Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Praha 4 odepřela občanům možnost vyjádřit se ke kontroverzním mrakodrapům na Pankráci

20.01.2006  |  134× přečteno      vytisknout článek

Praha 4 odepřela občanům možnost vyjádřit se ke kontroverzním mrakodrapům na Pankráci

PRAHA – Radní městské části Praha 4 se usnesli na tom, že nebudou požadovat posouzení vlivu dvou nových mrakodrapů na Pankrácké pláni na životní prostředí. Procedura EIA na budovy, prosazované korporací ECM, tak zřejmě bude zastavena. Radní svým rozhodnutím upřeli občanům Prahy 4 prakticky jedinou možnost vyjádřit se ke kontroverzním stavbám, které mají vyrůst mezi Motokovem a někdejší budovou Českého rozhlasu. Národní památkový ústav označil oba mrakodrapy za nepřijatelné z hlediska podmínek, které se Praha zavázala akceptovat zápisem do seznamu UNESCO. Ekologické organizace zase upozorňují na fakt, že mrakodrapy značně zvýší pohyb osobních automobilů nejen po území Pankráce, ale v centru Prahy vůbec.

„Občany Prahy 4 samozřejmě zajímá, jak bude vypadat centrum Pankrácké pláně. Řada lidí by se ke stavbám ráda vyjádřila a radnice Prahy 4 to nepochybně ví. Obávám se, že rozhodnutí rady má zřejmě umlčet kritické hlasy a zjednodušit společnosti ECM hladký průběh jejích investic,“ řekla Marie Janoušková, předsedkyně Občanské iniciativy Pankráce. „Z našich průzkumů vyplývá, že se stavbou mrakodrapů většina obyvatel Pankráce nesouhlasí. Lidé zde postrádají především občanskou vybavenost: Služby, prostory pro odpočinek, sport, kulturu, kluby pro využití volného času dětí, mladých lidí a seniorů, chybí zde také například knihovna. Tisíce metrů čtverečních luxusních kanceláří lidem přinesou jen nadměrné dopravní zatížení,“ dodala Janoušková.

Právníka Petra Kužvarta z Ateliéru pro životní prostředí rozhodnutí radních nepřekvapilo. „Radnice Prahy 4 vychází velkým investorům, jako je společnosti ECM, vstříc soustavně již několik let, a to i nad rámec legislativy. V souvislosti s mrakodrapy porušuje městská část systematicky například zákon o svobodném přístupu k informacím a ustanovení o účasti ve správních řízeních. Je pak velmi obtížné uplatňovat námitky vůči stavbám a bránit se jejich negativním vlivům na životní prostředí,“ řekl Kužvart. „Sám za sebe mluví fakt, že zdůvodnění usnesení rady o zastavení procedury hodnocení vlivů na životní prostředí nevisí na internetu a nevydává se ani na požádání. Je zkrátka utajené. Občané se nesmějí dozvědět, podle čeho jejich zástupci rozhodli. Je to pochopitelně nezákonné,“ dodal Kužvart

Za problematickou považuje situaci kolem dostavby Pankrácké pláně také Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Výstavba mrakodrapů je jedním z největších stavebních projektů v novodobé historii Prahy. Je také jedním z nejkontroverznějších, protože natrvalo změní panoráma města, které je dnes v Evropě unikátní právě zachovalým historickým rázem. Nezanedbatelný bude také nárůst individuální automobilové dopravy, který by mrakodrapy vyvolaly. Kancelářský a nákupní komplex na Pankráci měl být dávno podroben široké veřejné diskusi. Celá koncepce měla projít hodnocením vlivů na životní prostředí. To se ale nikdy nestalo – jako by se Praha 4 i magistrát názorům veřejnosti záměrně bránili. Je to velké selhání orgánů státní správy i samosprávy,“ řekl Skalský.

Mrakodrapy, nazvané Hotel Epoque a City Epoque – bytový dům, naprojektoval architekt Radan Hubička. Jejich investorem má být společnost ECM, která již vlastní někdejší stavbu Českého rozhlasu a přestavuje ji na kancelářskou budovu City Tower. Mrakodrapy mají měřit 75,5 a 104 metry, jsou zhruba stejně vysoké jako Hotel Panorama a budova Motokovu (nyní nazvaná City Empiria). Zatímco Hotel Epoque je naprojektován jako válec s nepravidelnými otvory ve svém plášti, bytový dům City Epoque má podobu písmena „V“. Zásadně proti projektu mrakodrapů se vyjádřil Národní památkový ústav. Jeho odborné grémium vyjádřilo obavu, že narušení panoramatu města sníží hodnotu Prahy jako historického města a mohlo by dokonce ohrozit setrvání metropole na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

SPOLEčNÁ Tisková zpráva Arniky, Pankrácké spoleČnosti, OBČANSKÉ INICIATIVY PANKRÁCE A ATELIÉRU PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist