Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odborníci doporučují výstavbu silnic R43 a R52 přehodnotit

30.03.2007  |  223× přečteno      vytisknout článek

Odborníci doporučují výstavbu silnic R43 a R52 přehodnotit

Brněnská občanská sdružení ZO ČSOP Veronica, Ekologický právní servis a Děti Země zveřejnily výsledky dvou nových studií, které z dopravního, finančního i ekologického hlediska dokládají, že výstavba rychlostních silnic R43 přes Brněnskou přehradu a R52 z Pohořelic na Mikulov není nutná. Podle těchto sdružení by tak bylo nanejvýš vhodné přehodnotit stávající koncepci silničních komunikací v Jihomoravském kraji a využít některá nabízená alternativní řešení.

 

„Výstupy odborných studií předkládají občanské iniciativy politikům a úřadům. Odborné argumenty tak posilují postavení občanů v diskusi o výstavbě silnic a dálnic,“ vysvětluje Hana Chalupská ze ZO ČSOP Veronica a připomíná loni zveřejněnou studii o variantách silnice R43 (viz http://www.veronica.cz/tiskove_zpravy/TZ_R43_20_09_06.doc).

 

Tato studie Ing. Zdeňka Kotka prokázala, že výstavba silnice R43 přes Bystrc nesníží výrazným způsobem množství automobilů v Brně, neboť tranzitní doprava ze severu na jih tvoří velmi malou část a pokles dopravních intenzit by se projevil jen asi na pět až osm let v několika ulicích vnějšího městského okruhu, jako je Hradecká či Žabovřeská.

 

Další studii pro ZO ČSOP Veronica letos vypracoval dopravní inženýr Milan Strnad. Hodnotí v ní navrhovaný rozvoj silniční sítě v Jihomoravském kraji ve srovnání s alternativním návrhem občanských sdružení. Z této studie opět vyplývá, že nová čtyřpruhová silnice R43 přes Bystrc z dopravního a finančního hlediska není potřebná. Autor také upozorňuje na možnost posouzení varianty přes Boskovickou brázdu v parametrech dvoupruhové silnice.

 

„Výsledky studie také potvrzují náš deset let starý názor, že místo R52 z Pohořelic na Mikulov je lepší vybudovat silnici R55 jako jihovýchodní čtyřpruhový obchvat Břeclavi na rakouský Reintal a dále kolem Grosskrutu a Wilfersdorfu až do Vídně v podobě silnice A5,“ uvádí Miroslav Patrik z brněnských Dětí Země, podle kterého by tak náš stát tímto řešením ušetřil asi 5,5 až 6 miliard korun.

 

Třetí studii objednal Ekologický právní servis. Jejím autorem je držitel autorizace pro hodnocení vlivů na evropskou soustavu chráněných území NATURA 2000 Mgr. Ondřej Volf. Cílem bylo porovnat vlivy silničního spojení Brna s Vídní na území NATURA 2000 ve variantě R52 na Mikulov, včetně dvoupruhového obchvatu Břeclavi silnicí I/55, a ve variantě využívající pokračování silnice R55 od dálnice D2 čtyřpruhovým obchvatem kolem Břeclavi, tzn. bez R52 a I/55.

 

„Ekologické hodnocení dokládá, že vlivy čtyřpruhového obchvatu Břeclavi na evropsky chráněná území by vůči plánovanému dvoupruhovému obchvatu I/55 byly srovnatelné. Navíc by se zabránilo negativním vlivům silnice R52 na ptačí oblast Střední nádrž Vodního díla Nové Mlýny a na ptačí oblast Pálava,“ sděluje Pavel Černý z Ekologického právního servisu.

 

Kriticky se k silnici R52 přes Mikulov vyjádřil i veřejný ochránce práv, když ve své zprávě ze dne 3. 11. 2006 ke stížnosti na projednávání ÚP VÚC Břeclavska mj. uvedl, že „nedošlo k posouzení reálně v úvahu přicházejících variant předmětného komunikačního tahu navzdory tomu, že tento postup právní úprava předpokládá“.

 

Všechny tři studie byly financovány z projektů podpořených Ministerstvem životního prostředí ČR a z fondů EU – programu Transition Facility.

 

Kontakty:

 

Mgr. Hana Chalupská, ZO ČSOP Veronica, hana.chalupska@veronica, mobil 731 181 990

Mgr. Pavel Černý, Ekologický právní servis, brno@eps.cz, mobil 776 119 903

RNDr. Miroslav Patrik, Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu, dz.brno@ecn.cz, mobil 603 574 289


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Odborníci doporučují výstavbu silnic R43 a R52 přehodnotit
Co říci na to, že hlavní odpůrce R43 pan Doc. RNDr. Petr Firbas si před patnácti lety vybral pozemek a postavil si "rodinný hotýlek" jen 150 metrů od tělesa plánované dálnice, a vlastně 15 metrů pod tělesem plánované dálnice.
To přece musel vědět pan docent, kde kupuje, přece nebyl blbý. Ale proč přes to přes to kupoval? No nekupte to, když je to tak levné. :-)
K pobavení je jak stavba "rodinného hotýlku" postavená v bývalých polích, kde se kdysi popásaly ovce a kozy, vypadá.
Není to opravdu nic ekologického a vůbec to nezapadá do krajiny ani zdejší zástavby.
Adresa té antistavby: Brno-Kníničky, U luhu 246/18. Slyšela jsem, že tam má i podzemní protiatomový kryt a v hloubce 60 metrů pod domem dokonce prvních pár metrů spojovací chodby do Vídně. :-)
vloženo: 25.06.2012 22:19     vložil: Jana Reagovat 
R43 je třeba postavit co nejdříve
Je všeobecně známá věc, že těm, co si přes známosti s bývalými funkcionáři KSČ kdysi v Bystrci postavili chaty v místech vyčleněných pro dálnici, výstavba R43 vadí a rozdmychávají aktivity proti. Pro naprostou většinu obyvatel na sever od Brna je to však naprosto klíčová stavba, která zoufale chybí. Stávající silnice směr Svitavy je nebezpečná a velmi přetížená. A nejde jen o napojení na D1, ale právěže napojení na Brno, což by případný obchvat daleko od Brna neřešil, nemluvě o tom, že by výrazně vše zkomplikoval a prodloužil. Doporučuji méně zaslepenosti a sobeckosti.
vloženo: 07.10.2008 11:49     vložil:  Honza Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist