Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

R35 na Pardubicku se podrobí ekologickému hodnocení

14.11.2006  |  129× přečteno      vytisknout článek

R35 na Pardubicku se podrobí ekologickému hodnocení

Ke schválení jižní varianty zastupiteli kraje zbývá měsíc

 

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo 10. 11. 2006 Závěry zjišťovacího řízení, kterým na základě zaslaných vyjádření orgánů veřejné správy a občanů upřesnilo, z jakých hledisek a jak podrobně bude v následujících měsících probíhat posuzování vlivů rychlostní silnice R35 v úseku Vysoké Mýto – Staré Město na životní prostředí. Jde o tzv. proces EIA. Hodnotit se má jižní varianta R35 se svými přivaděči, kterou zastupitelé Pardubického kraje mají do územního plánu schválit 14. prosince.

 

„Stanovisko MŽP svou podrobností patrně reaguje na velké množství zaslaných připomínek, přičemž jednoznačně uvádí, že se bude posuzovat stávající silnice I/35 a taková varianta R35, která má být v prosinci schválena zastupiteli Pardubického kraje a tou je jižní,“ prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země z Brna.

 

Z předběžných údajů také vyplývá, že vůči severní variantě R35 se na jižní ze stávající silnice I/35 přesune větší množství aut a že celková produkce emisí výfukových plynů je menší. Zabírá také méně zemědělské a lesní půdy a neprochází přes tolika obcí jako severní, takže se nemusí bourat velké množství domů.

 

„Výhodou jižní varianty je i postupné zprovozňování jejích jednotlivých úseků a daleko menší odpor proti její výstavbě,“ připomíná dále Radim Lána ze sdružení Zelený Kohout z České Třebové.

 

„Samozřejmě předpokládáme, že politici na poslední chvíli nezmění Deklaraci o jižní variantě R35 a nevzniknou před jejím schválením do územního plánu další politicky motivované změny,“ dodává Patrik.

 

Celkem bylo zasláno padesát vyjádření, včetně petic obyvatel Opatovce, Řetové a Sloupnice a námitek občanských sdružení, které podporují výstavbu jižní varianty, jako jsou Ochránci přírody údolí Husího krku, Ochránců přírody Končin-Sloupnice-Vilámova či Sdružení vlastníků pozemků Řetová.

 

Jaké vlivy se mají například podrobně hodnotit:

- výskyt zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, migrace zvěře a krajinný ráz

- stávající hladiny hluku a stav ovzduší

- budoucí územní rozvoj obcí

- průchod trasy kolem obce Opatovec

 

 

Přehled hlavních událostí v roce 2006 o R35:

- 21. 03. 2006 = schválení Memoranda o silnici R35 mezi Ministerstvem dopravy a Pardubickým krajem

- 12. 04. 2006 = schválení jižní varianty rychlostní silnice R35 v Pardubickém kraji českou vládou

- 20. 04. 2006 = schválení jižní varianty 24 zastupiteli Pardubického kraje v 2. návrhu územního plánu kraje

- 04. 05. 2006 = podepsání Memoranda vicehejtmanem Romanem Línkem a ministrem dopravy Milanem Šimonovským

- 10. 11. 2006 = zveřejnění Závěrů zjišťovacího řízení MŽP s požadavkem ekologicky posoudit jižní variantu R35

- 14. 12. 2006 = očekávané schválení 2. návrhu ÚP VÚC Pardubického kraje zastupiteli s jižní variantou R35

 

Odkaz na internetové stránky:

Ekologické hodnocení silnice R35 procesem EIA = www.ceu.cz

Varianty silnice R35 na Pardubicku = r35.ecn.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist