Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rozhodne o rozhledně na Boubíně Evropská komise?

20.09.2004  |  135× přečteno      vytisknout článek

Rozhodne o rozhledně na Boubíně Evropská komise?

Okrašlovací spolek Zdíkovska, Spolek na ochranu šumavské přírody a Děti Země – Klub Bohumilice dnes poslali stížnost na postup orgánů státní správy v kauze rozhledny na Boubíně Evropské komisi do Bruselu. 

 

Okrašlovací spolek Zdíkovska, Spolek na ochranu šumavské přírody a Děti Země – Klub Bohumilice dnes poslali stížnost na postup Krajského úřadu Jihočeského kraje ve věci rozhledny na Boubíně Evropské komisi. Tato instituce totiž podle ekologů při povolování stavby rozhledny v Národní přírodní rezervaci Boubínský prales nevzala v potaz výskyt chráněných druhů ptáků a zařazení Boubína do soustavy Natura 2000. „Při vstupu do EU se Česká republika zavázala k ochraně tzv. ptačích oblastí a evropských stanovišť. Celý masív Boubína je přitom navržen jako ptačí oblast a na vrcholu a podél přístupových cest se nachází nejméně sedm prioritních evropských stanovišť. Naše námitky ohledně masivního nárůstu návštěvnosti po vybudování rozhledny a tím i možného značného poškození okolní přírody však nikdo nebral na vědomí. Celé území by přitom mělo mít již nyní předběžnou ochranu“ uvádí Dana Zývalová ze Spolku na ochranu šumavské přírody.

 

Celá kauza přitom trvá již více než dva roky. Nevládní organizace se domnívají, že zde navíc dochází ke střetu zájmů ze strany státního orgánu. Krajský úřad Jihočeského kraje, který ve věci rozhodoval jako správní orgán, je organizační složkou Jihočeského kraje, který stavbu rozhledny otevřeně podporuje (na její stavbu mj. přispěl investorovi značnou částkou.)Obce sdružené v Mikroregionu Horní Vltava – Boubínsko jako investor a někteří představitelé Jihočeského kraje podporující stavbu, vytvářejí silný politický tlak, který podle našeho názoru průběh povolovacích řízení výrazně ovlivňoval „ tvrdí Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkovska.

V současné době byla stavba rozhledny pozastavena Správou NP a CHKO Šumava a investorovi byla udělena pokuta. Důvodem k těmto opatřením byla doprava materiálu nepovolenou lanovkou, která poškozovala okolní přírodu a zřízení staveniště na vrcholu Boubína. Dalším důvodem byla absence potřebných výjimek z ochranných podmínek chráněných živočichů, kteří se ve vrcholových partiích Boubína vyskytují.

 

V otázce, zda rozhledna bude stát či nikoli, dosud není úplně jasno. Na podnět Dětí Země totiž Ministerstvo životního prostředí – odbor výkonu státní správy v Českých Budějovicích zahájil řízení o obnově již ukončeného řízení. „Podařilo se nám to však až poté, co jsme ministrovi životního prostředí adresovali stížnost na nečinnost jeho podřízených. Věříme, že dohled Evropské komise eliminuje politický tlak na stavbu a dá šanci nestrannému odbornému posouzení“ uzavírá Zdeněk Čihák z Dětí Země.

 

Kontakt:

Děti Země – Klub Bohumilice, Branišov 45, 384 73 Stachy, tel.: 388 428 073, e-mail: dz.bohumilice@quick.cz

Okrašlovací spolek Zdíkovska, Zdíkov 235, 384 72 Zdíkov, tel.: 388 426 844, e-mail: kjucukovi@tiscali.cz

Spolek na ochranu Šumavské přírody – Kvilda 167, 384 93 Kvilda, tel: 388 435 563, e-mail: is.kvilda@npsumava.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist