Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zákon o EIA údajně odporuje evropskému právu

15.01.2009  |  zdroj: ČTK  |  124× přečteno      vytisknout článek

Zákon o EIA údajně odporuje evropskému právu

České Budějovice - Český zákon o posuzování vlivu staveb na životní prostředí (EIA) odporuje evropskému právu. V souvislosti s plánovaným rozšířením Jaderné elektrárny Temelín na to podle nevládních organizací z jihu Čech, Rakouska a Německa upozornila Evropská komise (EK). Zástupci sdružení o tom dnes informovali novináře. Komise už prý jejich stížnost zahrnula do řízení o porušení smlouvy, která řeší nesoulad českého práva s unijní směrnicí.

Právě podle nevyhovující normy by se měl posuzovat záměr dostavby třetího a čtvrtého bloku jihočeské atomové elektrárny. Nevládním organizacím ale současná česká legislativa neumožňuje, aby mohly podat žalobu proti výsledkům posouzení vlivu této stavby na životní prostředí a nechat konečný verdikt přezkoumat nezávislým soudem. Mohou pouze vznést své připomínky, v dalších fázích se už ale odvolávat mohou.

"Naši stížnost komise přijala a bude přezkoumávat otázky slučitelnosti evropského práva s právem v českým. Nejenom v obecné rovině, ale právě s ohledem na povolování jaderných zařízení, konkrétně povolování nového jaderného zdroje v Temelíně," uvedl právní zástupce organizací Martin Šíp.

Sdružení se proto opět chystá vyzvat kabinet, aby nařídil firmě ČEZ stáhnout žádost o proces EIA, který je důležitou součástí k zahájení zvažované dostavby Temelína. S tím se organizace obrátily na členy vlády už začátkem října. Vláda jim tehdy odpověděla, že nemůže ČEZ nic nařizovat a nedostatek vyřeší novela zákona o EIA.

"Teď jsme v situaci, kdy vlastně vláda, která předsedá Evropské unii, jasně porušuje evropské právo," řekl hornorakouský pověřenec pro atomová zařízení Radko Pavlovec. ČEZ tvrdí, že k záměru dostavby dělá pouze administrativní kroky a drží se platné legislativy.

"V procesu EIA jsme pouze žadateli, jako každý jiný subjekt v ČR se řídíme platnými zákony. Podle stejného zákona postupují všechny subjekty v ČR," řekla ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Eva Nováková. Český zákon upravující EIA je podle Novákové jedním z nejzdlouhavějších. Například proces schvalování jaderné elektrárny ve francouzském Flamanville trval necelé dva roky včetně procesu EIA. ČEZ v optimistické variantě odhaduje celý proces zhruba na šest let.

Návrh novely zákona o posuzování vlivů na životního prostředí, která má umožnit účastníkům řízení požádat soud o přezkoumání posudku, projednala vláda v září. Normu, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí, nyní posuzují poslanci v druhém čtení. "Snažíme se, aby byla novela přijata. V tom případě se bude vztahovat i k posuzování rozšíření Temelína," řekl ČTK mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Zdůraznil, že posuzování běží podle platné legislativy a úřad neměl možnost žádost společnosti ČEZ nepřijmout.

"Posuzování je přeshraniční, takže přijímáme připomínky i německé a rakouské veřejnosti, všechny budou vypořádány," konstatoval.

"Komise nám potvrdila, že i když novela zákona nebude přijata, my máme možnost se před vnitrostátními soudy domáhat přímého účinku směrnice a domáhat se soudního přezkumu závěru EIA," dodal Šíp.

Týdeník Ekonom na svých webových stránkách informoval, že ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) připravuje do vlády novou státní energetickou koncepci. Její pracovní verze počítá mimo jiné se vzrůstem podílu výroby elektřiny z jádra už roku 2030 z dnešní třetiny na zhruba polovinu. Stavbu dalších jaderných bloků v Česku nepřímo doporučuje závěrečná zpráva nezávislé energetické komise. Její členové měli vypracovat dlouhodobou prognózu vývoje energetiky do roku 2030 a 2050. Programové prohlášení vlády ovšem z podnětu zelených obsahuje závazek výstavbu nových jaderných bloků zmrazit.

Pavlovec dnes zopakoval, že postoj Rakouska k dostavbě Temelína je stále negativní. Každé další jaderné zařízení je podle něj vnímáno jako zvýšení rizika v regionu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist