Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pár poslanců chce škrtnout občanská práva lidí v sousedství velkých staveb

03.09.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Pár poslanců chce škrtnout občanská práva lidí v sousedství velkých staveb

Ekologické organizace se rozhodně postaví proti změně zákona, jež má lidem v desítkách českých měst a obcí znemožnit, aby se vyjadřovali ke stavbám továren, skládek a podobných projektů ve svém sousedství.

 

Klíčová klauzule současného zákona o ochraně přírody a krajiny dovoluje místním občanům, aby se vyjadřovali k velkým projektům, kácení stromů a dalším záměrům u svého domova. Zajistí tak, že úřad, který záměru povoluje, vyslechne návrh stavební společnosti i názor lidí z okolních obcí. Na základě argumentů obou stran poté rozhodne.

 

Ale podle kontroverzního návrhu, se kterým přišli poslanci Miloš Mečák s Michalem Pohankou (nezařazení), Karel Sehoř (ODS) a Milan Šimonovský (KDU–ČSL), by se celý paragraf přestal vztahovat na takzvané stavební řízení [1]. Znamenalo by to, že:

 

  • Místní lidé se budou moci vyjádřit, zda vedle jejich domova má vyrůst velká továrna – ale ne jakým způsobem bude vyrábět. Přitom právě výroba často ovlivňuje zdraví a kvalitu života rodin v sousedství více než budova samotná.

 

  • Obyvatelé sousedních domů by nemohli připomínkovat, jak budou probíhat stavební práce, například kdy a kudy bude během příštích několika let na staveniště jezdit těžká technika a nákladní vozy.

 

Ateliér pro životní prostředí, Zelený kruh, Hnutí DUHA, Arnika, Ekologický právní servis a Calla budou přesvědčovat zákonodárce, aby návrh odmítli.

 

Podpisy dvou vládních poslanců pod návrhem vyvolají napětí v koalici. Koaliční smlouva totiž strany zavazuje: „Zachováme stávající úroveň účasti veřejnosti na rozhodování v oblasti životního prostředí…“ Zelení a lidovci tradičně hájí občanská práva v ekologických zákonech. KDU-ČSL už v předchozích parlamentech soustavně hlasovala proti obdobným návrhům na vyloučení místních lidí z připomínkování při rozhodování o velkých projektech.

 

Kontroverzi ještě posílí, že autoři svůj návrh – který razantně mění legislativu – vydávají za pouhou opravu chyby v zákoně [2]. S poukazem na to chtějí, aby jej Poslanecká sněmovna schválila v nestandardní rychlé proceduře, hned v takzvaném prvním čtení bez běžného projednávání, důkladné diskuse v příslušném výboru a možnosti úprav.

 

Podobné ataky na klíčový paragraf zákona o ochraně přírody a krajiny, který občanská práva zaručuje, se během posledních dvanácti let v Poslanecké sněmovně objevily už vícekrát. Parlament je jeden po druhém vždy odmítl.

 

 

Kontakt:            Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Pavel Černohous, Ateliér pro životní prostředí, telefon 608 901 291, email pavel@cernohous.cz

Petra Humlíčková, Zelený kruh, telefon 732 685 835, email petra.humlickova@zelenykruh.cz

Martin Skalský, Arnika – Centrum pro podporu občanů, telefon 775 168 026, email martin.skalsky@arnika.org

Luděk Šikola, Ekologický právní servis, telefon 731 177 074, email ludek.sikola@eps.cz

Pavla Matějková, Calla, telefon  387 310 166, email pavla.matejkova@calla.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Podrobnosti: www.psp.cz

 

[2] Čtyři poslanci totiž tvrdí, že pokud nejsou občanská práva zakotvena přímo ve stavebním zákoně, nýbrž speciální normou o ochraně přírody a krajiny, vůbec by se na stavební řízení neměla vztahovat a jde pouze o omyl. Ale ve skutečnosti je v legislativě běžná (a pochopitelná) praxe, že hlavní zákon (zde stavební) určuje obecné pravidlo (proceduru stavebního řízení pro všechny stavby), ovšem pro zvláštní případy (stavební řízení u velkých projektů, které mohou narušit kvalitu života) mohou být stanovena ještě dodatečná pravidla (občanská práva místních lidí) ve speciální normě (zákon o ochraně přírody a krajiny).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist