Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tisková zpráva městské části Praha-Suchdol k rozsudku NSS ve věci změny Z1000/00 ÚP hl. m. Prahy

03.11.2008  |  141× přečteno      vytisknout článek

Tisková zpráva městské části Praha-Suchdol k rozsudku NSS ve věci změny Z1000/00 ÚP hl. m. Prahy

Na návrh městské části Praha-Suchdol a tří vlastníků pozemků dotčených stavbou silničního okruhu ve čtvrtek 30. října 2008 zrušil Nejvyšší správní soud (NSS) v celém rozsahu opatření obecné povahy č.1/2008, jímž byla vyhlášena změna Z1000/00 Územního plánu sídelního útvaru hlavního města Prahy.

Zrušená změna územního plánu (ÚP) se týká mj. vymezení staveb, které jsou součástí Pražského (silničního) okruhu Ruzyně – Březiněves v hranicích hl. m. Prahy, včetně přivaděče Rybářka a dále rozšíření letiště Ruzyně o paralelní vzletovou a přistávací dráhu.

NSS v odůvodnění uvedl mimo jiné následující nedostatky, kvůli nimž uvedené opatření obecné povahy v jeho celém rozsahu zrušil:

    * V návrhu byla změna Z1000/00 označena jako revize ÚP s cílem formálních změn a zpřehlednění územního plánu. Vyhlášené opatření ale obsahovalo změny funkčního využití ploch, které nebyly řádně projednány.

    * Ze znění opatření nebylo možno zjistit, jak byl stávající územní plán změněn, jakých konkrétních staveb se změna týkala apod.

    * Opatření obecné povahy bylo připravováno neprůhledně a zmatečně.

    * Zastupitelstvo HMP se neřádně vypořádalo se všemi podanými připomínkami a námitkami a nerozhodlo o všech.

    * Zastupitelé hl. m. Prahy při schvalování neměli k dispozici dostatečné podklady, např. jim chyběly grafické přílohy a seznamy změn funkčních využití ploch, a tak nemohli přesně vědět, o čem hlasují. Rozhodovací proces tedy nebyl nezaměnitelně věcně podložen.

    * Nebyly respektovány připomínky a stanoviska dotčených orgánů a nadřízeného orgánu územního plánování. Např. součástí změny Z1000/00 je i změna Z939/05, u níž nebyly odstraněny nedostatky, které NSS již v roce 2006 vytkl a změnu územního plánu na výstavbu paralelní dráhy zrušil.

    * Nebylo provedeno posouzení vlivů koncepce na životní prostředí (SEA).

    * Nebyly posouzeny synergické a kumulativní vlivy na životní prostředí obou dopravních záměrů – zejména na území Suchdola.

    * Záměry rozšíření letiště a umístění silničního okruhu do zastavěného území by způsobily nadlimitní hlukovou zátěž ve stávající zástavbě.

NSS zrušil změnu územního plánu Z1000/00 v jejím celém rozsahu, neboť vzhledem k nepřehlednosti vyhlášeného opatření nebylo možno zrušit pouze jeho část.

Podle vyjádření předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Mgr. Daniely Zemanové nelze až do schválení nové změny územního plánu vydat územní rozhodnutí o paralelní vzletové a přistávací dráze. Tato skutečnost se musí dále promítnout do řízení o odvolání proti územnímu rozhodnutí vydanému ke stavbám SOKP 518 Ruzyně – Suchdol a 519 Suchdol – Březiněves.

Jak vyplývá z výše uvedeného, neřádná příprava a způsob projednání orgány hl.m. Prahy zapříčinily zrušení změny Z1000/00 na celém území hlavního města. Jedná se o další příklad neprůhledného, řádně nepřipraveného jednání úřadu a orgánů, do jejichž jednání zřejmě zasahují nejrůznější zájmy.

V Praze-Suchdole dne 30. října 2008

Kontakt: Ing. Petr Hejl, starosta městské části Praha-Suchdol

E-mail: p.hejlatpraha-suchdol.cz; Mobil: 603 279 678


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist