u Přímělkova, Čertův hrádek u Dolní Hutě, za zříceniny lze považovat i pozůstatky hradeb v Jihlavě. Zámky naleznete v Polné, ve Větrném Jeníkově, v brtnici, v Luce n.Jihlavou, v Třešti, v Batelově, v Telči, v Krasonicích, v Jamném, v Kninici, v Sedlatici, v Přísece, v Puklici, zámeček Aleje v Jestřebském lese. Tvrz najde v Kamenici. Muzea - J.Hofmanna v Brtnici, expozice na zámku v Telči, expozice betlémů a rodný dům A.Schumpetera v Třešti, městské, školské a židovské v Polné, regionální Muzeum Vysočiny s podzemními katakombami a expozice G.Mahlera v Jihlavě , expozice skladatelům J.Novákovi a bratrům Vranickým a básníkovi O.Březinovi v Nové Říši, na Roštejně expozice Muzea Vysočiny, památník husitských válek u obce Horní Dubenky.
Nejstarší horní město českých zemí Jihlavu s památkovou rezervací, regionálním muzeem, podzemím, zbytky hradeb a naučnou stezkou těžby stříbra v okolí. Prohlédněte si most, radnici a zámek s parkem a rodiště J.Hoffmanna v Brtnici. Město Telč bylo zařazeno na seznam UNESCO, je památkovou rezervací se zámkem, parky, obrannými rybníky, náměstím s podloubím, se dvěma branami, a s věžemi kostelů a židovským hřbitovem. V Třešti uvidíte zámek, kostel s náhrobky, synagogu, rodný dům ekonoma J.A.Schumpetera, či expozici betlémů. V Polné uvidíte kostel s největšími barokními varhany u nás, děkanství s kaplankou, zámek s muzeem, starou školu s muzeem, židovský hřbitov, kalvárii s křížovou cestou, či známý pivovar, kde žil B.Hrabal.

ZDROJ: www.trasovnik.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist