Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Petice "Ne 10 miliard!" v Poslanecké sněmovně

22.10.2008  |  132× přečteno      vytisknout článek

Petice

Již zhruba 10 let je veden ostrý spor o trasování severozápadního segmentu silničního okruhu okolo Prahy, v němž se angažují kromě oficiálních státních a samosprávných institucí, obcí a městských částí i občanská sdružení a tisíce jednotlivých občanů. Konkrétně se jedná o technicky velmi komplikovanou tzv. jižní variantu J vedenou středem MČ Praha Suchdol , napříč několika chráněnými územími a v bezprostřední blízkosti Bohnic, Čimic a MČ Praha -- Dolní Chabry a Ďáblice a tzv. variantu severní Ss umístěnou o zhruba 3 km severněji, převážně v polích a v dostatečné vzdálenosti od obcí. Střet o to, která varianta okruhu jakožto součásti transevropské dálniční sítě bude definitivně prosazena, se v posledních měsících a týdnech výrazně přitvrzuje.

Po bouřlivých veřejných ústních jednáních v březnu t.r. v rámci územního řízení a stovkách následných nesouhlasných připomínek a námitek vydal Stavební odb. pražského Magistrátu pod zjevným tlakem politického vedení HMP na přelomu srpna a září t.r. územní rozhodnutí pro jižní trasu J, aniž by se s podanými námitkami a připomínkami řádně vypořádal. Proti tomuto územnímu rozhodnutí se občané a dotčené městské části Suchdol a Dolní Chabry v zákonném termínu odvolali. Ministerstvu pro místní rozvoj jako nadřízenému orgánu bylo adresováno cca 350 takovýchto odvolání. Ministerstvo na žádost podepsanou 650 občany písemně přislíbilo věcné a nestranné posouzení všech podání přísně podle zákona. Rozhodnutí má být učiněno během několika málo měsíců. V případě, že oproti očekávání MMR potvrdí výrok Magistrátu, jsou občané potenciálně postižení jižní trasou J odhodláni bránit svá práva soudní cestou.

Na podporu svých požadavků dnes zástupci několika občanských sdružení předal! i v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR předsedkyni petičního výboru poslankyni Z. Rujbrové petici "Ne 10 miliard!" podepsanou cca 3.800 občany. Petice poslance vyzývá, aby se zabývali problematikou severozápadního segmentu SOKP a věnovali pozornost ekologickým, dopravně bezpečnostním, právním, zejména však finančním aspektům uvažovaného projektu. Jde totiž o investici z veřejných prostředků v řádu desítek miliard Kč. Tzv. severní varianta Ss je v důsledku své nižší stavebně technické náročnosti o minimálně 10 miliard Kč levnější, navíc byla jednoznačně doporučena v procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí, je též výrazně vhodnější z hlediska bezpečnosti a odpovídá plně evropským předpisům. Jižní varianta J vykazuje prakticky ve všech relevantních aspektech závažná negativa. Přesto je již dlouhá léta "politicky" houževnatě prosazována MD, ŘSD a Magistrátem HMP.

Otázka účelnosti a hospodárnosti vydávaných prostředků státu, příp. Evropské unie nab! ývá v období celosvětové finanční krize a hrozících vážných e! konomick ých potíží, jimž se podle všeho nevyhne ani naše republika, mimořádného významu. Velmi reálně hrozící rozpočtové škrty a nutnost leckdy i velmi bolestivých úspor by měly nasměrovat pozornost poslanců i senátorů na přísné posuzování potřebnosti a efektivity té které výdajové položky. Právě v oblasti dopravních staveb, do nichž stát každoročně investuje desítky a desítky miliard Kč, konstatuje opakovaně např. i NKÚ ve svých zprávách nedostatečnou přípravu projektů, nekoncepčnost, předražování staveb a plýtvání v řádu miliard! Sdělení, že máme nejdražší dálnice v Evropě, zaznělo již mnohokrát ve veřejných mediích. Zatím fakticky bez jakéhokoliv vážnějšího ohlasu. Chceme věřit, že současná situace přispěje ke změně postojů zákonodárců a zodpovědných státních orgánů a institucí. Určitým dílčím podnětem k takové změně se může stát podle našeho přesvědčení právě také petice "Ne 10 miliard!"

Další informace: www.drahan.chabry.cz ! Praha, 21.říjen 2008

Kontakty:
Doc. Ing. Pavel Beneš, CSc.; tel. 220 921 265; benes.doc@tiscali.cz; www.volny.cz/szokruh
Hana Francová; tel: 604 260 089; hana.francova@volny.cz; www.drahan.chabry.cz

 
Kontaktní osoba: Hana Francová
Telefon: 604260089
E-mail: hana.francova@volny.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist