Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Přivaděč ze Zlína k silnici R49 se bude ekologicky posuzovat

26.07.2007  |  163× přečteno      vytisknout článek

Přivaděč ze Zlína k silnici R49 se bude ekologicky posuzovat

Výhrady k trase mají ale dvě občanská sdružení a 1300 obyvatel Zlína

 

Krajský úřad ve Zlíně rozhodl, že je nutné detailně vyhodnotit možný vliv uvažovaného přivaděče ze zlínské čtvrti Zálešná do Kostelce na přírodu a životní prostředí a zdraví dotčených obyvatel. Zahrnuje nejen sporný průtah Kostelcem, ale také obchvat Zálešné. Přivaděč by měl napojit Zlín na rychlostní silnici R49 z Hulína kolem Vizovic až na Slovensko. Krajský úřad v souladu s námitkami třinácti set obyvatel Zlínska, Dětí Země a Unie pro řeku Moravu doporučil prověřit i jiné varianty přivaděče.

 

„Se závěry krajského úřadu jsme v podstatě spokojeni, neboť mezi požadavky na zpracování podrobné dokumentace zařadil i řadu závažných námitek veřejnosti, zejména o zjištění reálnosti navržené varianty přivaděče v parametrech širší dvoupruhové silnice a ne čtyřpruhové a severnější variantu obchvatu Zálešné,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země, které obě stavby sledují zejména s ohledem na přípravu silnice R49.

 

Zástupce Sdružení za zdravé životní prostředí – Vršava Dušan Žouželka připomíná, že stávající trasy mělo zbourat desítky budov, včetně sběrného dvora, a že místní obyvatelé se zejména obávají negativních vlivů dálkové dopravy, kterou může velkokapacitní přivaděč do východního části města snadno přitáhnout.

 

„Ani se nedivím, že obyvatelé Zálešné, Kostelce, Niv, Vršavy, Obcin, Podvesné, Věžových domů a dalších částí Zlína mají z tak velkých dopravních staveb obavy, takže navrhli jejich parametry změnit, jejich umístění posunout mimo jejich domovy a že žádají vypracování hlukové a emisní studie,“ vysvětluje dále Žouželka.

 

V rámci podrobného biologického hodnocení bude také nutné zjistit výskyt zvláště chráněných druhů živočichů, stupeň jejich ohrožení a navrhnout eliminační a kompenzační opatření. Dokumentace bude také muset zajistit migraci živočichů přes přivaděč, určit rizika sesuvů a eroze atd.

 

„Předložený seznam zjištěných chráněných druhů živočichů není příliš kvalitní, protože např. neobsahuje řadu ptáků či živočichů vázaných na Fryštácký potok, takže očekávám jeho zásadní doplnění,“ dodává Patrik.

 

Vypracování podrobné dokumentace s ekologickým posouzením pro obě stavby může trvat asi rok, pak bude vyhotoven posudek a proběhne veřejné projednání. Výstavba přivaděče k R49 od Zlína do Kostelce délky dva kilometry má začít v roce 2009, obchvatu Zálešná délky asi jeden kilometr a tři sta metrů až v roce 2010.

 

Další informace:

1) Sdružení za zdravé životní prostředí – Vršava: Dušan Žouželka = mobil 603 531 194

2) Unie pro řeku Moravu: Miroslav Mach = mobil 605 474 617

3) Krajský úřad ve Zlíně, odbor životního prostředí: Ing. Ondřej Skoba = telefon 577 043 391

 

Odkazy na internetové stránky:

O rychlostní silnici R49 od občanských sdružení:

www.R49.cz

Ekologický posuzovací proces pro přivaděč ze Zálešné ve Zlíně do Kostelce:

eia.cenia.cz

Ekologický posuzovací proces pro obchvat Zálešné ve Zlíně:

eia.cenia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist