Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Komise v Mikulově zkoumá, jaký bude mít dálnice dopad

24.11.2004  |  zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník  |  123× přečteno      vytisknout článek

Komise v Mikulově zkoumá, jaký bude mít dálnice dopad Dle dopravní a regionální strategie Evropské unie čeká ČR intenzivní dopravní rozvoj. U nás se předpokládá, že výstavba řádně husté dálniční sítě podnítí ekonomiku a přinese prosperitu také ve stagnujících regionech. Není třeba představovat skutečnost, že silniční, tudíž i dálniční, osobní a nákladní doprava není nejpříznivější životnímu prostředí, a že je v některých státech nejrychleji rostoucím a nejvýznamnějším zdrojem znečištění ovzduší. Novou výstavbou dálnic se ale nemusí dopravní situace vždy vyřešit. Současně může totiž dojít k oslabení kvalitní veřejné dopravní obslužnosti, a tím paradoxně k omezení mobility obyvatel patřičných regionů. Nejčastějším tématem diskusí je stavba rychlostní komunikace z Brna do Vídně a trasa vedoucí z Pohořelic na Mikulov kolem Palavy a samotného Mikulova směrem na hraniční přechod. Nevhodným začleněním do speci fického krajinného rázu Mikulovska by mohlo dojít k narušení přírodních a krajinných hodnot. Přestože tyto aspekty nejsou odborné veřejnosti ani politikům neznámé, názory na budoucí dálnici se liší. Vedení mikulovské radnice považuje dálnici jednoznačně za pozitivní impuls k dalšímu rozvoji. Na tlak veřejnosti byla zřízena komise pro sledování výstavby nové dálnice. Je složena z podnikatelů, odborníků na komunikace, životní prostředí a cestovní ruch. Jejím členem je také podnikatel Petr Marcinčák, jenž souhlasí s vyjádřením botaničky Milady Rigasové z Mikulova, která není přesvědčena o nutnosti vedení dálnice přes Mikulov. "Mikulov má velkou šanci prosadit se na významných evropských trzích turistiky pouze a jen zásluhou speci fické krásy města a okolní příměstské zemědělské venkovské krajiny,"uvádí Rigasová a dodává, že tato hodnota představuje nepostradatelný a dálnicí nenahraditelný výrobní prostředek rozvoje turistiky celého Mikulovska. ,, Snahou komise je, aby si město Mikulov nechalo zpracovat kvalitní studii, která posoudí všechny dopady, jenž rychlostní komunikace R 52 bude mít nejen na Mikulov, ale i jeho příměstskou krajinu a nejbližší okolí. Nemyslím tím studii, která posoudí, jestli je dálnice dobrá nebo špatná, ale jak její pozitiva i negativa ovlivní ráz krajiny, cestovní ruch, cykloturistiku, dopravu a v neposlední řadě i vinařství. Domnívám se, že město by mělo být schopno výstavbu dálnice ovlivnit, a to zejména proto, že k tomu má všechny mechanismy - územní plán, stavební úřad i odbor ochrany přírody a životního prostředí,"tvrdí Petr Marcinčák.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist