Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Porubská radnice chce v místě školní zahrady vybudovat prodejnu potravin LIDL

28.06.2006  |  156× přečteno      vytisknout článek

Porubská radnice chce v místě školní zahrady vybudovat prodejnu potravin LIDL

OSTRAVA – Rada porubské radnice schválila stavbu prodejny potravin LIDL v bezprostředním sousedství základní školy a na části její zahrady na křižovatce ulic Slavíkova a 17.listopadu. S tímto rozhodnutím rady nesouhlasí učitelé Základní školy J.Valčíka, rodiče žáků ani čtvrtina zastupitelů městského obvodu Poruba. Učitelé základní školy se o celé akci dozvěděli až z denního tisku. V současné době probíhá územní řízení, jehož se účastní i sdružení Arnika. Jak učitelé, tak rodiče žáků  považují plán radnice za mimořádně bezohledný a chtějí výstavbě obchodního domu přímo u základní školy zabránit.

„Obchodní dům s parkovištěm místo školní zahrady v žádném případě nechceme“ říká Ludmila Proroková, výchovná poradkyně školy. „Naše škola má mimořádně hezké prostředí, je doslova posazena uprostřed zeleně, čehož bohatě pro práci s dětmi využíváme. Stavba by toto hezké prostředí zcela zničila, nehledě na negativní dopady na bezpečnost a zdraví žáků a na celé životní prostředí v tomto místě. Žádný úřad nás o tomto stavebním záměru neinformoval Nemohli jsme se k celé věci vůbec vyjádřit, vše jsme se dozvěděli až z novin,“ uvedla Proroková.

„Stavba prodejny potravin LIDL předpokládá vykácení 70 stromů a 380 m2 keřů, vybudování parkovacích stání a zpevněných ploch. Pro oddělení školy od komplexu je navržena protihluková stěna. Dojde nejen ke značné ekologické újmě v dané lokalitě, ale i k nárůstu osobní a kamionové dopravy na křižovatce dnes značně vytížené ulice 17.listopadu“ tvrdí Helena Váňová z občanského sdružení Arnika.

„Navíc další prodejna potravin v tomto místě není nutná – nedaleko se nacházejí prodejny s potravinami Albert, Hruška, Penny Market a nákupní středisko DUHA. Stavba je plánována na křižovatce, kterou procházejí nejen děti do Základní školy J.Valčíka, ale i děti, které navštěvují trochu vzdálenější Základní uměleckou školu J.Valčíka,“ připomněla Ludmila Proroková.

Investor jako kompenzaci ekologické újmy nabízí pro školu vybudování hřiště. Ani tato okolnost však veřejnost a pedagogy školy v jejich odmítavém stanovisku nepřesvědčila. Pedagogové se proto dne 21.6.2006 obrátili na starostu Poruby Miroslava Nováka s výzvou o zachování zeleně v dané lokalitě a žádají takovou její úpravu, aby mohla sloužit jako klidová zóna nejen pro děti, ale i pro obyvatele přilehlého sídliště. Lidé již začali podepisovat „Petici za zvýšení společenské hodnoty území při křižovatce Slavíkova/17.listopadu v Ostravě-Porubě, v kvadrantu ZŠ J. Valčíka“, která jednoznačně odmítá zástavbu v tomto území, tedy i stavbu prodejny potravin LIDL.

Názor porubské radnice není jednotný. Se stavbou souhlasí rada městského obvodu i přes negativní stanovisko zhruba čtvrtiny zastupitelstva.

Již zítra 27.6.2006 od 9:00 hodin bude probíhat zasedání Zastupitelstva městského obvodu Poruba ve Střední škole prof. Zdeňka Matějčka, 17. listopadu 1123, Ostrava-Poruba. Zastupitelé by zde měli zaujmout stanovisko ke směně a prodeji pozemků potřebných pro investiční záměr výstavby prodejny LIDL.

tisková zpráva sdružení arnika


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Přemarketováno
Podle textu to vypadá, že v dotyčné lokalitě jsou tom stejně jako někde v Brně. Prostě je místy přemarketováno. Někteří lokální politici mají zřejmě pocit, že štěstí a spokojenost lidí se odvíjí od počtu takových velkoprodejen v jejich okrsku. Zeleň je něco obtížného, co je potřeba draze udržovat, betonové parkoviště a market se udržuje snadno a na náklady někoho jiného. Doufejme, že naše města se nestanou úplnými betonovými džunglemi jak k tomu ledaskde ve světě je.
vloženo: 28.06.2006 05:16     vložil:  Franc Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist