Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Účetnictví a reporting udržitelného rozvoje

21.02.2008  |  zdroj: MŽP  |  134× přečteno      vytisknout článek

Konference se uskuteční ve dnech 19.-21. května 2008 v Brně v prostorách Výstaviště jako doprovodná konference Ekologických veletrhů Brno.

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Masarykovou univerzitou v Brně, Vysokou školou ekonomickou v Praze, Českou zemědělskou univerzitou v Praze a firmami KAST, spol. s r.o. a RETON systém s.r.o. připravuje mezinárodní vědeckou konferenci zaměřenou na problematiku účetnictví a reportingu udržitelného rozvoje s názvem "Účetnictví a reporting udržitelného rozvoje na mikroekonomické a makroekonomické úrovni". Konference se uskuteční ve dnech 19.-21. května 2008 v Brně v prostorách Výstaviště jako doprovodná konference Ekologických veletrhů Brno, tj. společného 14. mezinárodního veletrhu techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO a 14. mezinárodní výstavy vodovodů a kanalizací VOD-KA, organizovaných společně Brněnskými veletrhy a Sdružením ochrany vod a kanalizací - SOVAK.

Předběžný program konference:

19.5.2008
12,30 - 13,00 hod. - prezence účastníků
13,00 - 18,00 hod. - jednotlivé prezentace zaměřené na účetnictví a reporting udržitelného rozvoje na makroekonomické úrovni
18,00 - 20,00 hod. - Welcome party - degustace vín

20.5.2008
9,30 hod. - návštěva slavnostního zahájení a doprovodných programů Ekologických veletrhů
19,00 hod. - společenský večer s občerstvením (v prostorách restaurace Nika)

21.5.2008
8,30 - 9,00 hod. - prezence účastníků
9,00 - 18,00 hod. - jednotlivé prezentace zaměřené na účetnictví a reporting udržitelného rozvoje na mikroekonomické úrovni

Cílem konference je diskuse k nejnovějším poznatkům z oblasti udržitelného rozvoje, výměna zkušeností a vědeckých poznatků z oblasti implementace systémů environmentálního managementu a environmentálního účetnictví na mikro i makro úrovni.

První den konference bude věnován účetnictví a reportingu udržitelného rozvoje na makroekonomické úrovni. Záměrem této části je přispět k posílení povědomí o konceptech a nástrojích udržitelnosti využívajících indikátory a environmentální účetnictví jako podklad pro zlepšení interpretace vlivu společnosti na životní prostředí a podělit se s účastníky o zkušenosti a znalosti o aktuální situaci v oblasti environmentálního účetnictví na makroúrovni a rovněž v oblasti indikátorů udržitelného rozvoje. Druhý den konference účastníci navštíví slavnostní zahájení Ekologických veletrhů Brno, prohlédnou si prezentace vystavujících firem a zúčastní se dalších doprovodných programů v rámci Envikongresu a bloku Vodovody-kanalizace 2008. Třetí den bude konference pokračovat vystoupeními k problematice účetnictví a reportingu udržitelného rozvoje na mikroekonomické úrovni. Účelem této části je seznámit účastníky s nejnovějšími poznatky a trendy v oblasti podnikového environmentálního účetnictví, resp. účetnictví udržitelného rozvoje. Na jednání by mělo dojít k slavnostnímu předání osvědčení o registraci v Programu EMAS českým podnikům. Konference bude zakončena závěrečnou diskusí o dalším směru rozvoje v oblasti účetnictví udržitelného rozvoje a indikátorů udržitelného rozvoje.

Konference je organizována bez vložného. Jednací jazyk je čeština a angličtina.

A co to vlastně účetnictví udržitelného rozvoje je, jak je ho můžeme definovat?

Účetnictví udržitelného rozvoje na mikroekonomické úrovni je nástroj, který slouží na podporu rozhodování v podniku; hodnotí ekonomické dopady šetrného přístupu k životnímu prostředí při respektování sociálních aspektů podnikání. Kromě managementu poskytuje toto účetnictví informace i externím zainteresovaným stranám (např. akcionářům, investorům, věřitelům, orgánům státní správy, obchodním partnerům a veřejnosti). Informuje o tom, jak se environmentální profil a sociální výkonnost podniku odrážejí v jeho ekonomické výkonnosti a přispívají k úspěšnosti podnikání.

Vedle účetnictví udržitelného rozvoje na úrovni podniku existuje i účetnictví udržitelného rozvoje na národní, makroekonomické úrovni. V tomto pojetí jde o systém, který propojuje informace o stavu životního prostředí a o vývoji společnosti s ekonomickou výkonností státu.

Účetnictví udržitelného rozvoje představuje tedy významný nástroj, který měří a vyhodnocuje všechny tři pilíře udržitelného rozvoje ve vzájemných souvislostech. Jeho prostřednictvím lze posoudit účinnost a efektivnost legislativních opatření i dobrovolných nástrojů, které může podnikatelská i veřejná sféra využívat v souladu s prosazování koncepce udržitelného rozvoje společnosti.

Pokud máte zájem se konference zúčastnit, potvrďte, prosím, svoji účast nejpozději do 18. 4. 2008 na adrese:

Ministerstvo životního prostředí
odbor ekonomických nástrojů
Vršovická 65, 110 10 Praha 10
tel.: 267122552 (Ing. A. Krejčová)
fax: 267126552
e-mail: alena_krejcova@env.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist